Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Gruplar
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Haytınızın her anında verdiğinizi geri alırsınız.Siz arada bir bağ kursanızda kurmasanız da...

Bir satış görevlisine öfkelenmeniz ile birkaç saat sonra komşunuzdan köpeğinizin havlamasıyla ilgili bir şikayet telefonu almanız arasında bağ kurmazsınız.

Öğle yemeğinde buluştuğunuz arkadaşınızla ortak bir arkadaşınızı çekiştirdikten sonra işyerinde önemli bir müşterinizle sorun yaşamanız arasında bağ kurmazsınız.

Akşam yemeğinde haberlerdeki bir şeyle ilgili olumsuz konuşmanız ile gece mide ağrısından uyuyamamanız arasında bağ kurmazsınız.

Sokakta yere bir şey düşüren bir insana yardım etmek için durmanız ile on dakika sonra market kapısının önünde park yeri bulmanız arasında bağ kurmazsınız.

Akşam çocuğunuzun ödevine seve seve yardım etmeniz ile ertesi gün vergi iadesinin beklediğinizden fazla gelmesi arasında bağ kurmazsınız.

Bir arkadaşınıza iyilik etmeniz ile aynı hafta patronunuzun size iki maç bileti ya da konser davetiyesi vermesi arasında bağ kurmazsınız.
Oysa hayatınızın her anında VERDİĞİNİZİ GERİ ALIRSINIZ. Siz arada bir bağ kursanız da kurmasanız da…

Devamını Oku
Haytınızın  her anında verdiğinizi geri alırsınız.Siz arada bir bağ kursanızda kurmasanız da...

Hayat Reçetesi

-Ufak şeyleri dert etmeyin.

-Sabah erken kalkmaya çalışın.

-Hayatı olduğu gibi kabul edin.

-Tenkit etme isteğinizi bastırın.

-Bırakın ara sıra canınız sıkılsın.

-Rastgele iyilikler yapmaya çalışın.

-Başkalarını suçlamayı bırakın.

-Her şeye hakim olmaya çalışmayın.

-Her an birşeyler öğrenmeye açık olun.

-İnsanların gözlerine bakın ve gülümseyin.

-Bırakın bazen başkaları haklı olsun.

-Herkesin onayını almaya çalışmayın.

-Vaktinizi minnettarlık için de  harcayın.

-Sevgi kapasitenizi geliştirin.

-Gerçeği olduğu gibi kabul edin.

 

 

Devamını Oku

15 EKİM DÜNYA BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER GÜNÜNDE EMPATİ YÜRÜYÜŞÜ

15 Ekim Dünya Görme Engelliler Günü’nde Bağcılar halkı, görme engellilerin yaşadığı zorlukları anlamak için gözlerine siyah bant takıp ellerinde beyaz bastonlarla empati yürüyüşü yaptı.

Bağcılar’da 15 Ekim Dünya Görme Engellileri Günü nedeniyle “Empati Yürüyüşü’’ düzenlendi. Yüzlerce kişi Sancaktepe Mahallesi Çarşı Caddesi’nde bir araya geldi. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ve ilçe yöneticileri de görme engellileri yalnız bırakmadı.

Gözlerine siyah bant takıp ellerine beyaz baston alan her bir katılımcı, bir görme engellinin koluna girdi. Hazırlıkların tamamlanmasının ardından hep birlikte yürüyüşe geçildi. Engelli yakınları ellerinde ‘Asıl körlük cehalettir’, ‘Her insan bir engelli adayıdır’, ‘En büyük engel sevgisizliktir’, ‘Karanlığa inat birlikte yürüyoruz’ ve ‘Engel fizikte değil yürektedir’ yazılı döviz ve pankart taşıdı.

İlçe yöneticileri yol boyunca engellilerle sohbet edip hem onların sorunlarını dinledi hem de onların yaşadıklarını hissetti. Bir kilometrelik mesafede zorluk çeken vatandaşlar, koluna tutundukları engellilerin yönlendirmesiyle rahat bir şekilde yürüyebildi.

GEREK SPORDA GEREKSE BECERİDE BİZLERE TAŞ ÇIKARTIYORLAR”

Yürüyüş sonunda yapılan basın açıklamasında konuşan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Bağcılarımızda özellikle engelli kardeşlerimize pozitif ayrımcılığı yapmanın gurur ve mutluluğu içerisindeyiz. Her bireyin hedeflediği mutluluğu mutlaka engelli kardeşlerimizin de yakalaması gerektiğine inanıyoruz. Onların engelinden dolayı onlara engelli denildiğine inanmıyorum. Onlara engel çıkarıldığı ve engelleri giderilmediği için biz onlara engelli diyoruz. Fırsat tanındığında neleri başarabileceklerini biz Engelliler Sarayı’nda gördük. Gerek sporda gerekse beceride bizlere taş çıkarttıklarını ifade etmek istiyorum. Kendilerinin hayat standartlarının yükseltilmesi konusunda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde güzel hizmetler ortaya koyuluyor. Biz Bağcılarda yılda bir gün değil 365 gün onların yanındayız” dedi.

#15ekim #beyaz #bastongünü #görmeengelliler #görmeengeli #tekerleklisandalyedunyasi #

 

Devamını Oku
15 EKİM DÜNYA BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER GÜNÜNDE EMPATİ YÜRÜYÜŞÜ

Evinde Yaşlı veya Engelli Yakınına Bakanlara 1311 TL Verilecek !

Evde bakım parası kapsamında evinde yaşlı, engelli veya bakıma muhtaç kişilere bakanlara Çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 1311 TL verilecek.

Evde engelli ve yaşlı yakınına bakanlara verilen maaş Ocak ayında zamlanacak. Bu kapsamda evde bakım yapan kişilere 1311 TL verilecek.

500 BİNDEN FAZLA KİŞİ EVDE BAKIM PARASI ALIYOR

Devlet, bakıma muhtaç engelli ve yaşlıların ailelerinden ayrılmaması ve vatandaşların hayat kalitesinin yükseltilmesi için evde bakım yapan kişilere aylık maaş bağlıyor. Çalışma, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu destekten yararlanan kişi sayısı 500 bini aşmış durumda.

OCAK AYINDA ZAMLANACAK

Evde bakım yardımı 2005 yılından itibaren Sosyal Hizmetler Kanunuyla başlatıldı. Hükümet tarafından verilecek olan evde bakım parası Ocak ayında zamlanacak.

Şu an için evde bakım parası devlet tarafından 1179 TL ödeme yapılıyor. Bu tutar memur maaşı ileEnflasyon tahminlerine göre memurların Ocak zammının yüzde 11.15 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Bu tahmine göre maaş, bin 311 liraya çıkacak. yükselecek. 

Devamını Oku

PRATİK BİLGİLER

Patatesin bozulmaması için;

Patatesin bulunduğu torbanın,çuvalın vs. içine bir adet elma koyun.Bu sayede 8 hafta boyunca patateslerin büzüşmesini ve filizlenmesinş önlemiş olursunuz.

Çay lekesi için;

Çay dökülen yer beyaz ise limonlu su ile  silip soğuk su ile durulayınız.Eğer renkli ise gliserinli su ile silin.

Kan lekesi için;

Kan lekesinde sıcak sudan kaçının,Aspirin tabletini azıcık suda eritip lekeyi bununla örtün.Kuruyunca nazikçe fırçalayarak temizleyin.

Uhu ve yapıştırıcı lekesi için;

En iyi yöntem asetondur.Kumaşa zarar vermeden hafifce asetonla silin.Çıkmazsa amonyaklı suda bekletin ve sonra durulayın.

Meyve suyu lekesi için;

Dökülen yere bir miktar tuz serpin,ilk yıkamada leke çıkacaktır.

Salça lekesi için;

Karbonatı leke üzerine macun yapın ve yıkayın.

Tükenmez kalem lekesi için;

Limon kolonyası deneyin, leke olan yere nazikçe uygulayın.

 

Devamını Oku

Kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan tüm başvurular hemen incelenecek

12 Ekim 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan 2018/13 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesine göre kamu kurumlarına yapılan başvurular için önemli uyarılar yapıldı.

Kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan tüm başvurular hemen incelenecek

2018/13 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Resmi Gazetede yayınlandı. 11 Ekim 2018 tarihinde yayınlanan genelgede kamu kurum ve kuruluşların hantallığının giderilmesi ve vatandaş odaklı devlet anlayışı vurgusu yapıldı.

ÖNCELİK; SONUÇ ÜRETMEK

Yayımlanan genelgede “Kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde sorun çözen, çözüm üreten, sonuç ve vatandaş odaklı devlet anlayışı ile bürokrasinin azaltılması Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin öncelikli hedeflerindendir.” açıklaması yer aldı. Genelgede kamudaki hantallığa dikkat çekildi ve “Kamu hizmetlerinde hantallığa sebebiyet veren hususların ortadan kaldırılması, milletimize hizmetlerin süratli ve en iyi şekilde sunulması, devlet ve millet bütünleşmesini zedeleyen davranışlardan kaçınılması gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

BAŞVURULAR ANINDA İNCELENECEK

2018/13 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesine göre bundan sonra kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan tüm başvurular yanlış yere başvuru yapılmış olsa dahi hemen incelenecek ve sonuçlandırılması için çalışılacak. Genelgede “Bu itibarla; kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan tüm başvurularda, talebin sonuçlandırılması başka bir idari makamın görev alında kalsa dahi, başvurular anında incelenecek takip edilecek, talebin ilk başvuru yerinde neticelendirilmesine özen gösterilecek, başvuru sahibine yapılan işlemler hakkında gecikmeksizin nihai ve kesin bilgi verilecek, başvuruların süratli ve doğru sonuçlandırılması amacıyla gerekli tüm tedbirler alınacaktır.” hükümleri yer aldı.

2018/3 sayılı Genelge;

 

Devamını Oku
Kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan tüm başvurular hemen incelenecek

MEB sınav görevi alan öğretmenleri dikkat edilecek hususlar için uyardı

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından sınav görevlileri ile ilgili açıklama yapıldı, sınavda görev alan ve alacak öğretmenler uyarıldı.

MEB sınav görevi alan öğretmenleri dikkat edilecek hususlar için uyardı

Milli Eğitim Bakanlığı Merkezî Sistem Sınav Yönergesi kapsamında yapılan sınavlarda görev alan öğretmen ve idareciler ile ilgili açıklama yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 09.10.2018 tarihli 18731494 sayılı Sınav Görevlileri Hk. konulu resmi yazı tüm eğitim kurumlarına gönderildi.

ŞİKAYET EDİLEN HUSUSLAR

Bakanlık resmi yazısında Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı ve elektronik sınavların Milli Eğitim Bakanlığı Merkezî Sistem Sınav Yönergesi çerçevesinde sınav güvenliği kriterlerine uygun olarak gerçekleştirilmekte olduğu hatırlatıldı. MEB açıklamasında “Sınavlarda görev alan personelin görev tanımları ile sınavlarda uyulması gereken kurallar ilgi Yönergede ve sınavlar için hazırlanan Kılavuzlarda belirtildiği gibi, aynı zamanda her sınav öncesinde “Dikkat Edilecek Hususlar” başlığı altında sınav görevlilerince gerçekleştirilmesi gereken işlemler ve uyulması gereken kurallar maddeler halinde sınav merkezlerine bildirilmektedir.” ifadelerine yer verdi.

İlgili resmi yazı;

Devamını Oku
MEB sınav görevi alan öğretmenleri dikkat edilecek hususlar için uyardı

LİNCOLN'DAN OĞLU'NUN ÖĞRETMENİNE MEKTUP...

Zaman alacak biliyorum, fakat eğer öğretebilirsen ona;

Kazanılan bir liranın, bulunan beş liradan daha değerli olduğunu öğret.

Kaybetmeyi öğrenmesini öğret ona ve hem de kazanmaktan neşe duymayı.

Kıskançlıktan uzaklara yönelt onu. 
Eğer yapabilirsen,
Sessiz kahkahaların gizemini öğret ona.

Bırak erken öğrensin, zorbaların görünüşte galip olduklarını... Eğer yapabilirsen, ona kitapların muzicelerini öğret.
Fakat ona sessiz zamanlar da tanı.

Gökyüzündeki kuşların, güneşin altındaki arıların
ve yemyeşil yamaçtaki çiçeklerin ebedi gizemini düşünebileceği.

Okulda hata yapmanın, hile yapmaktan çok daha onurlu olduğunu öğret ona.

Ona kendi fikirlerine inanmasını öğret. Herkes ona yanlış olduğunu söylediğin de dahi.

Tüm insanları dinlemesini öğret ona, fakat tüm söylediklerini gerçeğin eleğinden geçirmesini ve sadece iyi olanları almasını da öğret.

Eğer yapabilirsen, üzüldüğün de bile nasıl gülümseyeceğini öğret ona.
Gözyaşlarında hiçbir utanç olmadığını öğret.

Ona kuvvetini ve beynini en yüksek fiyatı verene satmasını, fakat hiçbir zaman kalbi ve ruhuna fiyat etiketi koymamasını öğret.

Uğultulu bir insan kalabalığına kulaklarını tıkamasını öğret ona.
Ve eğer kendisinin haklı olduğuna inanıyorsa, dimdik dikilip savaşmasını öğret.

Devamını Oku

Eğitim kademeleri değişiyor,okul öncesi,ilk,ortaokul lise süreleri değişecek

Milli Eğitim bakanı Ziya Selçuk eğitim kademelerine ilişkin açıklamalar yaptı.Olması gerekenianlatan Selçuk'un önümüzdeki dönemde bu projesini uygulamaya koyması bekleniyor.İşte Selçuk'un uygulamayı düşündüğü ilk,orta ve lise ile birlikte okul öncesi eğitim kademelerine ilişkin açıklaması:

Zorunlu eğitim süresi 13 yıl olmalı .Bu süre 1 yıl okul öncesi,5 yıl ilkokul,1 yıl ortaokula bağlı İngilizce hazırlık,3 yıl ortaokul ve 3 +1 yıl lise olmalı.

Her öğrenci 4 yıl lise eğitimi almamalı,her öğrencinin bireysel ilerlemesi,adademik gelişimi ve kariyer planlamsı birbirinden farklı olduğundan her öğrenci 4 yıllık lise eğitimi almak zorunda değil.Yükseköğretime devam etmeyi düşünmeyen öğrenciler ile 4 yıllık lisans programına devam etmeyi düşünmeyen öğrenciler daha kısa süre içerisinde lise eğitimlerini tamamlayabilmeli...

Lisede kim 4 yıl okumalı?

Anadolu Liselerinde okumakta olan ve 4 yıllık lisans programlarına devam edecek öğrenciler için eğitim süresi 4 yıldır.Yükseköğretime devam etmeyi düşünmeyen öğrenciler ile 4 yıllık lisans programı devam etmeyecek Anadolu Liselerindeki öğrenciler için lise 3 yıldır ve zorunludur.Bilim Liselerinde;eğitim süresi 4 yıldır...

Devamını Oku
Eğitim kademeleri değişiyor,okul öncesi,ilk,ortaokul lise süreleri değişecek

Çocuğunuza ''Okul Nasıldı?'' yerine sorabileceğiniz 20 yaratıcı soru

1-Bugün okulda olan en komik şey neydi?

2-Bugün hangi yeni bilgileri öğrendin?

3-Öğle yemeğinde ne yedin?

4-Tenefüste ne oyun oynadın?

5-Sınıfta burnunu karıştıran birini yakaladın mı?

6-Öğretmenlerinden sadece bir tanesi zombi saldırısından kurtulsaydı kim olurdu?Neden?

7-Bugün seni zorlayan ne oldu?

8-Okulun lunaparktaki bir oyun olsaydı hangisi olurdu?Neden?

9-Gününü 1'den 10'a kadar olacak şekilde kaç puan verirdin ?Neden?

10-Sınıf arkadaşlarından biri o gün için öğretmen olacak olsa kimi seçerdin?

11-Yarın sınıfın  öğretmeni olsaydın ne öğretirdin?

12-Bugün seni kızdıran biri oldu mu?

13-Henüz arkadaş olmadın kiminle arkadaş olmak istiyorsun?

14-Öğretmenin  en önemli kuralı nedir?

15-Arkadaşlarından biri hakkında yeni öğrendiğin bir şeyi anlatmak ister misin?

16-Okula uzaylılar gelip 3 çocuğu kendi gezegenlerine götürseydi kimleri almalarını isterdin?Neden?

17-Bugün kime nasıl yardım ettin?

18-Bugün uyması en zor kural senin için neydi?

19-Sınıfta tam karşında oturan arkadaşın kim?

20-Okulun en eğlenceli yeri neresi?

#saragoldstein #cocukpsikolojisiveaile #çocukgelişimi

 

Devamını Oku