Hakkımızda
Gazetelerin Köşe Yazarlarından Derlemeler
  • Gündem
Üyeler
Henüz üye yok!

BÜLENT ERANDAÇ : Berlin’de Erdoğan rüzgarı.

TARİH sayfalarında Paris, Londra, Berlin'i nasıl bilirsiniz?
Osmanlı-Türkiye'nin bölünmeye çalışıldığı, emperyalistlerin masaya bizi almadıkları, sınırlarımızın ve ticaret damarlarımızın üzerinde dizayn yapıldığı toplantıların yapıldığı yerlerdi. Rezil anlaşmalara imza atıldığı yerlerdi. Sadece birini hatırlayalım. (3 Mart 1878), Avrupa devletleri Şark meselesi diyerek Osmanlı'yı köşeye sıkıştırdılar.
Kendi menfaatleri açısından maddelerle şekillendirdiler. Başta İngiltere ve Fransa olmak üzere, Ortadoğu'yu, Balkan coğrafyamızı doğradılar. 100 yıl sonra Berlin'de CUMHURBAŞKANIMIZ TAYYİP ERDOĞAN'ın rüzgârı esiyor. Berlin masasında Türkiye var. Berlin masasında, Oyun kuran, emperyalistlerin yeni yüzyıl planlarına set çeken Erdoğan var..

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Devamını Oku
BÜLENT ERANDAÇ : Berlin’de Erdoğan rüzgarı.

MAHMUT ÖVÜR : CHP’nin Demir Lady’si

Rahşan Ecevit'i nasıl bilirsiniz? Yakın siyasi tarihimizde rahmetli Bülent Ecevit"Karaoğlan" efsanesiyle CHP geleneğinde pek görülmeyen müthiş bir rüzgar estirmişti. Gerçi tek başına iktidara getirmeye yetmedi ama ilk kez CHP'yi seçimle iktidara taşıdı. Bu başarının arkasında sessiz ama bir o kadar da siyasetin içinde olan bir isim vardı; eşi Rahşan Ecevit.
O isim önceki gün 97 yaşında yaşama veda etti. Onun, ressam ve edebiyatçı kimliği yanında çok fark edilmese de baskın olan yanı siyasi kimliğiydi.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Devamını Oku
MAHMUT ÖVÜR : CHP’nin Demir Lady’si

CANDAŞ TOLGA IŞIK : Polise bıçakla saldırırsan polis senin sakinleşmeni beklemez!

Bir video düştü dün: Eli bıçaklı ve sarhoş olduğu iddia edilen biri ile emniyet güçleri arasında arbede çıkıyor. Görüntülerden anlaşıldığı kadarıyla itiş kakış bir arbede. Şahıs direnç gösterince olay yerindeki polisler etkisiz hale getirmek için ateş ediyor.

Ve şahıs ölüyor. Bunun üzerine deniyor ki “Bunun adı cinayettir. Ateş etmeden de etkisiz hale getirebilirlerdi.” Kimsenin ölmesine sevinecek değiliz elbette. Keşke böyle olmasaydı. Ancak ortada şöyle de bir gerçek var: Dünyanın hiçbir yerinde elinde bıçakla polise saldıramazsın, karşı koyamazsın. Bunu ne Avrupa’da yapabilirsin ne de Amerika’da…

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Devamını Oku
CANDAŞ TOLGA IŞIK :  Polise bıçakla saldırırsan polis senin sakinleşmeni beklemez!

ERSOY DEDE : Siyasi ayak, o gece ‘kurtarıcı’ gibi gelecekti

Nerede bu darbenin siyasi ayağı?.. 15 Temmuz darbe ve işgal girişimi için hep söyleniyor ya.. Ya da soruluyor diyelim.. Eğer darbe gerçekleşmiş olsaydı, kimler öldürülmüş, kimler tutuklanmış kimler kalmış olacaktı?.. Bu soruya verilecek rasyonel yanıt aynı zamanda o ünlü sorunun cevabını da iyot gibi açığa çıkarmış olacak.."Kim bu darbenin siyasi ayağı?" sorusu.. Finans ayağı, uluslararası ayağı, medya ayağı, mülkiye, askeriye, adliye ayakları hep tamam bir siyasi ayağı yok.. Nerede bu siyasi ayak?.. Eğer 15 Temmuz’cular başarılı olsaydı Cumhurbaşkanı ve Başbakan kim olacaktı?..

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Devamını Oku
ERSOY DEDE : Siyasi ayak, o gece ‘kurtarıcı’ gibi gelecekti

Ertuğrul ÖZKÖK : En maçı sporcunun en gizli ikinci hayatı

20 Nisan 2017 günü Amerika Birleşik Devletleri’nde Boston Üniversitesi’ne ait bir kliniğe gelen iki kişi, ellerindeki kutuyu, imza karşılığında bir klinik yetkilisine devretti. Burası Boston Üniversitesi’ne ait bir binaydı.

Üniversitenin şehir merkezinde de klinikleri vardı, ama nedense kutuda getirilen nesnenin şehir dışında gözlerden uzak bu kliniğe bırakılması tercih edilmişti.

Kutu kliniğe ön kapıdan değil, arka tarafta, çok az insanın kullandığı bir kapıdan sokulmuştu.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Devamını Oku
Ertuğrul ÖZKÖK : En maçı sporcunun en gizli ikinci hayatı

AHMET HAKAN : İmrenilesi bir aşk: Rahşan-Bülent aşkı

ÖYLE bir çağda yaşıyoruz ki...

İlişki durumumuz aşağı yukarı şöyle:

*

3 yılı bulmuş aşklar karşısında bile “Ooo! Büyük aşk” diye tepki veriyoruz.

*

İlişkilere bir aylık, bir yıllık, üç yıllık ömürler biçiyoruz ve hep haklı çıkıyoruz.

*

Aşkı, sevgiyi, tutuşmayı, sevdayı, yanmayı, tutkuyu falan yalandan yaşıyoruz.

*

El ele sevgiyi büyütmek yerine sürekli dırdırı ve çekişmeyi büyütüyoruz.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Devamını Oku
AHMET HAKAN : İmrenilesi bir aşk: Rahşan-Bülent aşkı

MELİH ALTINOK : “N’oluyo ya!”

Son günlerde hangi internet sitesini açsam Cem Yılmaz röportajıyla karşılaşıyorum.
Hepsinde öne çıkan başlıksa Yılmaz'ın serzenişleri.
Evet, box Office listelerinden, vizyona giren son filmi de dahil işlerin pek iyi gitmediğini görüyoruz.
Eski filmleriyle 2 hatta 3 milyon seyirciyi yakalayan Yılmaz'ın uzun bir aradan sonra Ekim 2019'da vizyona giren Karakomik Filmler'ini yalnızca 700 bin kişi izlemiş.
Geçtiğimiz günlerde seyirciyle buluşan Karakomik Filmler 2 ile ilgili beklenti de yüksek değil.
Ancak, Yılmaz'ın yakınmasının sebebini az çok anlasak da kime sitem ettiği meçhul.
Zira bahsettiğim röportajlarından birinde aynen şöyle yakınıyordu Yılmaz:
"Anladığım kadarıyla memlekette kötülük yapan 3 kişi var; ben, Tarkan ve Athena Gökhan."

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Devamını Oku
 MELİH ALTINOK : “N’oluyo ya!”

NURULLAH GÜR : Cari açığın patlamasına izin verilmeyecek

Ekonomik büyüme beraberinde cari açık riskini getiriyor. Ancak bu kez ekonomi yönetimi, büyümedeki kısmi canlanmanın cari açığı artırmasına izin vermeyeceğinin sinyallerini veriyor.

Sanayi üretimi ve perakende satış verileri ekonomik büyümenin ivme kazanmaya başladığını gösteriyor. 4 ay üst üste fazla veren cari işlemler, ekonomik aktivite artışını teyit eder şekilde kasımda 518 milyon dolar açık verdi. Enerji ve ara mallarındaki dışarıya bağımlılığın yanı sıra ithal tüketim eğiliminden dolayı Türkiye'de büyümenin arttığı dönemlerde cari açık yükselmeye başlar. 

 

Devamını Oku
 NURULLAH GÜR :  Cari açığın patlamasına izin verilmeyecek

ENGİN ARDIÇ : Şerşe la fam

Fransızca yazılışı elbette "cherchez la femme" şeklindedir, "kadın parmağı arayın" diye tercüme edebiliriz.
Tahmin ettiniz, konumuz Rahşan Ecevit. Sanal mizah dergisi Zaytung, "Rahşan Hanım'a ilk saldıran kim olacak" diye soruyor, doğru tahmin etmişler, kimselere bırakmam.
Bir cumhuriyet kızı ve cumhuriyetle yaşıt Rahşan Hanım'ın ne büyük bir kadın olduğunu çarşaf çarşaf okuduk. Bu arada "Karaoğlan'ına kavuştu" şeklinde magazin zevzeklikleri de izledik.
Bir zamanlar "hanımefendi, şu adamın yakasından düşün artık" diye yazılar yazanlar, şimdi merhumeye güzellemeler düzmekten utanmayacaklardır.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Devamını Oku
 ENGİN ARDIÇ : Şerşe la fam

MEHMET BARLAS : Çok partili demokrasi topluma örnek olacak ideal evlilikleri gündeme taşıdı

Rahşan Ecevit, çok partili yaşama geçtikten sonra tanık olduğumuz ideal evliliklerden birinin kadın kahramanıydı. Bu ideal evliliklerde kadın erkek birlikteliği bazen yorucu olan yol arkadaşlıklarına da dönüşür. Ama çiftlerin birbirlerine olan sevgileri ve saygıları hiç eksilmez.
Mevhibe-İsmet İnönü çifti, bu ideal evliliklere ilk örnektir. Bu evliliğin ilk meyvesi olan erkek çocuk İzzet, Kurtuluş Savaşı sırasında Mevhibe Hanım Malatya'dayken çok küçük yaşta vefat etmiştir. Daha sonra dünyaya gelen Ömer, Erdal ve Özden'i herhalde bu nedenle olacak ileri yaşlarına kadar gözünün önünden ayırmamıştır.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Devamını Oku
 MEHMET BARLAS : Çok partili demokrasi topluma örnek olacak ideal evlilikleri gündeme taşıdı