Üreticilere küçükbaş hayvan hibesi

Üreticilere küçükbaş hayvan hibesi
Mersin Yakaköy Canlı Hayvan Ticaret Merkezi’nde “Sulama Borusu, Makine - Ekipman ile Haydi Gel Köyümüze Dayanak Verelim Projesi Kapsamında Küçükbaş Hayvan ve Yem Dağıtım Töreni” düzenledi.

MERSİN (İGFA) - Üretime ve üreticiye verdiği dayanaklarla Türkiye’ye örnek olan Mersin Büyükşehir Belediyesi, her geçen gün artan maliyetler nedeniyle üretemez hale gelen üreticiye dayanak vermeye ve Mersin’de ziraî kalkınmanın önünü açmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından Mersin’in merkezden kırsala çeşitli bölgelerinde gerçekleştirilen Ziraî Eser Dağıtım Töreni’nin yeni adresi Akdeniz ilçesi oldu. Başkan Seçer’in iştiraki ile Yakaköy Canlı Hayvan Ticaret Merkezi’nde “Sulama Borusu, Makine - Ekipman ile Haydi Gel Köyümüze Dayanak Verelim Projesi Kapsamında Küçükbaş Hayvan ve Yem Dağıtım Töreni” düzenledi.

Dağıtım Merasimi kapsamında, Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından Akdeniz, Çamlıyayla, Mezitli, Tarsus, Toroslar ve Yenişehir ilçelerindeki 34 üreticiye 850 küçükbaş hayvan,136 ton yem, sulama kooperatiflerine 13 bin 638 metre çelik sulama borusu takviyesi ile 1 adet Üzüm Sıkma Makinesi ve 1 adet Ceviz Soyma Makinesi teslim edildi.

Törene Lider Vahap Seçer’in yanı sıra, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekilleri Gülcan Kış, Talat Dinçer, Hasan Ufuk Çakır, Mezitli İlçe Lideri Ahmet Serkan Tuncer, Akdeniz İlçe Lideri Semih Palamut, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, kooperatif, birlik ve oda temsilcileri, muhtarlar ve üreticiler katıldı.

“Barajlarda muazzam bir buharlaşma var”

Sıcak havalar hasebiyle yaşanan su kahrına değinerek konuşmasına başlayan Lider Seçer, “Hava çok sıcak ve barajlarda muazzam bir buharlaşma var. Geçtiğimiz kış ayı da çok kurak geçti. İstek ettiğimiz karlar Toroslar’ın zirvelerine yağmadı. Toroslar’ın zirvelerine kar yağmazsa yazın işimiz problem, bunu da biliyorduk” dedi.

“Mersin’in yeni bir su kaynağına muhtaçlığı var: Pamukluk Barajı”

Mersin’in muhtaçlığı olan suyu karşılayabilecek bir barajın olduğunu hatırlatan Lider Seçer, Pamukluk Barajı’na yapılacak isale çizgisi ve arıtma tesisi ile birçok sorunun halledilebileceğinin altını çizerek, “Mersin’in yeni bir su kaynağına gereksinimi var. Bu kaynak da Pamukluk Barajı. Şu anda barajda su var. Bizim emniyet supabımız niteliğinde bir depo vazifesi görüyor. Biz Berdan Barajı’ndan suyu ise elektrik gücüyle basıyoruz. MESKİ’nin elektrik faturası yılda 1 milyar TL’nin üzerinde. Lakin Pamukluk Barajı’na bir isale sınırı ve bir içme suyu arıtma tesisi yaptığımız noktada artık Mersin’e suyu cazibe yoluyla alacağız. Yani elektrik gücü harcamayacağız. Faturalarınız daha ucuz su bedeli ile gelecek” tabirlerini kullandı.

“Çevre Bakanı, finansman kaynağı konusunda bize katkı sunacağını söyledi”

Pamukluk Barajı için evvelki periyotlarda Devlet Su İşleri (DSİ) ile bir protokol yapıldığını lakin DSİ tarafından şu ana kadar rastgele bir çalışma yapılmadığını söyleyen Lider Seçer, “Bunu siyaset sorunu ya da bir polemik sorunu yapmayalım. DSİ bir hazırlık içerisinde. ‘Biz o protokolü unutalım, isale çizgisini yapalım, MESKİ de arıtma tesisini yapsın’ diyor. Biz de şu anda rastgele bir finansman imkânımız olmadığı halde; bilhassa Avrupa Birliği fonları ve başka yabancı fonlardan Vilayetler Bankası aracılığıyla faydalanma umuduyla bunu kabul ediyoruz ve bunun üretimi için esasen proje çalışmalarımız başladı” dedi.

MESKİ’nin bu mevzuda çalışmalara başladığını kaydeden Lider Seçer, kendisinin de ilgili bakanlıkla görüştüğünü belirterek, “MESKİ milletlerarası kredi kuruluşları ile görüşüp kredi temin etme peşinde. Geçtiğimiz günlerde de ben Sayın Etraf Bakanı’nı ziyaret ettim. Biliyorsunuz Vilayetler Bankası Etraf Bakanlığı’na bağlı. Sayın Özhaseki’ye şu anda size anlattığımı anlattım. İşi bilen, eski bir belediye lideri olma hüviyeti ile tıpkı lisanı konuştuğumuz için beni anladı ve Vilayetler Bankası finansman kaynaklarını Mersin’de, Pamukluk Barajı’nda arıtma tesisi yapmak üzere faydalanmak için çalışma yapacağını ve bize katkı sunacağını söyledi. Umut ediyorum kısa bir mühlet sonra bu gerçekleşir, finansmanı buluruz ve DSİ isale çizgisini, MESKİ de içme suyu arıtma tesisini yapar. Tahminen de gelecek 100 yılın projesini Mersin’e kazandırmış oluruz” formunda konuştu.

“Vatandaşlarımızın suyu heba etmemelerini istiyoruz”

Başkan Seçer, suyun içme suyu olarak değerli olmasının yanı sıra ziraî üretim ve hayvancılık için de hayati ehemmiyet arz ettiğine değinerek, vatandaşları su kullanımı konusunda uyardı. Seçer, “Bir damla suyun kıymeti var. Vatandaşlarımın suyu heba etmemelerini istiyorum. Gereksiz yere, bahçe sulamak için MESKİ’nin suyunu kullanmasınlar. MESKİ’nin misyonu öncelikli olarak köy yerinde vatandaşların pak içme suyunu karşılamaktır, sulama suyunun temini değildir” dedi.

“Dağıtımlarda adaletli olduğumuzdan eminim, hiçbir telaşım yok”

2023 yılı içerisinde toplam 100 km sulama borusu dayanağı vereceklerini ve şimdiye kadar bunun 52 km’sini üreticiye teslim ettiklerini söyleyen Lider Seçer, “Bu yılla birlikte 262 km’ye erişmiş olacağız. Verimli, kaliteli, pazar bedeli yüksek eserler üretmek için su değerli. Bizim de üreticimize katkımız olsun istiyoruz. Bunu da proje kapsamında kooperatifler eliyle yapıyoruz. 4 yıllık vazife müddetim boyunca dağıttığımız hayvan, alet-ekipman, su borusu ile ilgili belediye lideri olarak yetkili daire liderine telefonu kaldırıp ‘Şu adama, şu birliğe, şu köye, şu vatandaşa, 500 metre boru verin, 25 tane hayvan verin’ üzere bir talimatım asla olmamıştır. Fakat şunu da söylemişimdir; ‘Eğer ki adaletten saparsanız, bana kelam getirirseniz iki elim yakanızdadır’. Bu dağıtımlarda adaletli olduğumuzdan eminim, hiçbir kaygım yok” dedi.

“Tarımsal üretim bizim Mersin’deki huzurumuz demektir”

Gıdanın ve hasebiyle ziraî üretimin değerinin her geçen gün arttığını söz eden Lider Seçer, “Gıda olmasa yaşayamayız. Türkiye’de tarım daima kıymetliydi zira toprakları verimli, zira toplum tarım toplumu, çiftçi toplumu. Mersin de bu türlü. Mersin dediğinde kıl keçisi, portakal, sera, zerzevat akla gelir. Tartıda ağır olup değerde hafif üzere görünen bu üretim, Mersin’deki huzurumuz demektir” diye konuştu.

“Tarım bizim için öncelikli”

Tarımın ekonomik getirisinin yanı sıra toplumsal bir istikametinin de olduğuna değinen Lider Seçer, tarımın olmamasının işsiz insan sayısının artmasına neden olacağını söyledi. Tarımı aileden öğrendiğini tabir eden Seçer, “Ben tarımcı bir belediye lideriyim. Sayın Vekilimin söylediği üzere sonradan olma değil, anadan doğma çiftçi bir adamım. Toprağı, kültivatörü, su motorunu biliyoruz, üzümü de, portakalı da, keçiyi de, koyunu da biliyoruz. Burada işler hoş. Zira üreticiyle birebir lisanı konuşabiliriz. Ben üreticiyi anlayabilirim. Vazifeye geldiğimiz günden bu yana tarım bizim için öncelikli. Yalnızca bizim idare anlayışımızdan kaynaklı tarıma dayanak veriyoruz. Ya da fide-fidan, alet ekipman, koyun-keçi ya da yem dağıtımı aklınıza ne gelirse yaptığımızın her biri misyon değil, destektir” dedi.

“Alın teri döken, dediğiniz vakit akan suların durduğu bir akla sahibim”

Her yıl imkanları dahilinde tarıma kâfi bütçe ayırmaya çaba ettiklerini belirten Lider Seçer, “Gönül isterdi ki bütçelerimiz tarıma daha fazla takviye ayırmaya uygun olsun. Emin olun birçok alana bonkör davranıyorum. Muhtaçlık sahibine, çocuğa, bayana, öğrenciye, gence benim bakış açım farklı. Yaşantımda, alın teri döken, çalışan dediğiniz vakit akan suların durduğu bir akla sahibim. Emek karşılıksız kalmamalı. Çiftçinin alın terinin karşılığı olmalı, çiftçi desteklenmeli, üretmeli. Bölgenin gereksinimi olduğu çeşitlere öncelik vererek, daha yeni çeşitlere; avokado üzere pasiflora üzere tropikal meyvelerinin Anamur bölgesinde bilhassa kıyı ilçelerimizde daha fazla üretilmesini sağlamaya çalışıyoruz” sözlerine yer verdi.

Fide-fidan ve alet ekipman dayanaklarının çiftçi için ne kadar kıymetli olduğunu bildiklerini kelamlarına ekleyen Lider Seçer, misyona gelir gelmez toplumsal projelere yük vererek işe başladıklarını söyledi. En değerli toplumsal projelerinden biri olan Mahalle Mutfakları’nda gereksinimi olan vatandaşın 6 TL’ye yemek yiyebildiğini söyleyen Lider Seçer, çiftçinin sabah çorbasına kadar düşündüklerini kaydetti.

“Üreticinin kederini bilen bir lideriniz var”

Tarsus'tan Mersin merkeze, Anamur'dan Çamlıyayla’ya kadar yol çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Lider Seçer, “Biz o denli vakit gelir ki Mersin’i şantiye haline çeviririz. Ortadan 1-2 yıl geçti ve Mersin birinci iki yılımızdan sonra şu anda şantiye üzere. Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin tüm yollarımız Mersinlimizin hak ettiği biçimde inşa ediliyor. Bilhassa köy yolları çok kıymetli. Üreticinin ürettiği eseri pazara getirebilmesi için güzel bir yol lazım. Yoksa ürettiği kiraz, domates pazara girene kadar komposto, salça olur. Hiç merak etmeyin üreticinin sıkıntısını bilen bir lideriniz var” dedi. Seçer, atalık tohum takviyeleri, seracılara verilen dayanaklar, fide-fidan dayanakları, arıcılara ve hayvancılıkla uğraşan öbür üreticilere verilen takviyeler başta olmak üzere Ziraî Hizmetler Dairesi’nin kıymetli projeler yaptığını kaydetti.

“Türkiye'de model olabilecek bir proje”

Hayvan dağıtımının Türkiye’nin en bedelli projelerinden biri olduğunu söyleyen Seçer, bu projeyi Veteriner Doktorlar Odası, Tarım Vilayet Müdürlüğü, Mersin Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile birlikte yürüttüklerini belirterek, “Elbette bunun finansmanını Büyükşehir Belediyesi sağlıyor. Lakin proje ortaklarımızla birlikte en uygununu yapmaya çalışıyoruz” dedi. Her yıl 60 aileye 1500 hayvan verdiklerini aktaran Seçer, bunları da bölgenin uygunluğuna nazaran dağıttıklarını söyledi.

Bugüne kadar 4 bin 500 hayvan dağıtımı yaptıklarını belirten Seçer, “Bu yıl da 60 üreticiye 1500 hayvan daha vereceğiz ve 6 bin hayvan dağıtmış olacağız. Hayvanlarımız da yavruluyor, yavruladıkça bize iade ediliyor. Biz bunları emanet veriyoruz üreticilerimize. Onlar bize emanet edecek, biz yeni üreticilere vereceğiz. Bu çark bu türlü dönecek. Beş yıl sonra artık hayvana para vermeyeceğiz. Bu yıl 1500 hayvanın 1200’ünü çiftliklerden aldık, yalnızca 300 hayvanı bedelini ödeyerek aldık. Yemi bizden, ilacı bizden, veteriner hizmetleri sağ olsun odamızdan. Hayvan seçiminde de birliğin katkısı var. Bunları daima bir arada yapıyoruz. Türkiye'de model olabilecek bir proje olarak görüyorum” ifadelerini kullandı.

Şu ana kadar projeden 240 ailenin faydalandığını ve bunlardan 121’inin bayan olduğunu vurgulayan Seçer, “Kadınlar daima olsun, girişken olsun, hakkını arasın, üretimde olsun. Zira onlar çalışıyorlar” diye konuştu. Bu yılla beraberde toplam bin ton civarında yem de dağıtılmış olacağına dikkat çeken Seçer, gerçekleştirilen merasim kapsamında da 34 yetiştiriciye 850 küçükbaş hayvan ve 136 ton da yem verdiklerini söyledi.

“Vahap Seçer, 5 yıllık müddette yaptığı işlerden ötürü mindere çekinmeden çıkar”

Kendisinin CHP’li bir belediye lideri olduğunu lakin hiçbir vakit parti ayrımı gözetmediğinin altını çizen Seçer, “Ben bu memlekete adalet dağıtmak için, haksızlığı hukuksuzluğu ortadan kaldırmak için belediye lideri oldum. Dört yılı geçti. Vazife yaptığım müddet içerisinde, beni geceleri uykusuz bırakan, ateşe saran bir günahım olmadı. Allah çocuklarıma, babalarının haram kuruşunu yemesini nasip etmesin. Bizim misyon yaptığımız makamlar koltuklar çok sıkıntı koltuklardır. Vebali, sorumluluğu büyüktür. Birinci 5 yıl bittikten sonra CHP’nin adayı Vahap Seçer’se mindere çıkar ve 5 yıllık müddette yaptığı işlerden ötürü da mindere çekinmeden çıkar. Zira bu 5 yıllık müddette elbette ki biliyoruz, işini düzgün yaparsan halkın karşısına başın dik çıkarsın, başını kimseye eğemez. Ancak misyonunu yeterli yapamazsan, halkın karşısına çıkmaktan hatta aday olmaktan korkarsın. Aday olsan bile vatandaş senin hesabını sandıkta görür, seni getirdiği üzere götürür” dedi ve gelecek devirde de Mersin Büyükşehir Belediye Liderinin CHP’li olarak kalacağını belirtti.

“Hayat pahalılığı o kadar had safhadaki, dar gelirlilerin bu işin altından kalkması mümkün değil”

Konuşmasının sonunda yaşanılan ekonomik krizin vatandaşa yansıması hakkında görüşlerini paylaşan Seçer, “Zaman, güç zaman” dedi. Bu durumun belediye içinde geçerli olduğuna dikkat çeken Lider Seçer şunları kaydetti: “Vatandaşımız için de güç vakit. Hele üreticimiz için çok sıkıntı vakit. Uygulamaları görüyorum, artırımları, vergi yükünü eleştiriyorum. Çift araç vergisi MTV ödüyorsunuz. KDV, ÖTV, her şey arttı. Bu da maliyetlere yansıdı. Bu belediyeye de düşünce yarattı. 10 liraya aldığımız yol 12 liraya, 10 liraya aldığımız boru 13 liraya, 5 liraya aldığımız hayvan 6 liraya çıktı. Çalışanlarımızın maaşı için hiçbir şey söylemek istemiyorum. ‘Bize şu kadar maliyet yansıttı’ demek onlara yapılacak en büyük haksızlık, günah olur. Dün işçinin yeni fiyat rejimi ile ilgili bir toplantıda ‘Ne kadar verirsek verelim yeniden az’ dedim. Hayat pahalılığı o kadar had safhadaki dar gelirlilerin bu işin altından kalkması mümkün değil. İktisat bu durumda. Ben Belediye Lideriniz olarak mevcut kaynaklarımı, tarımdan, muhtaçlık sahibi insanlarımıza, bütün toplumsal sınıflara kadar, imkânlarım dâhilinde sonuna kadar kullanacağım. Misyon müddetim boyunca ‘Bu ekonomik kriz mühleti içerisinde vatandaşlarıma nasıl yardımcı olabilirim, nasıl katkı yapabilirim?’ bunun şuuru ile bunun çalışması ile imkânlarımı sonuna kadar kullanacağım. Emin olun her vakit olduğu üzere bundan sonra da sizlerin yanında olacağım.”

Kış: “Çiftçilerimiz kâfi takviyesi alamadığı için köylerini boşaltmak durumunda kalıyor”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin çiftçiye, üreticiye tarıma verdiği dayanaklarla birlikte isminden kelam ettirdiğini belirten Mersin Milletvekili Gülcan Kış, “Köylerimizi genç, dinamik ve üreten beşerler terk etmek durumunda kalıyor. Dünya genelinde ziraî faaliyetlerin desteklenmesi gerekiyor. Çiftçilerimiz kâfi dayanağı alamadığı için köylerini boşaltmak durumunda kalıyor” dedi. Köylülerin üretimi devam ettirecek dayanaklara gereksinim duyduklarını anlatan Kış, “Çiftçilerimiz alın terinin karşılığını almalı. Çiftçi, üretici ve köylü desteklenmeli. Mersin Büyükşehir Belediyesi tam da bunu yapıyor. Çiftçimizin uygun şartlarda üretim yapması ve ürettiğini satabilmesi için birçok projeler yapıyor ve çok kıymetli dayanaklarda bulunuyor” dedi. ‘Hadi Gel Köyümüze Dayanak Verelim’ projesi ile birlikte gençlere, bayanlara ve üreticilere Büyükşehir Belediyesi’nin umut olduğunu söyleyen Kış, “2024 mahallî seçimlerinde Başkan’ımız tüm Mersin’in takviyesini alacak ve daha birçok değerli projeye imza atamaya devam edecek” dedi.

Dinçer: “Başkan’ımızın her yerde bir dokunuşu var”

Genel seçimler sürecinde Mersin’de gezmedik yer bırakmadıklarını tabir eden CHP Mersin Milletvekili Talat Dinçer, artırımlarla birlikte üreticilerin sıkıntı günler yaşadığını kaydetti. Dinçer, “Üretim durduğu takdirde her şey biter. Yaptığı işlerle birlikte Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanı dışında bile çok çalıştığını görebilirsiniz. Mersin sevdalısı olan Başkan’ımızın her yerde bir dokunuşu var. Başkan’ımız üreticilerin halinden anlıyor ve ekipman dayanağı sağlıyor. Mersin’de hizmetlerimizi en ücra köşelere kadar ulaştırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Çakır: “Tüm Mersin ismine Başkan’ımız Vahap Seçer’e şükranlarımı sunuyorum”

Ziraat Mühendisi olması sebebiyle toprakla iç içe olmasından ötürü üreticileri en yeterli anlayacak şahıslardan birinin Lider Vahap Seçer olduğunu aktaran CHP Mersin Milletvekili Hasan Ufuk Çakır, “Azimli ve kararlı çalışmalarından ötürü tüm Mersin ismine Başkan’ımız Vahap Seçer’e şükranlarımı sunuyorum. Bu hizmetlerin devamlı olması ve Mersin’i kalkındırması, memleketin buhranlı vakitlerinde bizi anlaması, çiftçinin ve üreticinin yanında olması Büyükşehir Belediye Liderimiz sayesinde oldu” dedi.

Tarım yerine verdiği dayanaklarla Tarsus ilçesinde üretimin devam ettiğini vurgulayan Tarsus İlçesi Cinköy Mahallesi Muhtarı İsmail Kıvrak, “Başkan’ımızın Tarsuslu olmasından ve Büyükşehir’de hizmet vermesinden ötürü gururluyuz. Köyümüze sulama borusu dayanağı verildi. Tarım yerlerinde bütün yollarımız mucurlandı. Köyümüzdeki bayanlarımız da üretim yapsın diye pekmez makinesi dayanağı sağladık. Bu takviyeler sayesinde üretim yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Üretim dendiğinde yaptığı çalışmalarla akla gelen birinci isimlerden birinin Vahap Seçer olduğunu ve ‘Hadi Gel Köyümüze Takviye Verelim Projesi’nden faydalanan Toroslar ilçesinde yaşayan üreticilerden Ali Güçlü, “Biz beşerler üretimden vazgeçmemeliyiz. Emek veren ve daima üretmek isteyen üreticilerden isteğim, yetişemediği yerlerde Büyükşehir Belediyesi’nden takviye alsınlar. Büyükşehir Belediyesi’nin bizi her bahiste desteklemesi beni çok keyifli ediyor” diye konuştu.