Yakıt fiyatları elektrikli araçların popülerliğini artırıyor

Yakıt fiyatları elektrikli araçların popülerliğini artırıyor
EY Mobilite Tüketici Endeksi 2023 raporu yayımlandı. EY raporuna nazaran, yüksek yakıt maliyetleri tüketicileri elektrikli araç satın almaya yöneltiyor.

İSTANBUL (İGFA) - Uluslararası danışmanlık, kontrol ve vergi şirketi EY’ın (Ernst & Young) Mobilite Tüketici Endeksi 2023 raporuna nazaran, artan yakıt maliyetleri ve çevresel tasalar nedeniyle uygun bütçeleri ile öne çıkan elektrikli araçlara ilgi artıyor.

Otomobil satın almayı planlayanların yarısından fazlası, tercihini elektrikli araçlardan yana kullanıyor.

2020 yılında başlatılan ve her yıl global otomotiv trendleri hakkında içgörü sağlayan EY Mobilite Tüketici Endeksi’nin en aktüel versiyonu; araç satın almayı planlayanların yüzde 55’inin önümüzdeki iki yıl içinde büsbütün elektrikli yahut hibrit bir araç almayı planladığını ortaya koyuyor.

Daha da kıymetlisi, elektrikli araç (EV) almayı planlayanların motivasyon kaynağı birinci sefer çevresel telaşlar yerine yüksek yakıt maliyetleri olarak karşımıza çıkıyor.

EY araştırmasında, elektrikli araç tercihinde öne çıkan etkenlerde yüzde 38 oranıyla birinci sırayı yüksek yakıt maliyetleri alıyor. Araştırmaya katılanların yalnızca yüzde 12'si sürdürülebilirliğin ulaşım modeli seçimlerini etkileyen bir faktör olduğunu söylerken, yüzde 28'i ise birinci sıraya çevresel tasaları koyuyor.

EY Türkiye Mobilite Dal Başkanı ve Şirket Ortağı Serdar Altay, EY Mobilite Tüketici Endeksi 2023 raporuyla ilgili olarak şu değerlendirmelerde bulundu.

Artan yakıt fiyatları, elektrikli araç satın alma konusunda birinci sefer en değerli motivasyon olarak kaydedildiğini belirten Altay, "Bu yıl bilhassa İsveç, Japonya ve ABD üzere birçok ülkede en büyük artış görüldü. Ömür şartlarının zorlaşması, tüketicilere bir elektrikli araç satın almanın kendileri için en düzgün seçenek olduğunu göstermeye başlıyor ve potansiyel araba tüketicilerinin yarısından fazlası bir elektrikli araç satın almayı düşünüyor. Bununla birlikte, rapor birebir vakitte son yıllarda hükümet teşviklerinin de elektrikli araçların benimsenmesinde büyük bir rol oynadığını ortaya koyuyor. Lakin yakıt fiyatları kademeli olarak düşüp daha uygun fiyatlı düzeylere geri döndükçe, KONUT üreticileri için asıl zorluk, tüketicilerin elektrikli araçlara olan talebinin devam edip etmeyeceği ve yakıt fiyatlarının düşmesi durumunda ne üzere tedbirler alınması gerekeceğidir. Birebir biçimde, talep ve inanç yüksekken araba üreticileri ivmeyi korumak ismine tüketicilerin kaygılarını gidermeye başlamalıdır" dedi.

Türkiye pazarına bakıldığında durumun dünya pazarına paralel olduğunun gözlemlendiğini belirten Altay, "Türkiye’de 2021 yılına nazaran, yüzde 188’lik artışla toplam 8 bin 210 adet elektrikli araba satışı gerçekleşti. 2021 yılında toplam 2 bin 849 adet satılmıştı. Vergi oranlarındaki artışın, kur artışının, pandemi sürecinin ve yarı iletken gereçlerin tedariğinde yaşanan meselelerin pazara tesiri olumsuz olsa da 2022 yılında elektrikli araç satışları, 2021 yılına nazaran yaklaşık 3 kat artış gösterdi" diye konuştu