Mısır ile ticaret maksadı 15 Milyar dolar

Mısır ile ticaret maksadı 15 Milyar dolar
Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye ve Mısır heyetleri olarak gelecek 5 yıl içinde karşılıklı ticarette yol haritası oluşturduklarını söz ederek, "Bu çerçevede karşılıklı ticaret için 15 milyar dolarlık bir gaye belirledik." dedi.

ANKARA (İGFA) - Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmed Samir Saleh ve beraberindeki iş dünyası temsilcilerini ağırladı.

Ticaret Bakanlığı'nda basına kapalı gerçekleşen görüşmenin akabinde yaptığı değerlendirmede, Türkiye ve Mısır ortasında büyük işbirliği potansiyeli bulunduğuna dikkati çekerek, Afrika kıtasında Mısır'ın Türkiye'nin bir numaralı ticaret partneri olduğunu lisana getirdi.

Bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan habere nazaran iki ülke ortasındaki ticaret hacminin geçen yıl yaklaşık 10 milyar dolara yakın olduğunu aktaran Bolat, iki ülkenin ekonomik büyüklüğünün de toplamda 1 trilyon doları aştığını kaydetti.

Ekonomik güç ve ticari üs manasında iki ülkenin de bölgesinde kıymetli bir güç merkezi olduğunu belirten Bolat, "Serbest Ticaret Mutabakatı (STA) ülkelerimiz ortasında 2007 yılında yürürlüğe girdi. Bugüne kadar aksamadan devam etti. 2007'de karşılıklı ticaretimiz 1,6 milyar dolardı. 15 yıl sonra neredeyse 10 milyar dolar düzeyine yaklaştı. Bugünkü görüşmede iki ülkenin heyetleri olarak önümüzdeki 5 yıl içinde karşılıklı ticaretimizde bir yol haritası oluşturduk. Bu çerçevede karşılıklı ticaret için 15 milyar dolarlık bir gaye belirledik. Bu sayıya daha kısa müddette ulaşmayı hedefliyoruz"" dedi.

Bolat, STA'nın ortak komitesinin teknik seviyedeki mevzuları ele almak üzere en kısa müddette Ankara'da toplantı yapacağını söyledi.

Bolat, Türkiye-Mısır bağlantılarında son periyotta yaşanan gelişmelerin kamuoyundaki olumlu yansımalarından keyifli olduklarını vurguladı.

Mısır Arap Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmed Samir Saleh de iki ülkenin tarihi bağlarının olduğunu söyledi. İki ülke ilgilerinin geliştirilmesi için bir ortaya gelmekten duyduğu memnuniyeti lisana getiren Saleh, ekonomik ve ticari alakaları daha da ileri götürmek için çalışacaklarını bildirdi. Saleh, toplantıda değerli hususları ele aldıklarını belirterek, iki ülke ortasındaki işbirliği, yatırım ve ticareti artıracaklarını belirterek, firmaların yaşadığı zahmetleri gidermek, vizeleri kolaylaştırmak için Mısır hükümetinin tedbir aldığını anımsattı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu ise başta devlet liderleri olarak sürece katkı veren herkese teşekkür etti.