Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Henüz sayfa eklenmemiş!
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Atatürk 81. ölüm yıl dönümünde gözleme hayrıyla anıldı...

KÜTAHYA’nın Simav ilçesinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 81’inci ölüm yıl dönümü dolayısıyla gözleme hayırı etkinliği düzenlendi.
İlçe merkezine 25 kilometre mesafedeki Aksaz köyünde gerçekleştirilen etkinlik kapsamında köy muhtarlığı ve Aksaz Hayratı İmar Derneği üyeleri tarafından köy meydanına ateş yakıldı. Odun ateşinde kızgın saçlar üzerinde köylü kadınlar tarafından pişirilen yaklaşık 5 bin civarındaki gözlemeler köylüler tarafından Simav-İzmir karayolunda yoldan gelip geçenlere ve yolculara ikram edildi.
Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinliği köylerinde ilk kez düzenlediklerine dikkat çeken Aksaz Köyü Hayratı İmar Derneği Başkanı İsmail Yalçın, “Atamızı hiçbir zaman unutmadık. Bize bu yurdu emanet eden yüce atamız için ne yapsak azdır. Bizlerde Aksaz köyü halkı olarak onun ölümünün 81 yılı anısına gözleme hayırı yapmayı uygun bulduk. Allah yaptığımız hayırlarımızı kabul etsin. Atamızın ve silah arkadaşlarının yanı sıra tüm şehitlerimizin ruhları şad, mekanları cennet olsun. Gözleme hayırımıza katılanlara yürekten teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Devamını Oku
Atatürk 81. ölüm yıl dönümünde gözleme hayrıyla anıldı...

Güngör Avcıoğlu'nun 10 Kasım tarihli Kahve Tadında Programı...

Program Konukları : Çitgöl Belediye Başkanı Güray Güner ile Piyanist Ramazan Esetekin...

Simav'da kalan son Şeker Pancarı Üreticisi...

Birkaç yıl öncesine kadar yılda yaklaşık 20 bin ton civarında pancar üretiminin gerçekleştiği Kütahya’nın Simav ilçesinde üretici pancardan tamamen soğudu. Tarımda artan maliyetlerin yanı sıra başta kota ve Uşak Şeker fabrikasına nakliye konusunda yaşanan sıkıntılar Simavlı üreticileri pancardan tamamen soğuttu. Verimli toprakları ile ünlü Simav’da önceleri 2 bin civarında olan pancar üreticisi sayısı bu yıl bire düştü.
Simav’ın son pancar üreticisi ilçeye bağlı Yeşilköy halkından Mehmet Çakar (49), “Bir yandan kota uygulaması, bir yandan da pancar boşaltma merkezinde makine olmadığı için elle yapılan boşaltma işlemi üreticileri pancardan tamamen soğuttu. Koca Simav’da bir tek pancar üreticisi olarak ben kaldım. Köyümüzün Horoz yeri mevkiindeki 5 dekarlık tarlama ektiğim pancardan 30 ton dolayında mahsul elde ettim. Pancarımı dün Uşak Şeker Fabrikasına götürerek teslim ettim Karşılığında 10 bin lira ücret aldım. ” dedi.
Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, pancar şirketinin kota başta olmak üzere sektörde artan maliyetlerin yanı sıra ilçedeki pancar boşaltma merkezinde makine olmadığı için üreticinin boşaltma işleminin elle yapmasının üreticileri pancardan tamamen soğuttuğunu söyledi.
Başkan Kadir Bütüner, “Pancar şirketi önceleri uyarılarımızı dikkate almadı. Şimdi iş işten geçtikten sonra kota kalktı. Ancak bu durum üreticiyi pancardan soğuttu. Bir zamanlar 2 bin dolayında çiftçimizin ekmek kapısı olan pancar üretimi Simav’da tamamen durdu. Sadece ilçemize bağlı Yeşilköy halkından Mehmet Çakar isimli çiftçimiz 5 dekarlık arazisine pancar ekimi yaptı. Sanırım gelecek yıl Simav’da hiç pancar ekecek çiftçimiz olmayacak. Çiftçi mağdur edildi. Şeker pancarından uzaklaşan çiftçimiz alternatif ürünlere yöneldi. Pancar yerine tarlasına silajlık mısır ekmeye başladı. Çok üzgünüz. Simav’ın toprak yapısı ve iklim şartları pancar üretimine çok elverişliydi. Böyle olmamalıydı” dedi.

Devamını Oku
Simav'da kalan son Şeker Pancarı Üreticisi...

Simav'dan Kardeş İlçe Kemer'e teknik ziyaret...

KÜTAHYA’nın Simav Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü, ülkemizin 2023 tarım vizyonuna hizmet etmek için hazırlanan “Gelin Kardeş Olalım Projesi” kapsamında tarımsal ortamda aynı kaderi paylaştığı ve kardeş olduğu Antalya’nın Kemer ilçesine geçtiğimiz gün gerçekleştirdiği teknik ziyarette, hem bilgi alışverişinde bulundu hem de ilçenin gelir getiren bazı ürünlerinin tanıtımını gerçekleştirdi.
Simav Tarım ve Orman İlçe Müdürü Murat Tokdemir’in başkanlığında ilçe müdürlüğü personeli ve çiftçilerden oluşan heyetin gerçekleştirdiği teknik geziye Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner de katılarak destek verdi.
Heyet üyeleri proje kapsamında Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç ile Antalya Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen’i makamında ziyaret ederek Türkiye’nin 2023 tarım vizyonuna hizmet etmek için hazırlanan “Gelin Kardeş Olalım Projesi” kapsamında gelinen noktalar ele alındı.
Heyet başkanı Simav Tarım ve Orman İlçe Müdürü Murat Tokdemir, “ Kemer ilçemiz ile Simav seracılık konusunda aynı kaderi paylaşıyoruz. Seracılık konusunda karşılıklı bilgi alışverişinde bulunduk. Domates, salatalık, muz ve diğer ürünlerin yer aldığı seraları gezip teknik bilgiler aldık. Bizim açımızdan çok yararlı bir ziyaret oldu. Bunun yanında yanımızda götürdüğümüz Simav’ın coğrafi işaretli ürünü Simav kestanesi ile jeotermalli seralarında yetişen hormonsuz domates ile eti aratmayan lezzeti ve çabuk pişmesinin yanında gaz yapmayan özellikleriyle tüm Türkiye’de tüketicilerin ilk tercihi olan Simav fasulyesinin de tanıtım ve reklamını yaptık” dedi.
Seracılık hususunda aynı kaderi paylaştıkları Antalya’nın Kemer ilçesi ile Simav’ın “Gelin Kardeş Olalım Projesi” kapsamında geçen yıl kardeş olduklarına dikkat çeken Tokdemir, “Kemer ilçesi geçen yıl bize bir teknik ziyaret gerçekleştirmişti. Biz de geçtiğimiz gün Kemer’e giderek iadeyi ziyarette bulunduk. Aynı zamanda seracılık hususunda bilgi alışverişinde bulunduk. Çok yararlı bir gezi oldu. Gelin kardeş olalım projesi çok verimli ve faydalı bir proje olmaya devam ediyor” dedi.

Devamını Oku
Simav'dan Kardeş İlçe Kemer'e teknik ziyaret...

Ahmaklığı kabul etmeyen ahmaklar

Efendim, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Fransa'da düzenlenen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nde, Türkiye'yi şikayet eden İmamoğlu'na isim vermeden çok sert tepki gösterdi. Gelin Sayın Bakanın o açıklamasını okuyalım.

“Bugün terörizmden yargılanan, aynı zamanda terörist olmaktan ceza alanları bu ülkenin selameti ve o beldenin selameti için görevden aldığımızda Avrupa Parlamentosu'na gidip, Türkiye’yi şikayet eden ahmağa söylüyorum; bunun bedelini bu millet sana ödetecek.

-"Bu iş o kadar bedava değil. Yazıklar olsun. Bu milletin sana okuttuğu okula yazıklar olsun. Bu milletin sana verdiği emeğe yazıklar olsun.

Birileri eline silah alacak, 9 aylık çocuklarımızı, 11 aylık bebeklerimizi şehit edecek, orada Kürt, Arap ve Türk kardeşlerimizin dükkanını açmasını engelleyecek, çocukların üniversiteye gitmesini engelleyecek, bunu o belediyenin belediye başkanları yapacak, sen de Avrupa Birliği Parlamentosu'na gideceksin veya oradaki belediye toplantısına gideceksin, Türkiye'yi şikayet edeceksin.

Yazıklar olsun. Bunları söyleyemeyeceksek, bunları ifade edemeyeceksek yaptığımız görevin ne anlamı var. Bu kadar ucuz mu bu işler...”

Kıymetli Okuyucular, her vatanseverin altına imza atacağı bu açıklamaların ardından, birileri yine Süleyman Soylu'yu hedefe koydu. Neymiş efendim, İçişleri Bakanı, İmamoğlu'na ahmak diyemezmişmiş.

Allah aşkına söyleyin, ülkesini yurtdışında şikayet eden biri akıllı bir insan mıdır? Memleketin Metropol şehrini yöneten bir ismin, terörü cesaretlendirecek sözler etmesi, ne kadar mantıklıdır? Bu ahmaklık değil de nedir?

Kaldıki, Avrupalıların, ülkemize karşı bakış açıları bilinmeyen bir gerçek de değildir. Bu bakış açısı ortadayken, ülkemizin önemli kentinin yöneticisinin böyle yapması, iyi niyetli bir davranış değildir. Yahu adamlar fırsatını bulsalar, ülkemizi bir kaşık suda boğacaklar.

Hiç kusura bakmayın, Süleyman Soylu İçişleri Bakanı olarak, terörün kökünü kazıma noktasında gemileri yakmış bir İsimdir. Her kim terörü cesaretlendirecek söz ve davranışın içinde olursa, Kendisinden en sert tepkiyi alır.

Kıymetli okuyucularım, Süleyman Soylu'nun İçişleri Bakanlığı döneminde, terörle mücadelede sağlanan başarı ortadadır. Sayın Bakanı karalayacağız diye geçmiş defterleri karıştıranları biraz insaflı olmaya davet ediyorum.

Gelin şu müflis esnaf tavrını bir kenara bırakın... Birde, ülkemizi yurtdışında şikayet etme yanlışını yapanların arkasında durmayın... Eğer zerre kadar bu vatanı seviyorsanız, terörün kökünü kazımayı hedefleyenleri destekleyin...

Devamını Oku

Jeotermalin Simavdaki öncüsü Eski Başkan Karakuyu kansere yenik düştü...

KÜTAHYA’nın Simav ilçesinde jeotermal enerji ile konut ve işyeri ısıtmasına öncülük eden eski belediye başkanı Metin Karakuyu (57), tedavi gördüğü hastanede vefat etti.
Simav’da 1989 ve 1999 yılları arasında Doğru Yol Partisi’nden iki dönem belediye başkanlığı yapan Karakuyu, kanser tedavisi gördüğü Simav Doç. Dr. İsmail Karakuyu Devlet Hastanesi’nde bu sabaha karşı saat 04.30 da hayatını kaybetti.
İki çocuk babası olan Karakuyu, bu gün öğlen vakti Nasuh Ağa Camiinde kılınan cenaze namazının ardından Yeni Mahalle Mezarlığında toprağa verildi.
Simav’da şu anda 16 bin konut ve işyerinin ısıtılmasına öncülük eden eski başkan Metin Karakuyu’nun cenaze namazına Simav Belediye Başkanı AK Partili Adil Biçer, yakınları, ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Bu gün gözyaşları arasında toprağa verilen ve vatandaşlar tarafından da çok sevilen eski başkan Metin Karakuyu, 19, 20 ve 21’nci dönem Kütahya Milletvekili ve bir sürede Sağlık Bakanlığı yapan rahmetli İsmail Karakuyu’nun da küçük kardeşiydi.
Eski başkan Karakuyu, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde İYİ Partiden Simav Belediye Başkanlığına aday olmuş ve seçimi kaybetmişti.

Devamını Oku
Jeotermalin Simavdaki öncüsü Eski Başkan Karakuyu kansere yenik düştü...

Güngör Avcıoğlu'nun 3 Kasım tarihli Kahve Tadında Programı...

Program Konuğu : Bagatur Ege Temsilcisi Yılmaz Küçükkeleş ile Piyanist Ramazan Esetekin

Tarhanayla kolaya savaş açıyor

Kıymetli okurlarım, dün akşam Uşak'ta, Prof. Dr. İskender Pala'nın Kahve Molası Programı vardı. Program aynen benim Kanal 43 ekranlarında yaptığım Kahve Tadında Programı gibiydi. Bunu icra edilen faaliyetin zihninizde canlanması için yazıyorum.

Efendim, Kahve Molası programı'nın konukları, Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Belediye Başkanı Mehmet Çakın ve Rektör Prof. Dr. Ekrem savaş'tı. Programda, Vali Hanım Başta olmak üzere tüm konuklar şiir okudular diyeyim de salonun atmosferi anlaşılsın.

Beni İskender Hoca'nın programına Tarhananın Babası Mustafa yeldanlı davet etti. Mustafa ABi'yle Uşak sokaklarında dolaşırken gördüm ki kendisi sigara ve kolaya karşı savaş açmış. Örneğin, sokakta sigara içen birini gördü mü hemen ona yaklaşıyor ve sigaranın zararlarını anlatmaya başlıyor.

Eğer muhatabını sigarayı bırakmaya ikna edebilirse, hemen cebinden bir nazar boncuğu çıkarıp sigarayı bırakacak kişiye veriyor.

Mustafa Yeldanlı, kola içen birini gördü mü de ona da tarhana içmesini öneriyor. Kendisinin dediğine göre, bir kaşık tarhanada tam on sekiz doktor varmış. Bu doktorlar da tarhana içen kişinin sağlığını dört bir koldan korurlarmış.

Kıymetli okurlar, bir gıdayı sürekli tükettiğinizde, gıda zehirlenmesine uğrarsınız. Ancak, bu kural tarhana için geçerli değil... İsterseniz, her övün tarhana tüketin... Aksine rahatsızlanma yerine, dahada şifa bulursunuz.

Bunu nereden mi biliyorum? Büyüklerimden dinlediğim hatıralardan biliyorum... Anlattıklarına göre, tarhana onların sofralarının olmazsa olmazıymış. Hatta onlar tarhanayı bir çorba olarak değil, bir aş olarak görüyorlardı.

Efendim, Tarhananın Babası Mustafa Yeldanlı, ülkemizin bu velinimeti elinden kaptırmasından korkuyor. Diyor ki, birileri bu tarhananın faydalarını keşfeder ve bizim elimizden alır. Dolayısıyla, tarhananın ülkemiz adına bir dünya markası haline getirilmesi lazım...

Aslına bakarsanız, bu çağrıya katılmamak mümkün değil... Çünkü, günümüz dünyasında markalar ülkelerin simgesi haline geldi. Şimdi tüm vatanseverlere soruyorum... Tarhana denilince, niye Türkiye akla gelmesin?

Kola denilince, falan ülke... Makarna denilince, filan ülke akla geliyor mu kardeşim? Evet geliyor... Peki bizim ülkemizin de, tarhanamızın da bunlardan bir eksiği var mı? Elbette yok... Sadece bizi yönetenlerin tarhanaya biraz daha sahip çıkmaları gerekiyor.

Buradan söylemiş olayım... Mustafa Yeldanlı kendisine ARGE imkanı sağlanmasını bekliyor. Benim tarhanayla alakalı çok büyük hayallerim var diyor. Bizde bu talebi yetkililere aktarmış olalım...

Devamını Oku

Soyadını taşıyan Hastanede Doktorluk yapıyor...

Hacettepe Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ihtisasını tamamlayan Ali Can Karakuyu (31) Kütahya’nın Simav ilçesinde soyadını taşıyan hastanenin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Servisinde uzman hekim olarak görev yapıyor.
Eski Sağlık Bakanı amcası rahmetli İsmail Karakuyu’nun Simav’da adını taşıyan 150 yataklı hastanede uzman hekim olarak görev yapmanın kendisi için önemli bir ayrıcalık olduğunu ifade eden Ali Can Karakuyu, “Tayinimin Çorum Devlet Hastanesinden memleketim Simav’a çıkması beni çok sevindirdi. Ayrıca çalıştığım hastane eski Sağlık Bakanı rahmetli amcam İsmail Karakuyu’nun adını taşıyor. Bunun yanında hastanenin yapımında babam inşaat mühendisi Metin Karakuyu’da sorumlu mühendis olarak görev yaptı. Bu durum benim şevkimi artırıyor” dedi.
Çok sevdiği memleketi Simav’da hemşerilerine sağlık konusunda elinden gelen her şeyi vermeye çalıştığını dile getiren Ali Can Karakuyu, “Fizik Tedavi servisine gelen hastalar benim Simav’da 2 dönem belediye başkanlığı yapmış Metin Karakuyu’nun oğlu, Sağlık eski Bakanı İsmail Karakuyu’nun yeğeni olduğumu öğrenince şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Bu ilginç durum hastalarımla sağlık konusunun dışında daha samimi bir ortamın oluşmasını sağlıyor. Huzur içerisinde çalıştığım ve soyadımı taşıyan hastanede görev yapmak ve buradan emekli olmak istiyorum” diye konuştu.

Devamını Oku
Soyadını taşıyan Hastanede Doktorluk yapıyor...

Devrilen traktörün altında kalan sürücü hayatını kaybetti...

KÜTAHYA’nın Simav ilçesinde yoldan çıkarak dere yatağına devrilen traktörün altında kalan sürücü 55 yaşındaki Nurullah Gürpınar öldü.
Kaza bu gün saat 14.00 de Simav’a bağlı Küplüce Köyü Şahma mevkiinde meydana geldi. 4 çocuk babası 55 yaşındaki Nurullah Gürpınar’ın yönetimindeki ağaç yüklü 43 EK 745 plakalı traktör sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu yol kenarındaki dere yatağına devrildi. Traktörün altında kalan sürücü Nurullah Gürpınar’ı görenler kazayı sağlık ve jandarma ekiplerine bildirdi.
İhbar üzerine gelen sağlık ekiplerinin yaptığı kontrolde Gürpınar’ın kaza yerinde öldüğü belirlendi. Jandarmanın yaptığı incelemenin ardından Gürpınar’ın cesedi Simav Doç. Dr. İsmail Karakuyu Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Nurullah Gürpınar daha sonra ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından Küplüce köyünde toprağa verildi.
Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Devamını Oku
Devrilen traktörün altında kalan sürücü hayatını kaybetti...