Şaşal Su Fabrikası’nda deneme dolumu başladı

Şaşal Su Fabrikası’nda deneme dolumu başladı
İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İzDoğa’nın kurduğu Şaşal Su Fabrikası’nın açılışı için geri sayım sürüyor. Deneme dolumlarının başladığı su fabrikası çok yakında Saşal Su’yu yine Türkiye ile buluşturacak.

İZMİR (İGFA) - İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İzDoğa’nın kurduğu Şaşal Su Fabrikası’nın açılışı için hazırlıklar devam ediyor. İzDoğa’nın Ekim 2022’de İZSU’dan kiraladığı Şaşal kaynağı, 10 ay üzere kısa bir müddette son teknolojilerle donatılmış bir su fabrikasına kavuştu. 2011’den bu yana atıl durumda olan eski fabrikanın binalarında kapsamlı bir tadilat çalışması yapıldı. Son jenerasyon pet ve cam şişe dolum makineleri satın alınarak Şaşal Su Fabrikası tekrar kuruldu. Deneme dolumlarının başladığı su fabrikası çok yakında Saşal Su’yu yine Türkiye ile buluşturacak.

“Gurur verici”
İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Şaşal’ın İzmir’e geri döndüğünü belirterek “Şaşal suyu 100 yıllık bir Cumhuriyet projesidir. 1930'lu yıllarda birinci paketlemesi yapılan fabrikayı çok yakında tekrar açıyoruz. Bu ekonomik krizde İzmir'den yükselen bir kale daha dikiyoruz. Zira her fabrika bir kaledir, biliyoruz” dedi. İzmirliler için Şaşal suyun farklı bir kıymeti olduğuna dikkat çeken Lider Soyer, “Şaşal deyince İzmirlinin çok heyecanlandığını olduğunu biliyorum. Şaşal markasını, ismini tekrar İzmirlilerle buluşturmak bu yüzden çok gurur verici” diye konuştu.

Test süreçleri tamamlandı
Fabrikada hijyenik şartlarda sürdürülen şişeleme üç adımdan oluşuyor. Öncelikle Şaşal su, kaynağından depoya geliyor. Depoda toplanan su, filtre aygıtına iletiliyor ve ozonla zenginleştirilmiş hava ile sterilize ediliyor. Akabinde dolum aygıtına alınarak şişelere dolduruluyor. Fabrikadaki tüm bu süreçle ilgili gerekli tetkikler ve test süreçleri tamamlandı.
Şişeleme süreci sırasında ve sonrasında suyun kalitesi, şişe sınırının işleyişi, şişelerin temizlenmesi, kapak kapatma, etiketleme ve son olarak paketleme üzere birçok süreç test edildi. Deneme dolumları muvaffakiyetle yapıldı. Tesisin içinde bulunan laboratuvarda ise kalite standartlarına uygun aralıklarla sudan numune alınarak tertipli olarak testler yapılıyor.

İlk etapta cam şişe üretilecek
Şaşal suyu kaynağının saniyede 4 litrelik su kapasitesi bulunuyor. Fabrikada birinci etapta cam şişeleme yapılacak, akabinde ise pet şişelere dolum yapılmaya başlanacak. Yakın bir tarihte açılması planlanan fabrikada, birinci olarak 750 ml ve 330 ml’lik cam şişelerin imalatı yapılacak. Pet şişe sınırındaki imal çalışmalarının tamamlanmasıyla 0,5 litre, 1,5 litre ve 5 litrelik pet şişelerin dolumu gerçekleştirilecek.

Tarihi 1926’ya gidiyor
Şaşal suyunun İzmir’in kullanımına açılması, 1926’da devrin valisi Kazım Dirik’in projesi olarak hayata geçirildi. Memurlar Kooperatifi tarafından 1932 yılından itibaren damacanalarla kente taşındı. 1945’te Şaşal suyunu mühürlü damacanalar ve şişeler içinde satma hakkı, İzmir Çocuk Esirgeme Kurumu’na devredildi. Menderes ilçesi Şaşal Köyü sonlarında Tahtalı Barajı Havzası orta aralıklı muhafaza alanı içerisinde kalan kaynak suyu için, İzmir Vilayet Özel Yönetimi tarafından 12 Eylül 1983 tarihinde Kaynak Suyu ve Şişeleme Tesisi ruhsatı alındı. Kaynak suyunun satışı İzmir Vilayet Özel Yönetimi tarafından cam şişelerde yapıldı. Vakit içinde bu eser ve marka ortasında bir özdeşleşme oluştu ve İzmirliler tarafından şişeyle satılan tüm sulara “Şaşal’ denilmeye başlandı.

2002’de üretime son vermişti
1984’te Pınar markası tarafından kiralanan tesiste üretilen sular doğal kaynak suyu olarak Türkiye piyasasında yer aldı. Marka, Şaşal kaynağında 8 Kasım 2002’de üretime son verdi. 2011 yılının Mart ayında Büyükşehir Belediyesi Yasası ile kendi hudutları içerisinde kalan kaynakları işletme yetkisini Özel İdare’den isteyen İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, kent genelinde Şaşal’ın da dâhil olduğu yedi kaynak suyu için İzmir 1. Yönetim Mahkemesi’nde dava açtı ve Şaşal suyunun işletme hakkını elde etti. İZSU Genel Kurulu’nun Eylül 2022’de aldığı kararla, Menderes Şaşal Kaynak Suyu ve Şişeleme Tesisi 25 yıllığına işletilmek üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İZDOĞA’ya kiralandı. Uzun bir müddet atıl olan Kaynak Suyu ve Şişeleme Tesisi’nin İZDOĞA tarafından kiralanmasının akabinde, yenileme çalışmaları yapıldı.