Mobilya dalı kabına sığmıyor

Mobilya dalı kabına sığmıyor
Türk mobilya kesimi, klâsik prosedürlerle çalışan küçük ölçekli işletmelerin yanı sıra, son 15-20 yıllık süreçte fabrikasyon üretim yapan orta ve büyük ölçekli işletmelerin sayısının arttığı bir dal olarak göze çarpıyor.

İSTANBUL (İGFA) - Bölüm, ülke iktisadına katma kıymet ve istihdam sağlamakta, ayrıyeten ihracat potansiyeli yüksek bir dal olarak dikkat çekiyor. Ankara Mobilya Üreticileri İhracatçıları Derneği Lideri (MOBİANDER) Yavuz Güler “Türk mobilya dalı; son 20 yılda önemli bir gelişme kaydetmiştir. Dalımız hem yurt içi pazara hem de yurt dışı pazara hitap etmektedir. 2002 yılında 256 milyon dolar ihracatımız, 2022 yılında 20 yılda yaklaşık 20 kat büyümüştür. 2022 yılı ihracat sayımız 4,7 milyar dolardır. Ankara özelinde ise mobilya ihracatının yaklaşık onda biri Ankara tarafından gerçekleştirilmektedir.” dedi.

“MOBİLYA BÖLÜMÜNDE 2023 İHRACAT GAYESİ 6 MİLYAR DOLAR”

Mobilya Bölümünün 2023 yılı ihracat amacının 6 milyar doları aşmasını beklediklerini söyleyen MOBİANDER Lideri Yavuz Güler 2022 yılını 4,7 milyar dolar olarak kapatan mobilya kesiminin yaklaşık yüzde 40 büyüme hedeflediğini söyledi. Güler: “Dünya mobilya ihracat pastasının 200 milyar dolar olduğu düşünüldüğünde maksadımızın gerçekçi olduğunu düşünüyorum. Bugünkü sayılarla dünya mobilya ihracatında 10. sırada yer almaktayız. İthalat kısmında ise yıllık yaklaşık 500 milyon dolar ithalatımız bulunmaktadır. Dünya sıralamasında 43. sıradayız.” dedi.

“EN UFAK KRİZ ORTAMINDA BİRİNCİ VAZGEÇİLEN HARCAMA MOBİLYADIR”

MOBİANDER Lideri Yavuz Güler: “Sektörümüz üretim kapasitesinin yüzde 40 ile yüzde 80’i kullanabilmektedir. Mobilya dalı dünya çapında en narin bölümdür. En ufak kriz ortamında birinci vazgeçilen harcama mobilyadır. Bu nedenle dalın iş gücü kullanımında önemli dalgalanmalar yaşanmaktadır.” dedi. Teknolojik gelişmeler mobilya bölümünde de hem üretimde hem dizaynda önemli yenilikler ve kolaylıklar sağlıyor. Bu teknolojik gelişmelere Türk mobilya dalı de ayak uydurdu. Yavuz Güler: “Mobilya üretimini biz iki kısma ayırmaktayız; sanayiye mobilya ve emek ağır -el personelliği mobilya. Endüstriyel mobilyada daha çok hazır yanı boya süreci gerektirmeyen melamin gereçler kullanılmaktadır. El personelliği olan emek ağır mobilyada ise ağaç gereçler kullanılmaktadır.” Sözlerini kullandı.

“SEKTÖRÜN EN BÜYÜK MEŞAKKATİ YETİŞMİŞ KALİFİYE ELEMAN EKSİKLİĞİ”

Günümüzde kesimin en büyük ıstırabı, çabucak hemen bütün kesimlerde olduğu üzere yetişmiş nitelikli eleman badiresi olduğundan bahseden Mobilya Üreticileri İhracatçıları Derneği Lideri (MOBİANDER) Yavuz Güler: “Piyasanın daraldığı günlerde dahi işçi derdi yaşamaktayız. Bu bahiste meslek liselerine çıraklık okullarına ve üniversitelere çok büyük misyonlar düşmektedir. Öteki bir dert ise enflasyon ile birlikte artan maaş ve ham husus fiyatlarındaki artışlardır. Yurt içi piyasada Türk insanın enflasyona karşı harcama eğilimi ise kesimi kısmen rahatlatmıştır. Yurt içi piyasada ilerleyen günlerde daha hoş günleri görmeyi umut ediyoruz. İnşaat bölümünde yaşanılacak olumlu gelişmeler mobilya kesimine de yansıyacaktır.” dedi.