Susuz tarımda hasat vakti

Susuz tarımda hasat vakti
Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya genelinde ekilmeyen atıl toprakları üretime kazandırmak için susuzluğa güçlü tıbbi aromatik bitkilerin yetiştirilmesine takviye veriyor.

KONYA (İGFA) - Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, çağımızın en büyük sıkıntılarından biri olan global iklim değişikliği ve kuraklıkla çabada Konya’nın, Türkiye’de ve dünyada çok kıymetli bir yere sahip olduğunu anımsattı.

Büyükşehir Belediyesi olarak kuraklıkla çabada Konya çiftçisini desteklemeye devam ettiklerini belirten Lider Altay, “Destekleme yapacağımız eser desenini oluştururken öncelikle az su gerektiren, bölgeye uyumlu ve katma kıymeti yüksek bitkileri tercih ediyoruz. Baharat, ilaç, kozmetik ve kimya sektörü̈ başta olmak üzere pek çok kullanım alanına sahip tıbbi aromatik bitkilerinden kekik ve adaçayını 2021 yılından itibaren bölgemizde kullanılmayan atıl yerleri üretime kazandırmak için destekleme kapsamına aldık. Bu doğrultuda Güneysınır ilçemizde susuz tarım yoluyla daha evvel ekimi yapılan kekiklerin hasat süreci gerçekleştirildi. Çiftçimiz için bereketli olmasını diliyorum” diye konuştu.

“DAMITMA TESİSLERİNDE ELDE EDİLEN KEKİK YAĞI VE ADAÇAYI YAĞI İKTİSADA KAZANDIRILIYOR”

Kekik yetiştiriciliğinin, üretim maliyetlerini kısa vakitte amorti edebilen kârlı bir ziraî faaliyet olmasıyla öne çıktığına dikkat çeken Lider Altay, “Ayrıca 2023 yılında hasat vaktindeki personellik maliyetlerini düşürmek için üreticimize kekik ve adaçayı hasat makinası hibe ederek çiftçimizin kullanımına sunduk. Ayrıyeten Güneysınır’daki damıtma tesislerimizde elde ettiğimiz kekik yağı, lavanta yağı ve adaçayı yağını da iktisada kazandırmış oluyoruz. Tarım kenti Konya’mızda her vakit çiftçimizin yanında olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

Konya Büyükşehir Belediyesi, kıraç ve atıl yerleri tarıma kazandırmak için çiftçilere 2021 yılından itibaren artarak devam eden ve yüzde 85 hibe ile 662 bin adet kekik fidesi ve 222 bin adet adaçayı fidesi dayanağında bulundu. Toplamda 884 bin adet kekik ve adaçayı 257 dekar alanda ekilerek üretime kazandırılmış oldu.

Desteklemeden faydalanarak kekik üretimi yapan Güneysınırlı çiftçiler de kekik üretmenin arpa ve buğday ekmekten daha karlı olduğunu tabir ederek, her vakit üreticinin yanında olan Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay’a teşekkür etti.