Türkiye'de zenginler fakirlerden daha endişeli!

Türkiye'de zenginler fakirlerden daha endişeli!
OECD raporuna nazaran “gıda, barınma, güç ve borç” üzere temel ödemeleri yapabilmekten en çok telaş edenler Türk vatandaşları çıktı. En yüksek gelire sahip yüzde 20'lik küme, en düşük gelire sahip yüzde 20'lik kümeden daha kaygılı olurken Türkiye, bu bahiste OECD ülkeleri içinde tek istisna olarak gösterildi.

İSTANBUL (İGFA) -Enflasyonun en kıymetli sonuçlarından birisi hayat pahalılığı. Giderek artan hayat pahalılığı birçok ülkede vatandaşları endişelendiriyor. Bunların başında ise Türkiye geliyor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) raporuna nazaran “gıda, barınma, güç ve borç” üzere temel ödemeleri yapabilmekten en çok kaygı edenler Türk vatandaşları çıktı. Türkiye’de halkın yüzde 72’si besin, barınma ve konutlarda kullanılan güç masraflarını karşılamaktan ve borç ödeme maliyetinin giderek artmasından kaygılı. 27 ülke içinde Türkiye birinci sırada yer alırken bu ülkelerin ortalaması yüzde 47.

OECD’nin 2022 yılı “Önemli Olan Riskler” araştırmasında dayanan “Yüksek enflasyonlu bir ortamda temel muhtaçlık hususlarını karşılama konusunda endişeler” başlıklı rapor yayımlandı. Değerli bulgulardan birisi insanların temel gereksinimlerini karşılamaktan telaşlı olması. Nedir bu temel muhtaçlıklar? OECD bunları dört başlıkta topladı: Besin, barınma, meskende kullanılan güç ve borçları ödemenin artan maliyeti.

euronews'in aktardığı habere nazaran Türkiye’de halkın yüzde 72’si bu dört temel gereksinimi karşılayabilmekten telaşlı olduğunu bildirdi. Türkiye’yi yüzde 67 ile Şili ve yüzde 66 ile Meksika takip ediyor. Telaş oranının en düşük olduğu ülkeler ise Danimarka ve İsviçre (yüzde 28) ile Almanya (yüzde 33) oldu.

Araştırma gelir durumuna nazaran telaş düzeyini de gösteriyor. Gelir durumu en düşük gelire sahip “ilk %20”lik kümeden en yüksek gelire sahip “son %20”lik kümeye hakikat sıralanıyor. Buna “sıralı %20'lik gruplar” deniliyor.

27 ülkenin 26’sında en düşük gelire sahip “ilk % 20”lik kümede dört temel gereksinimi karşılayabilmekten telaş edenlerin oranı en yüksek gelire sahip “son %20”lik kümeden daha yüksek.

TEK İSTİSNA TÜRKİYE

Bunun istisnası ise Türkiye. Türkiye’de en yüksek gelire sahip %20’lik kesim (yüzde 70,7) en düşük gelire sahip %20’lik (yüzde 70,5) kısımdan daha kaygılı. Ortadaki fark yüzde 0,2 puan.

Türkiye’de iki küme ortasındaki fark yok denecek kadar az. Ortalama fark ise yüzde 13,6 puan. Öbür ülkelerde bu fark epey besbelli olduğundan Türkiye’nin durumu dikkat alımlı.

İŞİNİ KAYBETMEKTEN KAYGI EDENLER: TÜRKİYE 4. SIRADA

Gelecek iki sene içinde işini kaybetmekten yahut özgür çalışıyor ise gelirinin azalmasından tasa edenlere bakıldığında Türkiye dördüncü sırada yer alıyor.