Rize'den gelir getirici projeye start

Rize'den gelir getirici projeye start
Rize Belediyesi gelir getirici projelerine bir yenisini daha ekledi. Dağsu Mahallesi Çayeli maslak olarak bilinen içme suyu ana şebeke sınırında yeni bir Hidroelektrik Santrali (HES) imal çalışmalarına başladı.

RİZE (İGFA) - İçme suyu şebeke çizgisinde yüksek kod farkından ve suyun basıncından faydalanılarak yapılan küçük elektrik santrali ile ana borular içerisinde yerleştirilen türbin sayesinde su basıncını elektriğe dönüştürerek ek gelir sağlayan Rize Belediyesi, daha evvel dosmada yaptığı projenin bir benzerini Dağsu Mahallesinde Çayeli maslak olarak bilinen basınç odası üzerinde kurmaya başladı.

Çalışmalar kapsamında birinci olarak daha evvel Dağsu Mahallesi'nde mevcutta var olan 25 metreküp hacmindeki maslak, 500 metreküpe çıkartılarak su depolama alanı arttırıldı.

Ardından yapılan çalışmada ise maslak üzerinde Hidro Elektrik Santrali üretimine başlandı.Yapımına başlanan Hidro Elektrik Santrali konutlarımıza taşınan içme suyuna hiçbir formda ziyan vermeden ana borular içerisinde yerleştirilecek türbin sayesinde saatte 150 Kw Elektirik üreterek başka bir gelir kaynağı olacak.

Benzer bir çalışmanın ise yakın bir vakit içerisinde Hamzabey Mahallesinde bulunan maslakta da yapılması planlanıyor ve böylelikle Rize Belediyesine yapılan bu projelerle birlikte kendi öz kaynaklarından önemli manada gelir sağlanmış olacak.