TechXtile Start-Up'a müracaatlar başladı

TechXtile Start-Up'a müracaatlar başladı
UTİB’in dokuma ve hazır giysi kesimlerindeki yenilikçi fikirleri desteklemeyi amaçlayan, Türkiye'nin önde gelen girişimcilik programı TechXtile Start-Up Challenge’ın 5.’inci yılında müracaat süreci başladı.

BURSA (İGFA) - Uludağ Dokuma İhracatçıları Birliği (UTİB)’nin dokumacılık kesiminde inovasyonu ve Ar-Ge'yi teşvik etmek, gayesiyle Ar-Ge Proje Pazarı olarak başlattığı ve son 5 yıldır içeriğini zenginleştirerek, bir girişimcilik programına dönüştürdüğü TechXtile Start-Up Challenge, yeni teknoloji ve fikirlerle sahip genç girişimcileri kesime kazandırmaya devam ediyor.

Türkiye'nin dokumacılık ve hazır giysi bölümünde inovasyon ve Ar-Ge potansiyelini ortaya çıkarmak ve bu alandaki girişimcilere takviye olmak için bir kere daha kapılarını açan TechXtile Start-Up Challenge’da müracaatlar başladı.

Programa ilgi her geçen yıl artarken, geçmiş yıllarda dereceye girenler, milyon dolarlık yatırım alarak faaliyetlerini sürdürüyorlar.

DERECELE GİREN FİKİRLERİ YATIRIM YAĞIYOR

TechXtlie Start Up Challenge’a 2020 yılında katılarak birinci olan His Yılmaz, 30 milyon dolar değerleme üzerinden 5 milyon dolarlık yatırım aldı. Bren isimli projesiyle finale kalan Çınar Laloğlu, müsabakanın akabinde 12 milyon dolar, ileri teknoloji ısıtıcı kumaş projesiyle finalist olan Ayhan Propol ise 10 milyon dolarlık değerlemeye ulaştı. Yapay Zekâ Tabanlı Desen ve Doku Yazılımı ile 2021 yılında ikinci olan Özgencan Üstgül, 2.5 milyon dolar değerleme üzerinden 200 bin dolar, 2022 yılında Level-Up kategorisinde Yapay Zeka Tabanlı Sürdürülebilir Atık İdaresi teşebbüsüyle ikinci olan Güneş Sayıt, ise 1.33 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım aldı. Birebir yıl Scale -Up kategorisinin ikincisi Görkem Astarcıoğlu’nun teşebbüsü Giyilebilir ateş Ölçer ve Sıhhat Takip Uygulaması ise 3 milyon dolar değerlemeye ulaştı.

‘AMACIMIZ; FIRSATLAR PLATFORMU OLUŞTURMAK’

Girişimcilerin potansiyelini desteklemek ve yenilikçi fikirlerini gerçeğe dönüştürebilmelerine imkân sağlamak için TechXtile Start-Up Challenge programını hayata geçirdiklerini belirten UTİB İdare Heyeti Lideri Pınar Taşdelen Engin, “Bu program, kesimimizin geleceğini şekillendirecek olan genç girişimcilerimizin önündeki kapıları aralamak için tasarlandı. TechXtile Start-Up Challenge ile emelimiz; yalnızca bir müsabaka değil, birebir vakitte bir fırsatlar platformu oluşturmak. Yaratıcı projelere mesken sahipliği yaparak ticarileşme süreçlerine takviye vermek ve memleketler arası alanda rekabet edebilir hale gelmelerine yardımcı olmayı hedefliyoruz. Dokuma bölümü, ülkemizin temel ihracat alanlarından biridir ve sizlerin katkıları, bu alanda daha da ileriye gitmemize vesile olacaktır. UTİB olarak, bu yolda girişimcilerimize el uzatıyor, girişimlerinizin başarılı olması için elimizden gelen tüm takviyesi sağlayacağımızın kelamını veriyoruz.” dedi.