Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Gruplar
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Engelliler İçin Hem Melen'de Yarıştılar Hem de Kan Bağışında

Engelliler için hem Melen'de yarıştılar hem de kan bağışındaDÜZCE - Engelliler Günü öncesinde Beyaz Ay Derneği'nin Türkiye'de bulunan şube başkanları Düzce'de bir araya geldi.

Engelliler için hem Melen'de yarıştılar hem de kan bağışında

DÜZCE - Engelliler Günü öncesinde Beyaz Ay Derneği'nin Türkiye'de bulunan şube başkanları Düzce'de bir araya geldi. Düzce Belediyesi ve Türkiye Beyaz Ay Derneği ortaklığında yapılan oırganizasyonun son gününde Derneğin şube başkanları, Melen Çayı üzerinde rafting yaptı, Ülke genelinde 3 Aralık Engelliler Günü dolayısıyla Beyaz Ay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva ve Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay birlikte kan vererek "kan bağışına engel yok" kampanyasını da başlattılar. 
3 Aralık Dünya Engeliler Haftası Beyaz Ay Derneği'nin şube başkanlarının Düzce'de yaptıkları toplantılarla Düzce'de start aldı. Beyaz Ay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva ve Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay'ın birlikte yaptıkları organizasyonda Beyaz Ay Derneği Şube Başkanları önce Melen Çayı üzerinde rafting oryantiring yaptılar. Melen Çayında botlara binen Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Beyaz Ay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva ve Beyaz Ay Derneği Şube başkanları Melen Çayı üzerinde kürek çekerek kıyasıya yarıştılar. Çay üzerinde kürek çeken katılımcılar karaya saklanmış olan 6 tane topu bularak yine botlar ile kürek çekerek başlangıç noktasına döndüler. Yarışmayı Düzce Belediye Başkanı ve Lokman Ayva'nın olduğu takım kazandı.
"KAN BAĞIŞINA ENGEL YOK"
3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve haftası dolayısıyla "Kan Bağışında Engel Yok" sloganıyla Türkiye genelinde kan bağışı kampanyası başlatan Beyaz Ay Derneği, kampanyanın başlangıcını da Düzce'de yaptı. Beyaz Ay Derneği Genel Başkanı Lopkman Ayva'nın ve Düzce Belediye HBAşkanı Dursun Ay'ın yaptığı kan bağışı ile başlayan kampanya ile engelli vatandaşların ve engelsiz vatandaşların birlikte kan vermesinin sağlanması. Kana sürekli ihtiyaç duyan engelli bireylerinde engelsiz bireyler kadar kan bağışının yapılması amacıyla başlatılan kampanya 1 hafta boyunca Türk Kızılayı Kan bağış merkez ve araçlarından yapılabilecek. Kan Bağışı kampanyası hakkında bilgiler veren Beyaz Ay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva; "Kızılay ve Beyaz Ay. Ay kardeşliği dediğimiz iki kuruluşumuz üstelik Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay'ın ev sahipliği'nde bu kampanyayı başlatmış oluyoruz. İnsanın verebiliyor olması çok güzel bir duygu. Engelli bireyler olarak sürekli alan kişiler olarak algılanmak çokta hoş bir durum değil. İnsan memlekt için her şeyini vermek ister. Emek vermek, eğitimiyle, düşüncesiyle, fikriyle duygularıyla, sanatıyla vermek ister. Hatta insan kanını bile vermek ister ki birilerinin işine yarasın, birilerinin hayatına dokunsun. ben engelli kardeşlerimin benden daha fazla bu duygulara sahip olduğunu biliyorum. Bu yüzden bu memleketin hepimizin olduğunu ve hepimizin bu memleket için birşeyler yapması gerektiğini vurgulamak istiyorum. 3 Aralık Dünya Engelliler günü dolayısıyla da Kızılay ve Beyaz Ay böyle bir organizasyon yaptıklar. Bu vesileyle de Türkiye'nin her yerinde Beyaz Ay Şubeleriyle Kızılay Şubeleri bir araya gelerek kampanyamıza destek verecekler" diye konuştu.
Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay ise konuşmasında; "Beyaz Ay Derneği ile birlikte Kan bağışı için bizde bu kampanyaya katıldık. Melenpark'ta kan vermek için sedyeye yattık. Kanımızın son damlasına kadar bu ülke için çalışmaya devam edeceğiz" dedi.
Organizasyonun sonunda ise Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Beyaz Ay Derneği Başkanı Lokman Ayva'ya at nalı plaket hediye etti.

 

 

Devamını Oku

İş Koçu Destekli İstihdam Programı

Biz Down sendromlu gençlerin olabildiğince bağımsız hayatlar sürebilmesi için çalışıyoruz. Bebeklik döneminden yetişkinlik dönemine kadar verilen eğitimlerin, sağlanan desteklerin hep aynı hedefi var:

"Down sendromlu çocuklarımız büyüyüp birer yetişkin olduklarında bir işte çalışıp kendi paralarını kazansınlar ve minimum destekle olabildiğince bağımsız yaşayabilsinler!"

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Devamını Oku
İş Koçu Destekli İstihdam Programı

DOWN SENDROMLU İLK DOKTORA ÜNVANI ALAN KAREN GAFFNEY

Down Sendromuna Boyun Eğmeyerek Doktora Sahibi Olan Karen Gaffney

Genetik bir farklılık, bir kromozom anomalisi Down Sendromu. Olması gereken 46 kromozomun 47 olması. Bu bireyler, toplumda hepimizin karşılaştığı bireyler. Down sendromlu bebekler istisnalar olmakla beraber yaşıtlarından daha yavaş büyürler. Zihinsel gelişimleri geriden gelmektedir. Bu gerilik yaş büyüdükçe daha belirgin olarak gözükmekte, ancak uygun eğitim programları ile Down sendromlu çocuklar pek çok başarıya imza atmakta ve toplum hayatı içinde anlamlı hayatlar kurabilmektedirler. Bunun en büyük örneklerinden biri de şüphesiz Karen Gaffney, 1977 Mountain View, California doğumlu Karen’in Down Sendromlu olduğunu 6 yaşında fark etmiş ailesi

Karen, ailesine bazı şeylerin sebeplerini anlayamadığını söylediğinde ailesi durumu farkına varmış.

Annesi ona Down sendromlu bireylerin bir şeyleri öğrenmesi biraz daha zaman alabilir, demiş. Ancak Karen’a söylemediği şey, hastalığının onu hayattaki müthiş şeylere ulaşmaktan geri alamayacağı olmuş. Onu her zaman kendi yeteneklerini keşfetmek konusunda cesaretlendirmişler.

Şu an Gaffney ’40 yaşlarında down sendromlu bir yetişkin’den çok daha fazlası. İngiliz Kanalını, Tahoe Gölü’nü geçmiş tanınmış bir uzun mesafe yüzücüsü

Okullarda, işyerlerinde ve toplumda, zihinsel engelli insanlara tam katılımı teşvik eden kar amacı gütmeyen bir kuruluşun başkanı

Karen, ilk down sendromlu kadın doktora unvanı sahibi Karen Gaffney, 5 Mayıs 2013 tarihinde Portland Üniversitesi’nden ‘honorary doctorate’ unvanıyla onursal bir doktora derecesi alan ilk kişi Down sendromlu kişi oldu.

Oregon Health and Sciences University’de yarı zamanlı çalışan tüm bunların dışında aynı zamanda çok da ilgi gören bir konuşmacı...

#downsendromu #farkındalık #1kromozomunlafımıolur

Devamını Oku
DOWN SENDROMLU İLK DOKTORA ÜNVANI ALAN KAREN GAFFNEY DOWN SENDROMLU İLK DOKTORA ÜNVANI ALAN KAREN GAFFNEY DOWN SENDROMLU İLK DOKTORA ÜNVANI ALAN KAREN GAFFNEY DOWN SENDROMLU İLK DOKTORA ÜNVANI ALAN KAREN GAFFNEY

Samtal Uygulama Anaokulu Öğrencileri Atamızı Sevgi,Saygı ve Minnetle andılar.
#samtal
#onkasım
#Atatürk

HETTY GREEN : Dünyanın en zengin ve cimri kadını

1834'te Massachusetts'da doğmuş.Daha 6 yaşındayken zamanını günlük finans gazetelerini okuyarak geçiriyormuş. 
2 çocuğuna ve kendine asla yeni elbiseler almadığı için sokakta görüldüğünde dilenci sanılan tipten, aşırı cimriliğiyle bunca yıl geçmesine rağmen hala daha konuşabilen bir kadındır.
Sylvia ve Nedadında iki çocuk sahibi olmasına rağmen, cimriliğinden dolayı 1 tanesini kaybetmiştir.

Dünyanin ilk is kadini olarak bilinir. 
Emlak konusundaki is bilirliği kadar cimriliği ile de taninmaktaydi.Evini ısıtmaz, sıcak su kullanmaz, tamamen eskimeden yeni bir elbise almazmiş.
Cimriliğinden dolayı oğlu Ned bacağııi kaybetmistir.Hastane masraflarını karsılamak istemediğinden bacagi kırılan oğlunu eve getirmiş, tedavisi yapılmayan bacak, kangren olup kesilmiştir.
Ölduğünde iki çocuğuna 4 milyar usd civarı bir servet bırakmıştır.

1916 yılında öldüğünde 100 milyon $ servet bırakan kışın soğuktan korunmak için ısıtıcı herhangi bir cihaz kullanmak yerine vücuduna gazete kağıtları saran insan kişisi.

Çok zengin olmasına rağmen emlak vergisi vermemek adına evde kalmayıp ucuz ve varoş hotellerde yaşamını sürdürmüş, her gün aynı siyah elbiseyi giymiş insan. bu kadın o kadar cimriymiş ki dediklerine göre elbisesinin yalnızca alt kısmını, yani yerle temas ederek kirlenen kısmını arada bir temizlermiş. sebebi de sabuna para vermek istememesiymiş.

Ned adındaki oğlu dizini sakatlayınca para vermemek için tedavisi yaptırmamış, daha sonra doktorlar kangren olması yüzünden çocuğun bacağını kesmek zorunda kalmışlar.

Hetty green 81 yaşındayken marketteki bir satıcı ile 1 şişe sütün fiyatı için tartışmaya girişmiş. kadın o kadar sinirlenmiş ki kalbi buna dayanamamış ve kalp krizi geçirip orada ölüvermiş.

sonra ne mi olmuş? Ned giden bacağının intikamını alırcasına miras kalan tüm parayı partilerde, tatillerde ve pahalı mücevheratlarda harcamış.

 

Devamını Oku
HETTY GREEN : Dünyanın en zengin ve cimri kadını

Vodafone 40.İstanbul Maratonu

40. İstanbul Maratonu için başvuruda bulunanlar yarış kitlerini 8-9-10 Kasım tarihlerinde Yenikapı Avrasya Gösteri ve sanat Merkezinde gerçekleştirilecek Maraton ve Spor Fuar’ından teslim alabilecekler.

#İbb #sporistanbul #40yılınhatırına #koşistanbul #runistanbul 

Vodafone 40.İstanbul Maratonu

Sağlık haftalarının 42’ncisi Özbekistan’a bağlı Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti’nde başladı

Sağlık haftalarının 42’ncisi Özbekistan’a bağlı Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti’nde başladı. 15 Türk doktor, 11 Kasım’a kadar sürecek olan proje kapsamında bölge halkına ücretsiz sağlık hizmeti verecek.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın talimatıyla Özbekistan’da gerçekleştirilen 42. Sağlık Haftası, Nukus şehrindeki Çocuk Hastanesi ile Jinekoloji-Onkoloji Hastanesinde yapılan muayeneler ile başladı. Sağlık Bakanlığı ve TİKA iş birliğinde yürütülen program kapsamında plastik cerrahi ve kadın doğum alanlarında muayene ve ameliyatlar gerçekleştirilecek. Hafta boyunca Özbek sağlık personeline uygulamalı eğitimler verilecek ve karşılıklı tecrübe paylaşımında bulunulacak.

Resmi açılışı Türkiye Cumhuriyeti Taşkent Büyükelçisi Ahmet Başer Şen’in katılımıyla yapılacak olan sağlık haftasını ülkemizden basın mensupları da takip ediyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından bugüne kadar 3 kıtada, 16 ülkede sağlık haftaları düzenlendi. Türk doktorlar bu programlar kapsamında, toplamda 22 bin 812 hasta konsültasyonu ve 3 bin 632 ameliyat gerçekleştirdi.

Sağlık haftaları doktorlarımızın bölge halkı ve sağlık çalışanları ile güçlü bağlar kurmasını sağlıyor. Öte yandan ülkemizin yetişmiş insan gücü, sağlık turizmi ve tıbbi malzeme üretimindeki kapasitesi bu programlarla yurtdışında tanıtılıyor.

Devamını Oku
Sağlık haftalarının 42’ncisi Özbekistan’a bağlı Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti’nde başladı Sağlık haftalarının 42’ncisi Özbekistan’a bağlı Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti’nde başladı

Oğlunu Kaybeden Babanın Çocukları Hala Hayatta Olan Anne ve Babalara 9 Tavsiyesi

Richard Pringle ismindeki babanın Hughie ismindeki oğlu geçtiğimiz yaz beyin kanaması geçirdikten sonra hayatını kaybetti.

Acılı baba, şimdi diğer anne ve babaların okumasını istediği 9 maddelik bir liste oluşturdu. Bütün anne ve babaların okuması gerekiyor.

Minik Hughie henüz 3 yaşındayken hayatını kaybetti. Baba, Mirror’a “Beyin kanaması geçirme şansı sadece %5’ti. Maalesef %5’lik ihtimal gerçekleşti” dedi.

Oğlunu kaybettikten bir yıl sonra Richard diğer anne ve babaların okumasını istediği 10 maddelik bir tavsiye listesi hazırladı.

Okuyanlar hem duygulandılar hem de herkesin okuması için hızla paylaştılar.

İşte Richard’ın evlatları hayatta olan anne ve babalara 10 tavsiyesi:

  1. Çocuklarınızı ne kadar öperseniz öpün size az geliyor. Onları öpüp koklamaya devam edin.”
  2. “Onlar için her zaman vaktiniz vardır. Neyle meşgulseniz bırakın. Çocuğunuzdan önemli değil.”
  3. “Olabildiğince fotoğraf ve video çekin. Bir gün elinizde sadece bunlar kalabilir.”
  4. “Para harcamayın, vakit harcayın. Harcadığınız para ne kadar önemli? Önemli olan çocuğunuzla geçirdiğiniz vakit. Parka gidin. Yürüyün yapın. Denize gidin. Kampa gidin. Eğlenin. İstedikleri şeyler bunlar. Hughie’ye aldıklarımızı hatırlamıyorum ama beraber geçirdiğimiz vakitleri dün gibi hatırlıyorum.”
  5. Şarkı söyleyin. Beraber şarkılar söyleyin. Hughie’ye dair hatırladığım en güzel şeylerden biri de arabada yan yana şarkı söylediğimiz zamanlardı. Müzik, hatırlamakta en az koku kadar etkili.”
  6. “Küçük şeylerle mutlu olun. Hikaye okurken, yatağa yatırırken, yemek yerken… Böyle basit eylemlerde çocuklarınızla iyi vakit geçirin.”
  7. Sıkıcı şeyleri eğlenceli hale getirin. Alışveriş günleri, uzun yol seyahatleri ve diğer şeyler. Onları güldürmek için şebeklik yapın. Fıkralar anlatın. Şakalar yapın. Hayat eğlenmemek için çok kısa.”
  8. “Günlük tutun. Çocuklarınızla hemen her gün yaptığınız şeyleri günlüğünüze yazın. İlk kelimeleri, söyledikleri komik ve tatlı şeyler… Biz bunları Hughie’yi kaybettikten sonra yapmaya başladık. Her şeyi hatırlamak istedik. Şimdi kızımın söylediklerini günlüğe yazıyoruz. Yeni doğacak bebeğimizinkileri de yazacağız. Yaşlandığınızda bunları okuyup güleceksiniz.”
  9. “Her gece uyumadan alınlarına öpücük kondurabiliyorsanız, sabah beraber kahvaltı edebiliyorsanız, okula götürebiliyorsanız, evleneceklerine şahit olabilecekseniz şanslısınız demektir. Bunu asla unutmayın!''

       #richardpringle

Devamını Oku
Oğlunu Kaybeden Babanın Çocukları Hala Hayatta Olan Anne ve Babalara 9 Tavsiyesi