Tüketiciler Perakende Sektöründen Şikâyetçi

Tüketiciler Perakende Sektöründen Şikâyetçi
İstanbul'da, 2023 yılının ilk 10 ayında 160 bin tüketici şikâyeti kaydedildi. Şehirdeki tüketici şikayetlerinin sıralamasında perakende sektörü en fazla şikâyet alan sektör olarak ilk sırayı aldı.

Ticaret Bakanlığı, İstanbul'daki tüketici hakem heyetlerinin faaliyetlerine ilişkin detaylı bilgileri paylaştı.

Buna göre İstanbul'da görev yapan 37 tüketici hakem heyetine ocak-ekim döneminde tam 159 bin 323 başvuru yapıldı.

İncelenen başvurulardan 65 bin 565'inde tüketici lehine karar verildi.

İstanbul'da bu dönemde işlem gören dosyaların toplam mali değeri, 816 milyon 705 bin 581 lira olarak belirlendi.

Anadolu Yakası'nda en yoğun başvurular, 8 bin 819 başvuru ile Ümraniye'den gerçekleşirken Avrupa Yakası'nda ise 6 bin 631 başvuru ile Küçükçekmece'den geldi.

En Fazla Başvuru Perakendeden

İstanbul'daki başvuruların sektörel dağılımına göre 10 aylık dönemde yüzde 53,72 oranıyla perakende sektörü en çok şikâyet alan sektör olarak öne çıktı.

Toplamda 85 bin 595 başvuruyla perakende sektörü, İstanbul'da tüketicilerin en çok şikâyette bulunduğu alan oldu. Bu sektörü, sektör belirtilmeyen ve elektronik ortamda yapılan diğer başvurular takip etti. Diğer önemli şikâyet alan sektörler arasında ise diğer hizmetler, abonelikler, finansal hizmetler, ulaşım-sağlık-eğitim ve turizm hizmet sektörleri yer aldı.

perekende-sikayeti2.jpg

İstanbul İl Tüketici Hakem Heyeti, bu dönemde toplamda 15 bin 671 başvuru ile Türkiye genelinde en fazla başvuruyu alan yer olarak öne çıktı.

Bir Ayda 5,4 Milyonlara Ceza

İstanbul Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri, 14 Ekim-13 Kasım tarihleri arasında ulusal marketlerden ekmek fırınlarına, hallerden pazar yerlerine, oto galerilerinden AVM'lere ve restoranlara kadar birçok işletmede denetimler gerçekleştirdi.

İstanbul Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimlerde, fiyat etiketleri, kasa-reyon fiyat farkları, haksız fiyat artışları, gramaj ve ambalajlar, stokçuluk, künye, yetki belgesi, elektronik iletiler dahil olmak üzere toplamda 17 bin 875 ürün ve hizmet detaylı bir şekilde incelendi.

Yapılan bu kapsamlı denetimler neticesinde, 2 bin 18 üründe kanuna aykırılık tespit edildi ve işletmelere toplamda 5 milyon 414 bin 988 lira idari para cezası uygulandı.

Haber Editörü