Yumurtacılardan 'yasak' isyanı

Yumurtacılardan 'yasak' isyanı
Türkiye'nin yumurta ihracatında dünyanın birinci üç ülkesinden biri olduğu bilgisini veren Ege Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Lideri Bedri Girit, Türkiye'den Tayvan'a ihraç edilen yumurtalarda rastlanan nitrofuranslar isimli antibiyotiğin Türkiye'de 20 yıl evvel yasaklandığını söyledi.

İZMİR (İGFA) - Türkiye’den Tayvan’a ihraç edilen yumurtalarda kanserojen nitrofuranslar isimli antibiyotiğe rastlanmasıyla ilgili konuşan Ege Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Lideri Bedri Girit, “Yumurta ihracatı öncesinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çok önemli denetimler yapılıyor. Bu antibiyotiğin satışı 20 yılı aşkın bir müddettir yasak. Dal olarak bu antibiyotiğin nereden bulunduğunun araştırılmasını talep ediyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı ve kesimimizdeki teknik arkadaşlar mevzuyu araştırıyorlar. Mevzu anlaşılınca kamuoyuna tüm şeffaflığıyla açıklama yapacağız. Birinci sefer bu türlü bir durumla karşı karşıyayız. Hususun takipçisiyiz. Yanlış yapanların en ağır halde cezalandırılması taraftarıyız. İçimizde çürük yumurtalar varsa ayıklansın” dedi.

Türk yumurta dalının çağdaş tesislerde üretim yaptığının altını çizen Girit kelamlarını şöyle sürdürdü; “Dünya’nın en güçlü oyuncularından biriyiz, ihracatta dünyada birinci üç ülke ortasındayız. Türk yumurta kesimi olarak, 2023 yılının birinci yarısında Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ortalarında 51 ülkeye 195 milyon 350 bin dolarlık ihracat yaptık. Tayvan 2023 yılında birinci sefer ihracat yaptığımız bir ülke. Tayvan’a ihraç edilen yumurtaların bir partisinde Türkiye’de 20 yıldır yasak olan nitrofuranslar antibiyotik kümesine rastlanmasının şaşkınlığını yaşıyoruz. Bu istisnai durumun Türkiye’nin yumurta ihracatındaki muvaffakiyetini gölgelememesi gerektiğine inanıyoruz.”

Türkiye, 2023 yılının ocak – haziran periyodunda 41 ülkeye 195 milyon 350 bin dolarlık yumurta ihraç etti. Yumurta ihracatı 2022 yılının birinci yarısına nazaran yüzde 9 artış gösterirken en fazla ihracat yapılan ülke 48 milyon dolarla Birleşik Arap Emirlikleri oldu. Irak, Türkiye’den 40 milyon dolarlık yumurta talep ederken, Katar 16,3 milyon dolarlık yumurta ithalatıyla üçüncü sırada yer aldı. Türk yumurta ihracatçıları, Rusya Federasyonu’na 12,8 milyon dolarlık ihracat yaparken, 2023 yılında birinci defa yumurta ihraç ettiğimiz Tayvan ise; 8,1 milyon dolarlık fiyatla listeye beşinci sıradan giriş yap