Techxtile Start-Up Challange 2023 müracaatları başladı

Techxtile Start-Up Challange 2023 müracaatları başladı
Dokuma kesimine yönelik teşebbüsleriyle müsabakada dereceye giren finalistler, kesimin ilgisini çekmeye devam ediyor. Yarış sürecinde kesim temsilcileri ile bir ortaya gelen ve projelerini anlatan teşebbüsçüler, yatırım aldılar ve teşebbüslerini büyüttüler.

BURSA (İGFA) - Dokumacılık dalına yönelik teşebbüsleriyle yarışta dereceye giren finalistler, kesimin ilgisini çekmeye devam ediyor. Müsabaka sürecinde kesim temsilcileri ile bir ortaya gelen ve projelerini anlatan teşebbüsçüler, yatırım aldılar ve teşebbüslerini büyüttüler.

UTİB’in dokumacılık ve hazır giysi bölümlerindeki yenilikçi fikirleri desteklemeyi amaçlayan, Türkiye'nin önde gelen girişimcilik programı TechXtile Start-Up Challenge’ın 5.’inci yılında müracaat süreci başladı.

Türkiye'nin dokuma ve hazır giysi kesiminde inovasyon ve Ar-Ge potansiyelini ortaya çıkarmak ve bu alandaki girişimcilere takviye olmak için bir kere daha kapılarını açan TechXtile Start-Up Challenge’da müracaatlar başladı. Programa ilgi her geçen yıl artarken, geçmiş yıllarda dereceye girenler, milyon dolarlık yatırım alarak faaliyetlerini sürdürüyorlar.

İNOVASYONA VE GİRİŞİMCİLİĞE TAM DESTEK

Uludağ Dokuma İhracatçıları Birliği’nin dokuma bölümünde inovasyonu ve Ar-Ge'yi teşvik etmek, gayesiyle Ar-Ge Proje Pazarı olarak başlattığı ve son 5 yıldır içeriğini zenginleştirerek, bir girişimcilik programına dönüştürdüğü TechXtile Start-Up Challenge, yeni teknoloji ve fikirlerle sahip genç girişimcileri kesime kazandırmaya devam ediyor. Ölçeklenebilir, ticarileşmeye uygun ve yenilikçi projelerin yarıştığı ve desteklendiği bir platform haline gelen programda Level-Up ve Scale-Up kategorileriyle girişimcilerin kesime kazandırılmasına da imkân sağlanıyor. TechXtile Start-Up Challenge, girişimcilerin teknolojik derinlik ve inovasyon yetenekleriyle yarıştığı, yeni eserler ve hizmetler tasarladığı, iş birliklerinin güçlendiği bir platform olarak kesimdeki yerini her geçen gün sağlamlaştırmaya devam ediyor. Türkiye genelinde ses getiren muvaffakiyet kıssalarına şahit olan program ile ilgili ayrıntılı bilgi ve dokuma dünyasındaki son teknolojik gelişmelerle ilgili haberler için www.techxtile.net web sitesi ziyaret edilebiliyor.

DERECELE GİREN FİKİRLERİ YATIRIM YAĞIYOR

TechXtlie Start Up Challenge’a 2020 yılında katılarak birinci olan His Yılmaz, 30 milyon dolar değerleme üzerinden 5 milyon dolarlık yatırım aldı. Bren isimli projesiyle finale kalan Çınar Laloğlu, yarışın akabinde 12 milyon dolar, ileri teknoloji ısıtıcı kumaş projesiyle finalist olan Ayhan Propol ise 10 milyon dolarlık değerlemeye ulaştı. Yapay Zekâ Tabanlı Desen ve Doku Yazılımı ile 2021 yılında ikinci olan Özgencan Üstgül, 2.5 milyon dolar değerleme üzerinden 200 bin dolar, 2022 yılında Level-Up kategorisinde Yapay Zeka Tabanlı Sürdürülebilir Atık İdaresi teşebbüsüyle ikinci olan Güneş Sayıt, ise 1.33 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım aldı. Birebir yıl Scale -Up kategorisinin ikincisi Görkem Astarcıoğlu’nun teşebbüsü Giyilebilir ateş Ölçer ve Sıhhat Takip Uygulaması ise 3 milyon dolar değerlemeye ulaştı.

‘AMACIMIZ; FIRSATLAR PLATFORMU OLUŞTURMAK’

Girişimcilerin potansiyelini desteklemek ve yenilikçi fikirlerini gerçeğe dönüştürebilmelerine imkân sağlamak için TechXtile Start-Up Challenge programını hayata geçirdiklerini belirten UTİB İdare Heyeti Lideri Pınar Taşdelen Engin, “Bu program, bölümümüzün geleceğini şekillendirecek olan genç girişimcilerimizin önündeki kapıları aralamak için tasarlandı. TechXtile Start-Up Challenge ile maksadımız; yalnızca bir müsabaka değil, birebir vakitte bir fırsatlar platformu oluşturmak. Yaratıcı projelere konut sahipliği yaparak ticarileşme süreçlerine takviye vermek ve memleketler arası alanda rekabet edebilir hale gelmelerine yardımcı olmayı hedefliyoruz. Dokuma bölümü, ülkemizin temel ihracat alanlarından biridir ve sizlerin katkıları, bu alanda daha da ileriye gitmemize vesile olacaktır. UTİB olarak, bu yolda girişimcilerimize el uzatıyor, girişimlerinizin başarılı olması için elimizden gelen tüm dayanağı sağlayacağımızın kelamını veriyoruz.” dedi.