Vergi ve Harçlara Uygulanacak Devasa Zam Resmi Gazete'de Yayımlandı

Vergi ve Harçlara Uygulanacak Devasa Zam Resmi Gazete'de Yayımlandı
Bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı kapsamında vergi ve harçlarda zam yapıldı. Yurt dışından alınan cep telefonlarının ülkeye kaydının yapılabilmesi için uygulanan IMEI harç bedeli, taşınmaz gayrimenkullerin tapu harçları, KDV oranları, pasaport harçları, noter ücretleri ve vize harçları zamlandı. İşte 2023 vergi harçlarının güncel tutarları:
  • Katma Değer Vergisi (KDV) oranları: KDV oranı yüzde 18 olan ürünler yüzde 20'ye, yüzde 8 olan ürünler ise yüzde 10'a çıkarıldı. Ayrıca yüzde 1'lik KDV dilimine ise herhangi bir değişiklik yapılmadı.
  • Pasaport, noter ve vize harçları: Yayımlanan kararla harç tutarının yüzde 50 oranında artırılmasına karar verildi. Bu kapsamda pasaport, noter ve vize harçları yüzde 50 oranında artırıldı. Çalışma izni, ipotek, dava, yargı, gemi-liman, ruhsat ve diploma harçları da yüzde 50'lik artıştan etkilendi. Trafik harçlarında ise herhangi bir değişiklik yapılmadı.
  • Otomobillerdeki KDV: Otomobillerde KDV oranı yüzde 18'den yüzde 20'ye yükseltildi. Ayrıca verilen karar kapsamında ÖTV'li otomobillerin vergi oranı da yüzde 112'den 116'ya çıkarıldı.
  • Tapu harçları: Konut fiyatının bedeli üzerinden alınan tapu harcında yüzde 50'lik artış gerçekleştirildi. Tapu harç oranı yüzde 4'ten yüzde 6'ya yükseltildi.
  • Şans oyunları vergisi: Alınan karar kapsamında spor temelli bahis oyunlarında vergi oranı yüzde 5'ten 10'a, at yarışlarında yüzde 7'den 14'e ve diğer şans oyunlarında da yüzde 10'dan 20'ye çıkarıldı.
  • Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV): Tüketici kredilerinde Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi oranı yüzde 10'dan 15'e yükseltildi. Böylelikle komisyon, faiz ve ücret gelirlerinden alınan vergi yüzde 50 oranında artırılmış oldu.