Vatandaşlara iktisat idaresini sorduk... İktisat idaresi sizde olsa ne yapardınız?

Vatandaşlara iktisat idaresini sorduk... İktisat idaresi sizde olsa ne yapardınız?
Enflasyonla uğraş ve döviz kurlarının yükselişi ile birlikte gündemden düşmeyen iktisat konusunda vatandaş neler düşünüyor? İktisat idaresi sizin elinizde olsa siz neler yapardınız?

Cüneyt YAMAN - Musa YEŞİLDAĞ - Herkes Duysun / BURSA (İGFA) - Her geçen gün gelen artırımlarla birlikte enflasyon ve iktisat konusunda halk ortasında fikir ayrılıkları yaşanıyor. Toplumun bir kesiti iktisadın âlâ durumda olduğunu ve insanların abartılı yorumlarda bulunduğunu belirtirken başka kesitler ise iktisatta radikal değişiklikler olması gerektiğini savunuyor.

Herkes Duysun grubu olarak vatandaşlara, “Ekonomi idaresi sizin elinizde olsa neler yapardınız?” diye sorduk.

https://youtu.be/aPjnVXL0Bo8

Konu hakkında kâfi bilgisi olmadığını belirten ve iktisat konusunun yetkili olan, bu alanda eğitim almış bireyler tarafından konuşulması gerektiğini düşünen vatandaşımız şu sözlere yer verdi:

“Ben bu mevzu hakkında rastgele bir fikir belirtemeyeceğim zira bizim halkımızın en büyük sorunu, bilgimizin olmadığı bahislerde çok fikrimizin olması. Ekonomik okur yazarlığım çok fazla değil, bu süreçte mecbur internetten araştırdığım kadarıyla biliyorum. Bu mevzuda halk olarak finansal okur yazarlığımızı geliştirmemiz gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Konuyla ilgili ülkemizin ekonomik durumunu ve yapılan çalışmaları dış etkenlere bağlayan bir öteki vatandaş ise, “Herşeyden evvel ülke yönetmek kolay değil. Ailede ve hükümette de bu böyledir. Birinci evvel ülkemizi seveceğiz. Bu artırımları genelde sabetayistler yapıyor, ben artık hususlara çok girmeyeceğim” dedi.

Döviz artışının yahut ekonomik krizlerin, vatandaşı olumsuz etkilemediğini düşünen vatandaşımız yapılan artırımların, enflasyonun ve fahiş kira siyasetlerinin halkı olumsuz tarafta etkilediğini belirtti. Ekonomik durumun daha yeterli olması için ise üreticiye, çiftçiye ve besicilere olan teşviklerin artırılması gerektiğini söyleyen vatandaş, “Ekonomik krize geldiğimiz vakit, dolar ve euronun artışı insanları rahatsız etmiyor. Konut kiraları olursa, domates, patates pahalanırsa insanları rahatsız ediyor. Bunun da şöyle bir tahlili olabilir, hayvancıya ve çiftçiye çok dayanak verilebilir. Ekime, biçime, üretime bol bol takviye verilebilir. Ek olarak her şeyi özgür yapmayacaksın örneğin kiracıyı ve konut sahibinin durumunu denetlemek gerekli.” yorumunda bulundu.