'Merkez'in sıkılaşma adımları inşaat dalını de etkileyecek

'Merkez'in sıkılaşma adımları inşaat dalını de etkileyecek
İnşaat gereci sanayi üretimi yılın birinci 5 ayında yüzde 2,8 büyüdü. Türkiye İMSAD'ın raporuna nazaran geçen yılın Mayıs ayına oranla inşaat gereci sanayi üretimi yüzde 19 arttı.

ANKARA (İGFA) - İnşaat materyali bölümünün çatı kuruluşu Türkiye İnşaat Materyali Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay hazırlanan Aylık Bölüm Raporu’nunTemmuz 2023 sonuçları açıklandı.

Rapora nazaran 2023’ün mayıs ayında inşaat gereci sanayi üretimi geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 19 arttı.

İnşaat gereci endüstrisindeki 22 alt bölümün 18’inde üretim yükselirken, 4’ünde ise geriledi. Böylelikle yılın birinci 5 ayında toplam inşaat materyali sanayi üretimi geçen yılın birinci 5 aylık üretiminin yüzde 2,8 üzerinde gerçekleşti.

ÜRETİM EN ÇOK METAL KAPI VE PENCERELERDE ARTTI

Yılın birinci beş ayında, geçen yılın birinci beş ayına nazaran en yüksek üretim artışı yüzde 48,9 ile metal yapı ve yapı modüllerinde yaşandı.

Yılın birinci beş aylık devrinde yüzde 43,4 ile metalden kapı ve pencereler, yüzde 27,4ile ahşap inşaat materyali üretimi ve yüzde 18,7ile plastik inşaat materyali üretimi metal yapı ve yapı modüllerinden sonra üretimin en çok arttığı öbür alt kesim kolları oldu. Üretimin en çok azaldığı alt bölüm ise yüzde 18,5 ile demir çelik inşaat eserleri olurken, onu yüzde 17,6 ile inşaat camları ve yüzde 13,3 ile seramik kaplama gereci izledi.

SIKILAŞMA ADIMLARI KESİMİ ETKİLEYECEK

Raporda;T.C. Merkez Bankası’nın para siyasetindeki kademeli sıkılaşma ve liralaşma devrinde uygulanmaya başlanan mevduat, kredi ve döviz süreçlerindeki kısıtlayıcı ve şartlı düzenlemelerin kademeli olarak kaldırılacak olmasının inşaat ve gereç endüstrisine muhtemel tesirleri paylaşıldı. T.C. Merkez Bankası’nın faiz artırımı ve ferdi kredi oranlarının yükselmesi nedeniyle inşaat, konut ve yenileme pazarında yavaşlama beklentisi ortaya çıktı.

Raporda yer verilen tabirlere nazaran; iktisatta rasyonel yere geri dönüş olarak isimlendirilen yeni siyasetler iktisatta olağanlaşma ve güzelleşmeyi hedefliyor. Olağanlaşma ve güzelleşme sürecinde T.C. Merkez Bankası para siyasetleri değerli bir yet tutuyor.

T.C. Merkez Bankası para siyasetinde kademeli bir sıkılaşmayı hedefledi ve buna bağlı adımları da atmaya başladı.T.C. Merkez Bankası 2024 Haziran tarihine kadar olan devri de geçiş devri olarak kabul etti. Bu geçiş periyodunda dezenflasyon periyoduna geçiş için gerekli şartların oluşturulacağı belirtiliyor. Merkez Bankası’nın para siyasetindeki kademeli sıkılaşmasının inşaat ve materyal endüstrisini etkileyeceği öngörüldü.