Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Gruplar
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

ÇOCUKLARIN DAVRANIŞLARI NEYİ İFADE EDİYOR?

Sizi dinlemiyorsa;

İsteklerinin farkında olmadığınızı düşünüyordur.

Saygısızca davranıyorsa;

Yeteri kadar anne ve babasına bağlı olmadığını hissediyordur.

Şımarık davranışlar sergiliyorsa;

Aşırı ilgi ve sevgi çocuğu ne yapacağını bilememe durumuna düşürür.

İstediği olmadığında ağlıyorsa;

Duygusal yoksunluk yaşıyordur.

İsyankar davranışlar sergiliyorsa;

İhtiyaçlarının karşılanmaycağını düşünüyordur.

Kardeşi ile yarışıyorsa;

Değer verilmediği kanaatinde ebeveynleriyle daha çok iletişim kurmak istiyordur.

 

 

Devamını Oku
ÇOCUKLARIN DAVRANIŞLARI NEYİ İFADE EDİYOR?

20 Mayıs Çocuk Gelişimciler Günü

Çocuk gelişimciler;
Gebelikten başlayarak aileyi çocuğun gelişimine yönelik bilgilendirir ve destekler.
Doğumdan itibaren ergenlik döneminin sonuna kadar çocukların; zihinsel, dil, motor, öz bakım, sosyal ve duygusal gelişim alanlarını kendi alanı doğrultusunda değerlendirir.
Aile ile klinik görüşme yapar. Yenidoğan döneminden 18 yaş sonuna kadar gelişim alanlarını gelişimsel, psikometrik, eğitsel ölçeklerle ve informal yöntemleri kullanarak değerlendirir. Görüşme sonucunu raporlar, gerekli kurul ve komitelere sunar.
Değerlendirme sonucuna göre gelişim gecikmesi, riskli bebek/çocuk ve sağlam çocuk kapsamında izlenen çocuklar ve aileleri için uygun gelişimsel, davranışsal, eğitsel hedefler oluşturur. .
Çocuk sağlığı izleminde tıbbi ve gelişimsel değerlendirme sürecinde aile ve çocuğa uygun gelişimi destekleyici program hazırlar, bu programı yürütür, raporunu tutar ve izler.
Aileyi çocuğa uygun ortam konusunda bilgilendirir, ortamın düzenlenmesinde etkin rol üstlenir.
Gelişim geriliği belirlenmiş çocuklara “erken müdahale programı” başlatır. Programı yürütür ya da yürütülme aşamalarını kontrol eder.
“Riskli bebek ve çocuk” izlemlerinde etkin rol alır ve gelişimi destekleyici ve izleyici çalışmaları yürütür. Erken dönemde gelişimi destekleyici çalışmaları başlatır.
 Tedavi alan çocukların hastalık, tedavi ortamı ve/veya tedavi süreci ile ilgili hazırlayıcı, uyum sağlayıcı çalışmaları yürütür. .
Özel gereksinimli çocuklar ve ailelerinin hakları ve gereksinimleri ile ilgili özel eğitim kurullarında değerlendirme sonuçlarını sunar, aile ile ilgili bilgi verir, eğitim seçenekleri planlar.
#çocukgelişimiveeğitimi #çocukgelişimci  #çocukgelişimcilergünü #çocukgelişimciolmak #iyikiçocukgelişimciyiz #20mayısçocukgelişimcilergünü

Devamını Oku
20 Mayıs Çocuk Gelişimciler Günü

Çocuk Gelişimi Eğitimcisi Fulsen DEMİR ile Röportaj

Çocuk gelişimi nasıl bir süreçtir?

Bebeklikten başlayıp yetişkinliğe varan bir süreçtir.

Bebekler güven duygusunu nasıl kazanabilirler?

Güven duygusunu;her gereksinimi için yanında olan annenin onu beslemesi,altını temizlemesi ve okşaması sayesinde kazanabilirler.

Çocuğun öz güvenini arttırmak için neler yapılmalı ?

Sık sık söz hakkı verilmeli,çocuk konuşurken yüzüne bakılmalı ve ciddiye alındığını hissettirilmeli,verilen görevlerden sonra başarısı takdir edilmeli ,onun için zaman ayrılmalı.

Çocukların öğrenme potansiyellerinin en yüksek olduğu zaman hangisidir?

Bir çocuğun 3 yaşına kadar beyni,bir yetişkinden 2,5 kat daha fazla çalışır.Yapılan araştırmalara göre bu dönem ise okul öncesi dönemdir.

Çocukların en iyi öğrenme şekli nedir?

Çocuklar en iyi oynayarak öğrenirler. Sevgiden sonra gelen en önemli ruhsal besindir.

Çocuk oyun esnasında neleri fark eder?

Çocuk oyun oynayarak dünyasını,eşyaları,nesneleri fark eder.Çünkü oyun sırasında bağımsızdır.İstediği oyunu kurar,yapmak istediklerini yapar.Oyunun kahramanı kendisidir.

Davranış kazandırma aşamaları nasıl olmalıdır?

Yapması gereken söylenmeli,neden yapması gerektiği,yapılmadığında neler olabileceği anlatılmalı…Yapabilirsin diye motive edilmeli,ilk yaptığında eşlik edilmeli,yaptığı zaman ise çocuk takdir edilmelidir.

Devamını Oku
Çocuk Gelişimi Eğitimcisi Fulsen DEMİR ile Röportaj

ÇOCUKLARINIZLA BİRLİKTE YAPABİLECEĞİNİZ EV ETKİNLİKLERİ VE OYUNLARI

Çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz etkinlik ve oyunlar 2 :

Kartopu: Evdeki artık kağıtları elinizle sıkarak kartopu haline getirebilirsiniz.Bu kartopu şeklindeki kağıtları çocuğunuzun atış yapabileceği bir mesafeye koyduğunuz sepete atabilir.

Gazete-Dergi : Gazete ve dergileri okurken çocuğunuzla resimler hakkında konuşabilir,resimlerdeki insanlara konuşma balonları yazabilir,hatta bir ev gazetesi ya da dergisi hazırlayabilirsiniz.

Evin Krokisi : Bu etkinlikte bir kağıt  ya da karton üzerine kare ve dikdörtgen şekilleri çizerek evin kuşbaşı görünümünü oluşturabilirsiniz.Daha sonra çocuğunuzla birlikte bu odaları temsil eden şekillerin içine evde ki eşyaları yerleştirerek ,evinizin krokisini çizebilirsiniz.

Ağır mı? Hafif mi ? : Tüy,pamuk,kalem,kağıt ,kitap,oyuncak araba gibi farklı ağırlıktaki nesneleri dağınık bir şekilde çocuğunuzun önüne koyun.Sonra da bu eşyaları üfleyerek hareket ettirmesini isteyin.Hareket eden nesnelerin neden hareket ettikleri, hareket etmeyen nesnelerin neden  hareket etmedikleri, ağırlıkları üzerine sohbet ederek vakit geçirebilirsiniz.

Bolonda Ne Var ? İçine farklı nesneler (mercimek,nohut,un,fasulye tanesi,boncuk ) koyduğunuz balonlardan çocuğunuzun bir tane almasını ve dokunarak balonun içinde ne olduğunu tahmin etmesini isteyebilirsiniz.

Çizgi Roman : Çeşitli dergilerden ve gazetelerden kesilen karikatür ya da resimleri sıraya dizip yapıştırarak ve daha sonra da resimlere istedikleri konuşma balonlarını ekleyerek kendi çizgi romanlarını oluşturabilirler.

Tatil Anı Defteri: Ailece gidilen tatillerde çekilen fotoğrafları bilgisayarda düzenleyebilir,resimlerin altlarına tatilde başnıza gelen ilginç olayları yazabilirsiniz.Bu resimlerin baskını alarak aynı şekilde bir tatil defteri oluşturabilirsiniz.

Tamir Zamanı : Evde bulunan her eşya çocuk için bir oyuncak olabilir.Çocuklar genelde nesnelerin içinde ne olduğunu merak ederler.Çocuğunuzun bozulan arabasını,ya da işinize yaramayan bir televizyon kumandasını beraber tamir etmeye çalışabilirsiniz.

Devamını Oku

ÇOCUKLARINIZLA BİRLİKTE YAPABİLECEĞİNİZ   EV ETKİNLİKLERİ VE OYUNLARI

        Oyun,çocuğun hayatındaki en önemli uğraşıdır.Çocuğun eğitiminde ,kişiliğinin gelişiminde,psiko-sosyal gelişiminde oldukça etkilidir.Oyun esnasında gerekli olan becerileri,sunumları,nasıl davranılması gerektiğini farkında olmadan öğrenir.

         Ebeveynlerin çoğu çocukluk yıllarında oynadıkları oyunları yad eder.Ancak eve girmek bilmeyen ve vaktinin çoğunu evin dışında arkadaşlarıyla oynayarak (evcilik,saklambaç,misket,istop,beş taş) geçiren bu neslin yerini ne yazık ki;zaman içersinde, evden dışarı çıkmayan,televizyon,bilgisayar oyunları,tablet ve akıllı telefon ile vakit geçiren bir nesil aldı.

          Çocukların ev içinde farklı aktiviteler yaparak eğlenmelerini ve en önemlisi de sosyal-duyusal gelişimi ,dil gelişimi,bilişsel gelişimi,motor gelişimi ve öz bakım becerilerinin gelişimlerini olması gerektiği gibi tamamlamalarına yardımcı olmak adına çocuklarla kaliteli vakit geçirmek evde ebeveyn ile beraber oyunlar oynayıp birlikte etkinlikler hazırlamak ve yapmak çocuğunuzu mutlu edecektir…

 

Çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz etkinlik ve oyunlar 1  :

 

Küçük Şef: Her çocuk yemek yapmayı ve mutfakta vakit geçirmeyi sever.Çocuğunuzla beraber bir yemek tarifi kitabından beğendiğiniz kolay tarifi yapabilir (cup cake vb.) Ve bu yemek hazırlama sürecini kameraya çekebilirsiniz.

İş Bölümü (ev işi ) : Gün içersinde yapılması gereken ev işlerini listeleyebilirsiniz.Elbiselerin katlanması,çekmecelerin düzenlenmesi gibi.İş bölümü yapınız.Bir müzik eşliğinde çocuğunuzla beraber ev işlerini yaparken keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Hayal Gücü : Evde bulunan boncuklar,düğmeler,alüminyum folyo,küçük kumaş parçalarını kullanarak çocuğunuzla birlikte bir şehir inşa edebilir,çocuğunuz hayal gücü doğrultusunda farklı şeyler yapabilirdiniz.

Renkleri Topla : Farklı renkte mandalların bulunduğu bir sepetten çocuğunuzun bir mandal almasını isteyin.Aldığı mandalla aynı renkte olan eşyaları bulmasını ve onları size göstermesini isteyin.Çocuğunuzla renkler ve gösterdiği eşyalar üzerine konuşabilirsiniz.

Kutuda Ne Var? : Kutuya koyacağınız bir nesneyi 10 soru sorarak y ada ipucu vererek çocuğunuzun bu nesnenin ne olduğunu tahmin etmesini isteyebilirsiniz.

Aile Albümü : Aile fotoğraflarının bulunduğu albümü çocuğunuzla beraber düzenleyebilir ve resimde bulunan aile bireyleri ve akrabalar hakkında konuşabilirsiniz.

Pandomim : Çocuğunuzla karşı karşıya durarak yaptığınız hareketin aynısını yapmasını isteyin.Birbirinizin hareketlerini taklit ederek keyifli bir vakit geçirebilirsiniz.

Tahmin Et : Çocuğunuzdan gözlerini kapatmasını ve eline verdiğiniz nesnenin nasıl bir dokusu olduğunu tahmin etmesini isteyebilirsiniz.

Evde Kamp :Evdeki sandalyeleri karşılıklı dizerek,üzerlerine büyükçe bir battaniye örtüp çadır hazırlayabilirsiniz.Daha sonra fener,matara ve çerezlerinizi alarak evde kamp yapabilirsiniz.

Deneyelim Bulalım : Masaya içinde nohut,boncuk,ataç ,lastik ,gibi farklı nesneleri koyarak bu nesnelerin renkleri,şekilleri,büyüklükleri ve uzunlukları hakkında konuşabilirsiniz.

Kutu Oyunları: Çocuğunuzla beraber kutu oyunları (Jenga,Dama,Satranç vb.) oynayarak güzel ve kaliteli zamanlar geçirebilirsiniz.

 

Devamını Oku

MEB'den özel çocuklar için mobil uygulama

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, özel çocukların farklı ihtiyaçları bulunduğunu belirterek, onların ailelerine, öğretmenlere destek için hazırladıkları "Özelim Eğitimdeyim" mobil uygulamasında çok çeşitli içerikler oluşturduklarını bildirdi.

Bakan Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, öğrencileri uzaktan eğitim yöntemleriyle desteklemeye devam etiklerini belirtti. 

Sürecin kolay olmadığını, ilk kez bu kadar büyük bir ölçekte uzaktan eğitim desteği sunulduğunu aktaran Selçuk, uzaktan eğitimde her hafta çeşitliliği ve kaliteyi artırdıklarını vurguladı.

Öğretmenlerin uzaktan eğitime katkılarının da her geçen gün arttığını ifade eden Selçuk, uzaktan eğitim süreçlerini bu şekilde devam ettirirken diğer taraftan öğrencilerin ve velilerin bu zorlu süreçte sürekli yanlarında olmak için psikososyal desteklerin de birer birer devreye girdiğini bildirdi.

Bu kapsamda daha önce Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğünce hazırlanan öğrenciler, gençler ve velilere yönelik salgının yarattığı kaygının normalleştirilmesine destek olabilmek için ayrı ayrı kılavuzlar yayımlandığını hatırlatan Selçuk, kılavuzların sahada aktif olarak kullanıldığını görmekten duyduğu mutluluğu ifade etti.

Ayrıca 81 ilde "Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Bilgilendirme Hattı" çağrı merkezi kurarak rehberlik ve araştırma merkezlerinde görevli özel eğitim ve rehberlik öğretmenlerinin telefonla öğrenci ve velilere destek olduklarını aktaran Selçuk, şunları kaydetti:

"Bugün de 'Özelim Eğitimdeyim' adlı uygulamamızı paylaşıyoruz. Her bir çocuğumuzun eğitimi bizim için önemli. Özel çocuklarımızın farklı ihtiyaçları var. Onların ailelerine, öğretmenlere destek için 'Özelim Eğitimdeyim' mobil uygulamamızda çok çeşitli içerikler hazırladık. Vakit kaybetmeden iyi bir ekip ve dinamik bir yapı kurduk. Gün gün gelişecek, artacak bir içerikten söz ediyoruz. Uygulamanın çocuklarımız ve aileleriyle buluşuyor olmasından mutluluk duyuyorum."

Yeni dijital uygulama çalışmalarının da sürdüğünü belirten Selçuk, bu süreci koordine eden Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Nezir Gül, Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Özgür Türk ve çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.

Tüm içerikler ücretsiz

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, özel eğitim okullarına ve kaynaştırma eğitimine devam eden tüm öğrenciler ve velileri için geliştirilen eğitim içerik ve etkinleri, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan "Özelim Eğitimdeyim" adlı mobil uygulamada toplandı.

Uygulamayla, özel eğitim okullarına ve kaynaştırma eğitimine devam eden, işitme ve görme yetersizliği, hafif, orta veya ağır derecede zihinsel yetersizliği veya otizm spektrum bozukluğu ile öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve aileleri, geliştirilen tüm özel eğitim içerik ve uygulamalarından ücretsiz yararlanabilecek.

Hizmete giren mobil uygulama bilişsel, okuma yazma, matematik, hayat bilgisi, günlük yaşam, iletişim becerileri, sosyal beceriler gibi alanlara yönelik eğitim videoları, tüm özel eğitim ders ve yardımcı kaynak kitapları, etkinlik sayfaları ve takvimi, aile bilgilendirme videoları, bu alanlara yönelik interaktif uygulamaları içeriyor.

Mobil uygulamada ayrıca özel yetenekli öğrenciler de akademik, sosyal ve duygusal gelişimlerini destekleyecek etkinlik örnekleri, eğitim videoları, ders kitapları, bilimsel yayınlar ve eğlenceli eğitsel oyunlar gibi birçok içeriğe ulaşabiliyor.

Uygulamada "Merhaba", "Etkinlikler", "Özel Eğitim", "Özel Yetenek", "Rehberlik", "Okuma Vakti", "Sizden Gelenler", "İletişim" ve "Ayarlar" olmak üzere 9 alt başlık bulunuyor.

"Özelim Eğitimdeyim" mobil uygulamasına Android ve IOS işletim sistemli cihazların  https://play.google.com/store  ve https://www.apple.com/ios/app-store/ uygulamalarından erişilebiliyor.

Devamını Oku
MEB'den özel çocuklar için mobil uygulama

Fener Ol ‘ du..

Başkanımız Ali Koç’un Kurtuluş Mücadelesi Gördüğü Fener Ol kampanyası; Çocuklarında katılım ve desteği ile 19.07 de başladı. Çocuk destekçilerimizden Fehmi Bora Erdoğan; Klübümüzün Fener Ol Kampanyası Ankara Gönüllü Yöneticisi ve Kongre üyesi olan Amcası Osman Buğra Erdoğan’a Fener Ol du...

Fener Ol ‘ du.. Fener Ol ‘ du..

OTİZM

Otizm
Otizm, doğuştan olan, beynin ve sinir sisteminin farklı yapısından ya da işleyişinden kaynaklandığı kabul edilen nörobiyolojik bir bozukluktur. Başkalarıyla etkileşimde bulunmayı engelleyen ve kişinin kendi iç dünyasıyla baş başa kalmasına yol açan otizm, genellikle 3 yaştan önce ortaya çıkmakta ve bireylerin sosyal iletişim, etkileşim ve davranışlarını olumsuz olarak etkilemektedir.

Asperger Sendromu 

Asperger sendromunun otizmden farkı, dil gelişiminde sorunlara rastlanmamasıdır. Diğer bir deyişle, Asperger sendromu otizmden daha hafif seyreden bir otistik spektrum bozukluğu kategorisidir. Asperger sendromunda da sosyal etkileşimde önemli sorunlar görülür. Ayrıca, ilgi ve davranış sınırlılıkları ve takıntıları da mevcuttur.

Çocukluk Disintegratif Bozukluğu 

Çocukluk disintegratif bozukluğu iki yaştan sonra başlar. Bozukluğun başlamasıyla, önceden edinilmiş yetiler hızla yitirilir. Çocukluk disintegratif bozukluğu tanısı alan çoğu çocuğun zihinsel becerileri, ileri derecede zihin özürlü düzeyine kadar geriler. Bu çocuklar, birkaç yıl içinde, ileri düzeyde otizm tanısı alanlarla çok benzer hale gelirler. Tabloya, çoğu zaman, tuvalet kontrolü yitimi ve havaleler de eşlik eder. Çocukluk disintegratif bozukluğuna, çok seyrek rastlanmaktadır. Ayrıca, bu tanıyı alan çocukların büyük bir bölümü erkektir.

Rett Sendromu 

Rett sendromu 6–18 aylar arasında başlar. Neredeyse yalnızca kızlarda görülen bu sendrom, kalıtsaldır. Sendromun başlamasıyla, tüm zihinsel, sosyal, iletişimsel ve devinsel beceriler geriler; ayrıca, denge bozuklukları ortaya çıkar. Rett sendromunun otistik spektrum bozuklukları arasında yer almasının doğru olmadığı yönünde görüşler vardır.

Atipik Otizm 

Atipik otizm, başka şekilde sınıflandırılamayan yaygın gelişimsel bozukluklar (PDD-NOS: Pervasive developmental disorders not otherwise specified) için kullanılan genel bir terimdir. Atipik otizm, otizm ya da Asperger sendromunun bazı özelliklerinin görülüp, bazılarının görülmemesi durumlarında; diğer bir deyişle, kuşkulu durumlarda konulan tanıdır. Örneğin, hafif otistik belirtiler gösterme durumunda ya da yüksek işlevli otizm özelliği gösterme durumunda, genellikle, atipik otizm tanısı konmaktadır.

 • Otizm ile ilgili ilk makaleler, 1940’lı yıllarda yayımlanmıştır.
 • 1950’lerde, otizmin, annenin ‘soğuk’ ve ‘ilgisiz’ olmasından kaynaklandığı yönünde bir görüş   öne sürülmüştür ancak günümüzde bu görüş geçerli değildir.
 • Otizme ilişkin ilk bilimsel dayanaklar 1960’larda ortaya çıkmıştır.
 • Otizm ile ilgili ilk bilimsel tanı ve sınıflama çalışmaları 1990’ların başında sonuç vermiştir.
 • 1992 yılında Amerikan Psikiyatri Birliği, DSM-IV’de, otistik bozuklukların tanılanmasına ilişkin ölçütleri netleştirmiştir.
 • 1993 yılında benzer bir sınıflama Dünya Sağlık Örgütü tarafından da önerilmiştir (ICD–10: International Classification of Diseases).
 • Tanı ve sınıflama çalışmaları gibi otizmle ilgili ilk biyomedikal çalışmalar da 1990’lı yıllarda görülmektedir.
 • Otizm terimi, zaman içinde yerini, otistik spektrum bozukluğu terimine bırakmıştır.
 • Otistik spektrum bozuklukları (autism spectrum disorders-ASD), yaygın gelişimsel bozukluklarla (pervasive developmental disorders-PDD) eşanlamlı olup, ileri düzeyde ve karmaşık bir gelişimsel yetersizlik anlamında kullanılmaktadır.
 • Otistik spektrum bozukluklarının nörolojik nedenlerden kaynaklandığı sanılmaktadır.
 • Otistik spektrum bozuklukları ruh hastalığı değildir; ancak, belirtileri bazı ruh hastalıklarını çağrıştırabilir.
 • Yapılan bilimsel araştırmalar, otistik spektrum bozukluklarının çocuk yetiştirme özellikleriyle ya da ailenin sosyo-ekonomik özellikleriyle ilişkisi olmadığını göstermiştir.
 • Otistik spektrum bozukluklarının kalıtsal olabileceği yönünde bulgular vardır; ancak, geni ya da genleri henüz bulunmuş değildir.
 • Son verilere göre, otistik spektrum bozuklukları yaklaşık her 150 çocuktan birini etkilemektedir. Ayrıca, erkeklerdeki yaygınlığı kızlardan dört kat fazladır.
 • Otistik spektrum bozukluğuna sahip bireylerin çoğunluğunda, farklı düzeylerde zekâ geriliği görülür.
 • Otistik spektrum bozukluğuna sahip bireylerin pek azında (yaklaşık %10), çok güçlü bellek, müzik yeteneği vb. üstün özelliklere rastlanır.
Devamını Oku

ASIM’IN NESLİ....

Âsım'ın nesli...diyordum ya...nesilmiş gerçek: İşte çiğnetmedi nâmûsunu, çiğnetmeyecek.

Şühedâ gövdesi, bir baksana, dağlar, taşlar...

O, rükû olmasa, dünyâda eğilmez başlar,

Yaralanmış tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,

Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!

          .............................................

Ey şehîd oğlu şehîd, isteme benden makber, Sana âgûşunu açmış duruyor Peygamber.

                     Mehmet Akif ERSOY

Devamını Oku
ASIM’IN NESLİ....