TEB Ve Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) İşbirliği

TEB Ve Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) İşbirliği
Türk Ekonomi Bankası (TEB), çiftçiler başta olmak üzere tarım sektöründeki tüm paydaşların finansmana erişiminin kolaylaşması amacıyla Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) ile iş birliğine imza attı.

Türk Ekonomi Bankası (TEB), tarım sektöründeki finansmana erişimi kolaylaştırmak amacıyla Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) ile iş birliği anlaşması imzaladı.

TEB'in açıklamasına göre bu iş birliği çerçevesinde TEB, TÜRİB aracılığıyla üreticilere, tüccarlara ve sanayicilere Elektronik Ürün Senetleri (ELÜS) karşılığında finansman desteği sunacak. Ayrıca bireysel yatırım yapmak isteyen müşterilere de banka hesapları üzerinden ELÜS alım satım imkanı sunulacak.

TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Ali Gökhan Cengiz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada bankalarının uzun süredir KOBİ ve Tarım Bankacılığı alanlarında sundukları ürün ve hizmetlerle hem Türkiye'nin tarım sektörünün gelişmesine katkı sağlamayı hem de üreticilere destek olmayı amaçladıklarını belirtti.

Cengiz, müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için ilgili ürünlerde süreç ve altyapı hizmetleriyle yatırımlarını sürekli güncellediklerini, tarım sektörü iş birlikleriyle etkilerini her geçen gün büyüttüklerini anlatarak, şunları kaydetti:

"Bu doğrultuda, TÜRİB ile kuruluşundan bu yana devam eden iş birliğimizi bir üst düzeye taşımaktan mutluluk duyuyoruz. Milli gelir, ihracat ve istihdama katkısı yüksek, önemi her geçen gün daha da artan tarım sektörümüzün desteklenmesi bankamızın en öncelikleri arasında yer alıyor. ELÜS alım satım işlemlerinin 2019'da TÜRİB'in kuruluşuyla birlikte tek çatı altında toplanması ve tüm yatırımcıların ELÜS alım satımı yapabilmesine imkan sağlanmasıyla birlikte, ELÜS'lerin bir yatırım aracı ve finansman aracı olarak yaygınlaşması ve böylece sektörel derinliğin sağlanması konusunda önemli bir adım atıldı. Lisanslı depoculuk sistemi kurumsal alt yapısıyla tarım ürünleri ticaretini kolaylaştırıyor, ürün piyasalarının gelişmesine ve fiyat istikrarına katkı sunuyor. TEB olarak biz de TÜRİB aracılığıyla üretici, tüccar ve sanayicilerimize sahip oldukları ELÜS karşılığında finansman desteği ve bireysel yatırım yapmak isteyen müşterilerimize bankamız hesaplarından ELÜS alış satış imkanı sunuyoruz."

TÜRİB Genel Müdürü Ali Kırali de "Borsamız çiftçilerimizin sürdürülebilir tarım üretimi için ürünlerini daha etkin şekilde pazarlamalarını, finansmana daha kolay erişmelerini ve ileri tarihli fiyat oluşumu için tarım emtiası üzerine vadeli işlem piyasasının kurulmasını sağlayarak tarım sektörünün ve ülkemiz ekonomisinin istikrarlı büyümesi için önemli bir rol üstleniyor." ifadelerini kullandı.

Haber Editörü