Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

52 ilde kar alarmı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), 52 ili etkileyecek yoğun kar yağışı tahmini nedeniyle yurt genelinde yürütülen çalışmaların koordinasyonunu gerçekleştirecek Türkiye Acil Durum Yönetim Merkezi'nin faaliyete geçtiğini duyurdu.

AFAD'dan yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden gelen 52 ili etkileyecek yoğun yağış tahmini nedeniyle AFAD Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezinin, 7/24 çalışma esasına göre faaliyete başladığı belirtildi.

Merkezde, Türkiye Afet Müdahale Planı'nda (TAMP) görevli bakanlık, kurumlardan temsilciler ile belediye ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla, yurt genelinde yürütülen çalışmaların koordinasyonunun gerçekleştirildiği bildirilen açıklamada, ülke genelinde son 72 saatte meydana gelen olumsuz hava koşullarının etkilerinin, İl Afet Müdahale Planları kapsamında yerel kapasite ve destek illerin katkısıyla yönetildiği aktarıldı

Devamını Oku
52 ilde kar alarmı

Sedef Kabaş'a "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan soruşturma

Sedef Kabaş hakkında, katıldığı bir televizyon programında yaptığı konuşmalarla ilgili "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan soruşturma başlatıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Kabaş'ın bir televizyon programında yaptığı konuşmalarla ilgili inceleme başlattı.

 

Başsavcılık, inceleme sonucunda Kabaş hakkında "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan soruşturma açtı.

 

Soruşturma kapsamında Güvenlik Şube Müdürlüğüne, ilgili yayın kaydının temini ve incelenip tutanak tanzim edilmesi, ayrıca Sedef Kabaş'ın adres bilgilerinin tespit edilerek savunmasının alınması yönünde talimat verildiği öğrenildi.

 

Savcılığın, Kabaş'ın ifadesinin alınmasının ardından savcılığa bilgi verilmesi talimatını da verdiği aktarıldı.

Devamını Oku

İsrail güçleri Batı Şeria'da 117 Filistinliyi yaraladı

İsrail güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria'da yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri karşıtı gösterilere müdahalesinde 117 Filistinli yaralandı, çok sayıda kişi de atılan gazdan etkilendi.
Filistinliler, Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus kentine bağlı Beyta beldesi başta olmak üzere Batı Şeria'nın birçok bölgesinde yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri karşıtı gösteriler düzenledi.

İsrail güçleri göstericilere plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale ederken, Filistinliler taş atarak karşılık verdi.

Yaralılara ulaşmada sorun yaşandı

Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin Beyta beldesinde 9 Filistinliyi plastik mermiyle yaraladığı, çok sayıda kişinin de atılan gazdan etkilendiği belirtildi.

Açıklamaya göre, İsrail askerlerinin olayların yaşandığı bölgedeki yollarda kazı yapması nedeniyle, ambulansların yaralılara ulaşmasında sorun yaşandı.

Öte yandan görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Batı Şeria’nın güneyindeki El-Halil kentinde de Filistinliler ile İsrail askerleri arasında arbede yaşandı.

16 yaşındaki Filistinli bir çocuk da yaralandı

Harem-i İbrahim’de kılınan cuma namazından çıkan Filistinli gençler, yakındaki Bab Ez-Zaviye Mahallesi'nde gösteri düzenledi.

İsrail askerleri plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale ederken, Filistinli gençler ise taşlarla karşılık verdi.

Görgü tanıkları, İsrail askerlerinin Bab Ez-Zaviye bölgesindeki müdahalesinde 16 yaşındaki Filistinli bir çocuğun plastik mermiyle yaralandığını aktardı.

 

Devamını Oku
İsrail güçleri Batı Şeria'da 117 Filistinliyi yaraladı

Dışişleri'nden Irak'taki terör saldırısına kınama

Dışişleri Bakanlığı, Irak’ın Diyala vilayetinde DEAŞ'lı teröristlerce Irak Silahlı Kuvvetlerine düzenlenen saldırı için kınama mesajı yayımladı.
Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, saldırıda, Irak Silahlı Kuvvetlerine mensup birçok askerin hayatını kaybettiği ve yaralılar olduğunun büyük üzüntüyle öğrenildiği belirtildi.

"Bu menfur terör saldırısını en güçlü şekilde kınıyor, bu vesileyle terörle mücadelede dost ve komşumuz Irak’ın yanında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa, kardeş Irak halkına ve hükümetine başsağlığı dilendi.

Devamını Oku
Dışişleri'nden Irak'taki terör saldırısına kınama

EGM, karlı havada güvenli sürüş için ipuçlarını paylaştı

Yurt genelinde soğuk ve yağışlı hava etkisini sürdürüyor. Birçok kentte görülen kar yağışı ulaşımı da olumsuz etkiliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü, trafikte sorun yaşanmaması için sürücülere önemli uyarılarda bulundu.
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), sürücülerin karlı havada güvenli sürüş için dikkat etmeleri gereken hususları paylaştı.

EGM'nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda sürücülere şu uyarılar yapıldı:

*Sürüş güvenliği için hava sıcaklığının gündüz 7 derecenin altına düştüğü şartlarda kış lastiği kullanmaya özen gösterin.

*Araç takip mesafenizi karlı zeminde ve yağışlı havalarda 4 kat artırın.

*Karlı yollarda vitesi hiçbir zaman boşa almayın. Tekerleklerde her zaman çekiş gücü olmalı.

*Aracınızın kaymaması için fren ve gaz pedalının sert kullanımından ve ani direksiyon hareketlerinden kaçınmaya gayret edin.

Devamını Oku
EGM, karlı havada güvenli sürüş için ipuçlarını paylaştı

Son 24 saatte 72 bin 555 yeni vaka tespit edildi, 181 kişi hayatını kaybetti

Son 24 saatte 72 bin 555 yeni vaka tespit edildi, 181 kişi hayatını kaybetti, 87 bin 192 kişi sağlığına kavuştu.
Sağlık Bakanlığınca Günlük Koronavirüs Tablosu, "covid19.saglik.gov.tr" adresinden paylaşıldı.

Son 20 saatte 416 bin 453 COVID-19 testi yapıldı, 72 bin 555 kişinin testi pozitif çıktı.

181 kişi hayatını kaybetti, iyileşenlerin sayısı ise 87 bin 192 oldu.

Vaka sayısı 72 bin 555

18 yaş üstü nüfusta birinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 92,36,ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 84,17 olarak kayda geçti.

Aşı sayısı 140 milyonu geçti

Türkiye'de bugüne kadar yapılan aşı saysı 57 milyon 325 bin 861'i birinci doz, 52 milyon 244 bin 190'ı ikinci doz, 24 milyon 145 bin 712'si üçüncü doz olmak üzere 140 milyon 556 bin 373'e yükseldi.

En az iki doz aşı uyulananların oranı en yüksek 10 il sırasıyla Osmaniye, Ordu, Amasya, Muğla, Kırklareli, Çanakkale, Eskişehir, Balıkesir, Zonguldak ve Manisa oldu.

En az iki doz aşı yapılanların oranı en az iller ise, Şanlıurfa, Batman, Siirt, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Elazığ olarak sıralandı.

Devamını Oku
Son 24 saatte 72 bin 555 yeni vaka tespit edildi, 181 kişi hayatını kaybetti

Bolu Dağı'nda kış lastiği olmayan araçların geçişine izin verilmiyor

D-100 kara yolunun Bolu Dağı kesiminde beklenen yoğun kar yağışı öncesi kış lastiği ve zincir denetimi başlatıldı. Kış lastiği veya zinciri olmayan araçların geçişine izin verilmiyor.

Türkiye'nin en önemli geçiş güzergahlarından Anadolu Otoyolu'nun Bolu Dağı kesiminde, beklenen yoğun kar yağışına yönelik tedbirler artırıldı.

 

İl Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince özellikle ağır tonajlı araçlar ile kış lastiği takma zorunluluğu bulunan ticari araçlara yönelik uygulama gerçekleştiriliyor.

 

Uygulama kapsamında araçlarda kış lastiği olup olmadığı kontrol ediliyor

Devamını Oku
Bolu Dağı'nda kış lastiği olmayan araçların geçişine izin verilmiyor

Sabiha Gökçen uçuşlarında yarın azaltma yapılacak

Yurt genelinde beklenen olumsuz hava koşuları nedeniyle yarın gerçekleşmesi planlanan Sabiha Gökçen Havalimanı uçuşlarında yüzde 25 oranında azaltma yapılacak.

Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri A.Ş'tan (HEAŞ) yapılan açıklamada, yurt genelinde ve Sabiha Gökçen Havalimanı'nda beklenen olumsuz meteorolojik koşullar nedeniyle, yarın yapılacak uçuşlarda yüzde 25 oranında azaltma yapılacağı belirtildi.

 

Açıklamada, tüm yolcuların uçuşlarına ilişkin son durumu, ilgili hava yolunun internet siteleri ve çağrı merkezlerinden takip etmeleri tavsiyesinde bulunuldu.

Devamını Oku
Sabiha Gökçen uçuşlarında yarın azaltma yapılacak

Bakan Akar: Afrin'de 18 terörist etkisiz hale getirildi

Bakan Akar, Afrin'deki terör saldırısının ardından karşı operasyonların başlatıldığını ifade etti. "Bilinen hedefler yoğun şekilde ateş altına alınarak 18 terörist etkisiz hale getirildi" dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile 23. Piyade Tümen Komutanlığında inceleme ve denetlemelerde bulundu.

 

Sınır hattı ve ötesindeki birliklerin komutanları ile video konferans yöntemi ile toplantı yapan Akar, faaliyetlere ve sahadaki son duruma ilişkin bilgi aldı.

 

"Milletimizi terör belasından kurtaracağız"

 

Terörle mücadelenin güvenlik konsepti çerçevesinde artan bir tempoda sürdüğünü ifade eden Akar, "Teröristler hudutlarımıza gelmeden, bulundukları yerlerde inlerini, mağaralarını, sığınaklarını başlarına yıkarak milletimizi terör belasından kurtaracağız" diye konuştu.

 

"Terörist neredeyse hedefimiz orası" diyen Akar, başta Irak ve Suriye olmak üzere tüm komşuların sınırlarına ve toprak bütünlüğüne saygılı olduklarını söyledi. Sınırların ve halkın güvenliğini sağlamak için gerekeni yapmayı sürdüreceklerini dile getiren Akar, “Bizim tek hedefimiz teröristler. 84 milyon vatandaşımızın güvenliği, refahı, bekası için bugüne kadar yapılması gereken ne varsa yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Teröristler tarafından Afrin merkezine dün yapılan roketli saldırıya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Akar, şunları söyledi:

 

“Afrin merkezine, tamamen sivil halkın yaşadığı yere insanlık dışı, alçakça bir saldırı yapıldı. Saldırıda 5 sivil hayatını kaybetti, 34 sivil yaralandı. Bu alçak saldırıdan sonra ilgili birlik komutanlıkları karşı operasyonları başlattı. Bilinen hedefleri yoğun şekilde ateş altına alarak şu ana kadar 18 teröristi etkisiz hale getirdiler. Operasyonlarımız devam ediyor, önümüzdeki saatlerde bu sayının artmasını bekliyoruz. Saldırılar Tel Rıfat bölgesinden gerçekleşti. Bu konuda muhataplarımız olan ülkelerle mutabakatlarımız var. Bu çerçevede oradaki teröristlerin çıkarılması konusunda onların taahhütleri var. Bu ülkelerin taahhütlerini bir an önce yerine getirmelerini bekliyoruz. Biz mutabakatlar kapsamında üzerimize düşeni yaptık, yapıyoruz. Muhataplarımızdan da aynı şeyi beklemek hakkımız. Harekatlarımızla güvenli hale gelen bölgelerde huzur ve güvenin tam olarak sağlanmasıyla normalleşme gerçekleşene kadar yoğun çalışmalarımız devam ediyor. Güven ve istikrar ortamının bozulmasına asla izin vermedik, vermeyeceğiz.”

Devamını Oku
Bakan Akar: Afrin'de 18 terörist etkisiz hale getirildi

Google AB'nin 2,4 milyar euroluk cezasını temyize taşıyor

Teknoloji firması Google, Avrupa Birliği Komisyonunun uyguladığı 2,4 milyar euroluk para cezasını onayan mahkeme kararını temyize götürecek.
Google, alışveriş hizmetindeki karşılaştırma stratejisinin kuralları ihlal ettiğine hükmeden ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun şirkete uyguladığı para cezasını onayan AB Genel Mahkemesi kararını temyize taşıyacaklarını açıkladı:

"Dikkatli bir değerlendirmeden sonra, Avrupa Adalet Divanı'ndan yasal açıklama gerektiren alanlar olduğunu düşündüğümüz için Genel Mahkemenin kararına itiraz etmeye karar verdik."

Google'a 2,4 milyon euroluk ceza

Lüksemburg'da bulunan AB Genel Mahkemesi, ABD merkezli Google'ın AB Komisyonunun verdiği para cezasına karşı açtığı davayı kasım ayında karara bağlamış, şirkete kesilen 2,4 milyar euroluk cezayı onamıştı.

Bu aşamada dosya hukukilik denetimi için AB'nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı'na taşınacak.

Ceza hakkında

AB, Google'a arama motoruyla kendi alışveriş hizmetlerine avantaj sağladığı gerekçesiyle inceleme başlatmıştı.

AB Komisyonu, 2017'de bir arama motoru olarak pazar hakimiyetini suistimal ettiği gerekçesiyle Google'a 2,4 milyar euroluk para cezası vermiş, arama motorundan alışveriş hizmetinde rakiplerine eşit muamelede bulunmasını talep etmişti.

Google, söz konusu cezaya karşı hukuki süreç başlatmıştı. Şirket, AB para cezasının hukuk, nitelik ve ekonomik olarak yanlış olduğunu savunuyordu.

AB'nin Google'a cezaları

AB, 2018'de Google'a Android işletim sisteminde piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle 4,34 milyar euro para cezası vermişti.

Ayrıca AB, Google'a, 2019 yılında da "reklam hizmeti" AdSense'de piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle 1,49 milyar euro para cezası uygulamıştı.

AB, Google'a 2017-2019 yılları arasındaki dosyalarda 8 milyar euronun üzerinde ceza kesmişti.

Devamını Oku
Google AB'nin 2,4 milyar euroluk cezasını temyize taşıyor