Togg ve Siro çalışanlarının yüzde 57'si Bursalılardan

Togg ve Siro çalışanlarının yüzde 57'si Bursalılardan
Togg, Türkiye’nin doğuştan elektrikli birinci akıllı aygıtı T10X’i kullanıcılarla buluşturmaya başladı. ‘Doğuştan elektrikli’, ‘doğuştan sürdürülebilir’, ‘doğuştan dijital’ ve ‘doğuştan yeşil’ olan T10X, iki farklı donanım ve iki batarya seçeneğiyle kullanıcılara sunuldu. Bu yıl için 28 bin aygıt taahhüt eden Togg, bunun 20 binini sonuncu kullanıcılar için ayırdı. Togg, kaliteden ödün vermeden üretim adetlerini adım adım artırarak gerçekleştiriyor.

BURSA (İGFA) - Bursa'nın Gemlik ilçesinde 29 Ekim 2022’de resmi açılışı yapılan Togg Teknoloji Yerleşkesi, Gövde, Boya ve Montaj tesislerinin yanı sıra Ar-Ge Merkezi, Tarz Tasarım Merkezi, Prototip Geliştirme ve Test Merkezi, Strateji ve İdare Merkezi ile Kullanıcı Tecrübe Parkı ünitelerini de barındırıyor.

1,2 milyon metrekarelik alan üzerine inşa edilen yerleşke, 230 bin metrekare kapalı alana sahip. Kağıtsız, dijital çalışma prensiplerine nazaran dizayn edilen yerleşke, yüksek otomasyona sahip yerleşkenin test pisti1.6 kilometre uzunluğunda.

Togg, Bursa’da, Siro Silk Road Pak Güç Depolama Teknolojileri de dahil olmak üzere 31 iş ortağıyla çalışıyor. Birebir vakitte Togg ve Siro’ya yapılan tertipli satın alma hizmetleri için de Bursa merkezli 260 firmayla çalışılıyor.

Togg ve Siro çalışanlarının yüzde 57’si Bursa’da yaşayanlardan oluşuyor.

Togg ve Siro’da vazife yapan operatörlerin ise yüzde 80’i Bursa’da yaşıyor.

Bursa’daki üniversitelerle yakın temasta olan Togg, Uludağ Üniversitesiile birlikteTÜBİTAK 1004 Mükemmeliyet Merkezi Destekleme Programı kapsamındaki ‘Elektrikli Taşıtlar İçin Batarya Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Platformu’nun (BATEG) yürütücü kuruluşu olarak yer alıyor.

Bursa’ya kıymet katma vizyonuyla hareket eden Togg, Gemlik Ticaret Borsası ilebirlikteGemlik zeytinine milletlerarası coğrafik işaret alınması konusunda da hukuksal ve teknik dayanak verdi.

T10X

12,3 inç gösterge ekranı ve 29 inç bilgi-eğlence ekranından oluşan 41,3 inç uçtan uca ekran tecrübesi, 8 inç dokunmatik denetim ekranı, araç içi toplumsal kamera, yüksek süratli taşınabilir internet ve wifi hot spot özelliğiyle Snapdragon® işlemcili dijital kokpit, T10X’de standart olarak sunuluyor.

T10X standart olarak sunduğu 7 adet hava yastığı, güçlü ve sağlam altyapıyı destekleyen ileri düzey sürüş asistan sistemleriyle her türlü yol şartında inançlı bir sürüş sağlıyor. Birebir vakitte uzaktan güncellemeler (OTA: over-the-air) ile daima kendini yenileyebilen şoför dayanak sistemleri sayesinde sürüş güvenliği ve konforunu en üst düzeye yükseltiyor.
T10X’in hem dışhem iç dizaynında “duygusal” Doğu ile “rasyonel” Batı kültürünün ögeleri bir ortada yer alıyor. Akıllı aygıtın çağdaş ve özgün dizaynında Anadolu topraklarının esaslı simgelerinden biri olan lale figürü öne çıkıyor.

T10X’in dış renkleri, Türkiye’nin hoşluklarından ilham alıyor. 29 Mart’ta tamamlanan ön sipariş devrinde kullanıcılar, “Gemlik”, “Anadolu”, “Oltu”, “Kula”, “Kapadokya” ve “Pamukkale” renkleri ortasından bir seçim yaptı.

T10X’in şimdiki fiyatları ise şöyle:
V1 RWD Standart Menzil 1.227.500 TL
V2 RWD Standart Menzil 1.329.500 TL
V2 RWD Uzun Menzil 1.563.500 TL

Togg, akıllı hayat tahlillerini Trumore dijital platformu üzerinden kullanıcılara sunuyor. Trumore platformunu oluşturan Earn.more (Kazan), Go.more (Gez), Play.more (Eğlen) ve Scale.more (Geliştir) başlıklarında mobilite ekosisteminin tüm fırsatları kullanıcılarla buluşuyor.

Togg Teknoloji Kampüsü’nün kapasitesi yılda 175 bin. 2030 sonu prestijiyle 1 milyon üretim hedefibulunuyor. 2023 yılında 28 bin adet üretim olacak ve 2026 yılında yeni akıllı aygıtların aile katılmasıyla birlikte kapasiteyıllık 100 bin adede ulaşacak.

YERLİ VE MİLLİ

Togg ulusal bir proje. Fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde 100 Türkiye’ye ilişkin olan ve bu bakış açısıyla da doğal olarak yüzde yüz yerli bir proje. Günümüzde yerliliği kullandığınız kesim sayıları değil, mülkiyet hakları belirliyor.

Togg, birinci akıllı cihazıC-SUV için tedarikçilerinin yüzde 75’ini Türkiye’den sağladı. Bu oran paha olarak bakıldığında yüzde 51’e karşılık geliyor. Togg’un maksadı gelecek 3 yıl içinde yüzde 68’lik bir yerlilik oranına ulaşmak.