Yapı Kredi pay satışına 5 kat talep geldi

Yapı Kredi pay satışına 5 kat talep geldi
Koç Holding, Yapı Kredi pay satışına memleketler arası fonlardan 5 kattan fazla talep geldiğini ve 40 kadar milletlerarası kurumsal yatırımcıya tahsis yapıldığı açıkladı

İSTANBUL (İGFA) - Koç Holding'den yapılan açıklama şöyle: "Koç Holding olarak sahip olduğumuz Yapı Kredi sermayesinin %6,8’ine denk gelen Yapı Kredi hissesinin, hızlandırılmış talep toplama süreci sonucunda 6,8 milyar TL (yaklaşık 250 milyon ABD Doları) bedel ile borsa dışında kurumsal yatırımcılara satışını başarılı bir biçimde tamamladık. Çok sayıda milletlerarası fondan 5 kattan fazla talep alınan süreçte 40 kadar milletlerarası kurumsal yatırımcıya tahsis yapılmış olup, içlerinde uzun vadeli yatırımcılar da bulunmaktadır. Son yıllardaki en yüksek dengeli kelam konusu başarılı süreç, ülkemize, topluluğumuza ve bankamıza duyulan itimadın bir göstergesidir.

Şirketimizin portföy optimizasyonu emeliyle gerçekleştirilen süreç sonucunda daha da güçlenen likiditemiz ile önümüzdeki periyotta de tüm paydaşlarımız için uzun vadeli bedel yaratacak fırsatları takip edeceğiz. Süreç sonrasında Yapı Kredi halka açıklık oranının yaklaşık %38,83’e yükselmesiyle, yatırımcı tabanı çeşitlendirilerek pay derinliğinin artması da sağlandı.

Koç Topluluğu olarak Yapı Kredi’ye, bankacılık bölümüne ve ülkemizin potansiyeline olan inancımız ile %61,17 oranındaki paydaşlık payımızla Yapı Kredi’deki ana hissedarlığımız devam edecektir. Kamuoyuna hürmetle duyururuz. Koç Holding A.Ş."