Zeytincilerin en büyük sıkıntısı haşere

Zeytincilerin en büyük sıkıntısı haşere
Denizli Büyükşehir Belediyesinin, Kale, Sarayköy ve Beyağaç ilçelerinde zeytin sineği haşeresine karşı üreticilere vereceği biyoteknik gayret takviyesi başladı. Daha sağlıklı, kaliteli ve verimli eser için 3 ilçedeki 174 üretici, 4.300 dekarlık zeytin alanında haşerelere karşı gayret verecek.

DENİZLİ (İGFA) - Denizli Büyükşehir Belediyesinin, Kale, Sarayköy ve Beyağaç ilçelerinde zeytin sineği haşeresine karşı üreticilere vereceği biyoteknik çaba takviyesi başladı. Projeyle, Denizli Büyükşehir Belediyesinin 3 ilçede toplam 4.300 dekarlık zeytin alanında biyoteknik gayrete dayanak vereceği belirtilirken, birinci dağıtım Sarayköy ilçesinde gerçekleştirildi. Zeytin sineği zararlısının meydana getirdiği eser kaybının önlenebilmesi, kaliteli ve pestisit kalıntısı olmayan sağlam eser elde edilebilmesi emeliyle çiftçilere toplam 6.450 kilogram DAP (Diamonyum Fosfat) gübresi ile 93.400 adet 2 litrelik şişe takviyesi sağlanacak. Toplam 174 üreticinin gereksinim duyduğu zeytin sineğine karşı biyoteknik çaba, en çok zeytin üretiminin yapıldığı Kale ilçesinin Doğanköy ve İnceğiz mahalleleri ile Beyağaç ilçesinin Kızılcaağaç, Kapuz ve Merkez mahalleleri ve Sarayköy ilçesinin Kabaağaç ve Tekke mahallelerinde uygulanacak.

Büyükşehir’in üretici takviyeleri sürat kesmiyor

Denizli Büyükşehir Belediye Lideri Osman Zolan zeytin sineği haşeresine karşı çabaya geçen yıl birinci kere Kale ilçesinin Doğanköy Mahallesi’nde başladıklarını hatırlattı. Bu yıl biyoteknik uğraş dayanağını zeytin üretiminin en çok yapıldığı 3 ilçedeki 7 mahalleye yaydıklarını tabir eden Lider Zolan, zeytinde en çok ziyana neden olan zeytin sineğine karşı uygulanan biyoteknik çaba yolu ile çiftçilerin daha kaliteli, sağlıklı ve verimli eser elde edeceğini söyledi. Lider Zolan, “Büyükşehir Belediyesi olarak çiftçimize, üreticimize tüm imkanlarımızla dayanak olmaya devam ediyoruz. Kâfi ki çiftçimiz, üreticimiz daha çok kazansın, daha keyifli ve huzurlu olsun. Şimdiden eserleri güzel bereketli olsun inşallah” dedi.