Narenciyede kalıntı sorunu kalmayacak

Narenciyede kalıntı sorunu kalmayacak
Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği ve İzmir Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen ‘Akdeniz Meyve Sineğine Karşı Biyoteknik Gayretin Yaygınlaştırılması Projesi’ ve ‘İyi Tarım Uygulamaları Projesi’ kapsamında toplamda 8 bin Akdeniz Meyve Sineği tuzağı üreticilere dağıtıldı.

İZMİR (İGFA) - Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lider Yardımcısı Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, Ürkmez, Gümüldür, Seferihisar’ı kapsayan bölgenin İzmir’de narenciye üretim ve ihracatın merkezi durumunda olduğunu belirterek, üreticilerin Akdeniz Meyve Sineği tuzaklarını en verimli formda kullanmaları sayesinde kalıntı meselesinin da daima birlikte aşılabileceğne dikkati çekti.

Kalıntısız ve kaliteli üretimin şu anda yaş meyve zerzevat kesiminde gündemin en kıymetli 2 hususu durumunda olduğunun altını çizen Uçak, “Kalıntı sıkıntısını da biyoteknik gayret usulleri ile aşacağımıza inanıyoruz. Temmuz ayındaki sıcaklar ile sinek popülasyonunda artış görülüyor ve bu tuzakları kullanmamızın kıymeti kat ve kat artıyor. Narenciye, ülkemize net döviz girdisi kazandıran tarım eserlerinin başında geliyor. Narenciye ihracatında ülkemizi daha yeterli yerlere getirmek için hem mevcut pazarlarımızı kaybetmemek hem de Uzakdoğu üzere yeni pazarlara yelken açmak için kalıntı konusu kritik bir kıymete sahip" diye konuştu.

Uçak, alanda son derece koordineli biçimde çalıştıklarını belirtti.

Seferihisar Kaymakamı Mehmet Şerif Olcaş ise, 150 bin ton üretimle Satsuma mandalinasının Türkiye için değerli bir katma pahaya sahip olduğunu belirterek, "Akdeniz Meyve Sineğine Karşı Biyoteknik Gayret ile tabiat dostu ve etraf dostu anlayış ile nitelikli ve katma bedelli eserler yetişecek" değerlendirmesinde bulundu.