Otomotivde ihracat geliri 34 milyar dolar

Otomotivde ihracat geliri 34 milyar dolar
“Otomotiv Sektörel Bakış” raporuna nazaran Türkiye otomotiv bölümü 2023 yılında 34 milyar dolar ihracat geliri hedefliyor.

İSTANBUL (İGFA) - KPMG Türkiye tarafından hazırlanan “Otomotiv Sektörel Bakış” raporuna nazaran dünya genelinde 2022 yılında yaklaşık 85 milyon motorlu taşıt üretilirken satılan motorlu taşıt sayısı 81,6 milyon oldu.

Türkiye'de ise 2022 yılında 1,3 milyon araç üretilirken 827 bin araç satıldı. 2023 yılında ise Türkiye otomotiv dalının toplam otomotiv ihracatının 34 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Türkiye'nin de dâhil olduğu Avrupa bölgesinde ise yeni binek aracı kayıtları 2022 yılında yıllık bazda yüzde 10,4 oranında geriledi. Yarı iletken tedarikindeki sıkıntılar ve devam eden Rusya-Ukrayna savaşı kelam konusu gelişmede tesirli olan sebepler ortasında öne çıktı. Avrupa Birliği'nde binek aracı üretimi 2022 yılında bir evvelki yıla nazaran yüzde 7,1 oranında artış kaydetti. Öte yandan birebir periyotta Rusya ve Ukrayna'da üretimin sırasıyla yüzde 67,4 ve yüzde 79,7 oranında azalması Avrupa genelinde üretimin 2022'de yıllık bazda yüzde 1,6 oranında gerilemesine neden oldu.

TÜRKİYE'DE OTOMOTİV PAZARI YÜZDE 7 ORANINDA BÜYÜDÜ

Türkiye'de ise otomotiv pazarı 2022'de baz tesirinin de dayanağıyla 2021 yılına nazaran yüzde 7 oranında artış kaydetti. Ayrıyeten 2022 yılında otomotiv sanayii firmalarının kapasite kullanım oranı pandemi yıllarındaki yüzde 65 seviyesinden yüzde 70'e yükseldi. Öbür yandan dalda global çip krizi ve Rusya-Ukrayna savaşının tesirlerinin devam ettiğinin belirtildiği rapora nazaran, üretimin talebi karşılaması güçleşirken kelam konusu durum fiyatlara artış olarak yansıyor. Ayrıyeten ÖTV oranları da 2022 yılında iç talep üzerinde bir ölçü baskı yarattı. Türkiye otomotiv bölümünde 2022 yılında 1,3 milyon araç üretilirken 827 bin araç satıldı. 2021 yılında bu sayılar sırasıyla 1,2 milyon ve 773 bin düzeylerinde idi. Türkiye otomotiv dalında 2022 yılında 970 bin araç ihracat edilirken ithalat edilen araç sayısı 454 bin oldu.

“SEKTÖRÜ BEKLEYEN DEĞERLİ FIRSATLAR VAR”

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan KPMG Türkiye Otomotiv Bölüm Başkanı ve Şirket Ortağı Hakan Ölekli, “Özellikle son yıllarda yaşanan pandemi tüm bölümleri olduğu üzere otomotiv kesimini de derinden etkiledi. Yaşanan bu kriz ile bir arada, dalın büyük bir değişim sürecine girdiğinin farkındaydık. Bölümdeki oyuncuları zorlayacağı öngörülen; düşük karbon salınımlı hibrit ve elektrikli araçların geçmişe nazaran daha çok tercih edilmesinin yarattığı talep değişimi, tedarik meseleleri ve çip krizi üzere meselelerin yanı sıra hızlanan dijitalleşme, üretim süreçlerinin otomasyonu, inovatif akıllı mobilite alternatifleri ve ilişkili araç özellikleri sunan yeni pazar oyuncularının eklenmesi, bölümün eşi gibisi görülmemiş bir değişim ve dönüşüm sürecine girmesine sebep oldu. Bununla birlikte raporumuzda bölümü bekleyen kıymetli fırsatlar olduğu da belirtiliyor. KPMG olarak 2022 sonunda düzenlediğimiz araştırmamıza katılan yöneticilerin yüzde 83'ü, 2021'deki yüzde 53'lük orana kıyasla önümüzdeki beş yıl içinde daha yüksek kâr elde edeceklerinden emin. Bir öteki olumlu gelişme kesimdeki dijitalleşme. Üretim tarafından satış pazarlama kanallarına kadar her süreç dijitalleşmeden nasibini alıyor. Üretim süreçleri artık akıllı otomasyona tabi, satış tarafında müşterilerin muhtaçlığı doğrultusunda bayiler fizikî olmaktan çıkarak dijitale dönüyor, kontaklı araçlar ve otonom araçlar IoT (nesnelerin interneti) takviyeli kesimlerden oluşuyor. Özetle bölüm genelinde fizikselden dijitale süratli bir geçiş kelam konusu.” dedi.