Sıcak havalar cebinizi de bunaltmasın!

Sıcak havalar cebinizi de bunaltmasın!
Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrederken sıcaktan bunalanlar devayı klima ve vantilatörlerde arıyor. Son aylarda bu aletlerin kullanımı epeyce arttı. Pekala, bu durum elektrik faturalarına nasıl yansıyacak?

İSTANBUL (İGFA) - Hava sıcaklıkları son aylarda rekor üzerine rekor kırıyor. Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrederken serinlemek isteyenler klima ve vantilatör üzere aygıtlara yöneliyor.

27000 BTU’luk ortalama bir klima günde 9 saat çalışınca bu faturaya ayda 900 TL olarak yansıyor, bir vantilatör ise günde 10 saat çalışırsa aylık ortalama 151TL’lik elektrik tüketiyor.

Artan elektrik fiyatlarının faturalara yansımasını da düşünenler ise tasarruf yapabilmenin yollarını arıyor.

Karşılaştırma sitesi encazip.com yaz aylarında mesken ve iş yerleri için elektrikten tasarruf etmenizi sağlayacak tekliflerde bulundu.

KLİMA SAATTE 4 TL HARCIYOR

Standart bir klimanın her saat ortalama 4 TL tükettiğini aklınızda bulundurun ve gerekli durumlarda klimayı tercih edin, mümkün olduğunca düşük güçte kullanın.

  • Gündüzleri bilhassa konutunuz güneş alan bir cephede ise güneşlikleri kapalı tutabilir ya da çok koyu olmayan perdeleri kullanabilirsiniz. Böylelikle güneş ışığının odayı fazla ısıtmasına mani olabilirsiniz. Bu formda klima ve vantilatör kullanımı azalacaktır.
  • Yaz aylarında sık yapılan yanlışlardan bir tanesi hem serinlik yapması için pencereleri açmak hem de birebir anda klimayı çalıştırmak. Pencereleri açık unutmak, sıcak havanın içeri girmesine neden olur. Bu da klimanın tesirini azaltır. Klima çalışırken pencereleri kapatmakta yarar var.
  • Hava nemliyken hissedilen sıcaklık da yüksek oluyor. Klimanızı nem alma modunda çalıştırırsanız hem hissedilen sıcaklık azalacaktır hem de nem alma modu, soğutma modundan daha az elektrik tükettiği için tasarruf sağlayacaksınız.
  • Klimanızın bakımını yaptırmayı ihmal etmeyin. Bu hem sağlıklı bir ortam elde etmeniz hem de güç tasarrufu açısından yararlıdır. Klima derecesini düşük tutarak çalıştırabilir, vantilatör sayesinde soğuk havanın yayılmasını sağlayabilirsiniz.
  • Klimalara nazaran daha az elektrik harcayan tavan vantilatörleri kullanmak da bir öbür tasarruf yolu.
  • Eğer meskeniniz fazla güneş alan bir bölgedeyse panjur yaptırabilirsiniz. Panjurları kapatmak, güneşin sıcağını engelleyecektir ve böylelikle odalar daha az ısınacaktır. Pencerelerinizde yansıtıcı cam kullanarak ısıyı yansıtabilir böylelikle klima muhtaçlığını azaltabilirsiniz. Ayrıyeten çift cam kullanarak da meskenin içindeki ısının sabit kalmasını sağlayabilir ve elektrik faturasından tasarruf edebilirsiniz.
  • Klimanızı güç verimliliği sınıfı yüksek olanlarından seçebilirsiniz. Bu, elektrik faturanıza değerli bir katkı sunacaktır.

MUTFAKTA:

Herhangi bir yemeği yalnızca ısıtacaksanız olağan fırın yerine mikrodalga fırını kullanın. Tüketilecek kadar yiyeceği ısıtmak da fırın kullanımını düşürecektir.

Mikrodalga fırında kendi porsiyonunuz kadarını 2-3 dakika üzere kısa müddette ısıtabilir, güç tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Mutfağın ısınmasını istemiyorsanız yemek yaparken fırının kapağını da sık sık açıp kapatmayın. Bunu yaparsanız ortam ısınacaktır ve soğutucu kullanma muhtaçlığı artacaktır.

BANYODA:

Yaz aylarında sıcak suyla duş almak çok fazla tercih edilmediği için sıcak su seçeneğini kapatabilirsiniz. Güneşle ısınma özelliği bulunan sıcak su depoları kullanarak kombi ve elektrik tasarrufu sağlayabilirsiniz.