Yüzde 25 Zam Kararına Emekli İsyanı

Yüzde 25 Zam Kararına Emekli İsyanı
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen ekonomik torba teklifi, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 25 oranında zam yapılmasını içeriyor. Ancak, emekli vatandaşlar bu zam oranının yetersiz olduğunu belirtiyor ve emekli maaşının en az 15 bin lira olması gerektiğini ifade ediyor.

‘’Mecburen Çalışmak Zorundayım’’

Zeki Demirkan, iki yıl önce emekli olduğunu ancak geçimini sağlayabilmek için hala çalışmak zorunda olduğunu belirtiyor. Yüzde 25 zammın yeterli olmadığını ifade eden Demirkan, mecburen çalışmak zorunda kalan emeklilerin gençleri işsiz bıraktığını dile getiriyor. İki yıldır emekli olduğunu ve geçinmenin zor olduğunu söyleyen Demirkan, aldığı emekli maaşının sadece faturalara yettiğini ve gıda için de zorlandığını belirtiyor. Açlık sınırıyla karşılaştırıldığında emeklilerin durumunun düşündürücü olduğunu ifade eden Demirkan, emekli maaşının en az 15 bin lira olması gerektiğini vurguluyor. Emekli Hayri Kılıç, geçim konusunda zorluklar yaşadığını belirterek, "Bu zamanda yetersizlik hissediyoruz. Artık geçinmek çok zor. Emekli olalı 25 sene oldu. Geçinmekte zorlanıyoruz. Maddi anlamda güçlük çekiyoruz. Her şey çok pahalı. Satın alma gücü iyice azaldı" şeklinde konuştu.

‘’Alışmışız Yavan Yemeye Yayan Yürümeye’’

Zeynep Kılıç, "Emekli yavan yiyecek, yayan yürüyecek" şeklinde bir ifade kullanarak bir açıklama yaptı. Kılıç, "Yazıklar olsun. Yavan yiyecek, yayan yürüyecek. 15 bin lira olmalı en az. Evi idare eden benim. Bir maaşla geçiniyoruz. Torunlarımıza harçlık veremiyoruz. Ne kadar mağdur durumda kalıyoruz biliyor musunuz? Neyse ki alışmışız yavan yemeye, yayan yürümeye, öyle başka bir yaşantımız yok. Yoksa aç kalmadan idare ediyoruz" şeklinde devam etti.

‘’Stardant Bir Hayat Yaşıyoruz’’

Sema Aylakçı, tatil yapamamalarını dile getirerek, "Yüzde 25 yetmiyor. Ben de emekliyim. Maaşım asgari ücretten çok düşük, sadece 8 bin lira. Emekli maaşı en az 15 bin lira olmalı. Bu durum hayatımızı kısıtlıyor. Tatil yapamıyoruz, sadece standart bir hayat yaşıyoruz. Biz de tatil yapmak istiyoruz. Anlatılacak çok şey var, ancak bazı konular yasak" şeklinde konuştu.

‘’Geçinmek Mümkün Değil’’

Emekli öğretmen Ahmet Aylakçı, emeklilerin zorluklar içinde olduğunu vurgulayarak, "Mevcut durum yeterli değil. Ben 19 yıldır emekliyim ve emekli bir öğretmenim. Ailemden kalan birkaç kiralık yerim var. Aksi takdirde geçinmemiz mümkün değil. Maalesef, emekliler sürünmeye devam edecekler. Bu durumu kendileri istediler. Tek bir emekli maaşıyla geçinmek gerçekten zor. En fazla temel gıda ihtiyaçlarını karşılayabilirler" şeklinde konuştu.

Haber Editörü