Hakkında
Henüz açıklama eklenmemiş!
Henüz albüm eklenmemiş!
Sayfalar
Henüz sayfa eklenmemiş!
Gruplar
Henüz grup eklenmemiş!
Etkinlikler
Henüz eklenmiş etkinlik yok!

Güngör Avcıoğlu'nun 10 Ocak tarihli Söyleyeceklerimiz Var Programı...

Program Konukları : Kütahya Simav Kaymakamı Türker Çağtay Halim, Türk Halk Müzği Sanatçısı Mücahid Yaşar...

Başkan Biçer Gazetecileri ağırladı...

KÜTAHYA’nın Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde ilçede görev yapan gazetecilerle bir araya geldi.
Belediyenin sosyal tesisi Karşıyaka Seyir Terasında düzenlenen kahvaltı programında ilçede görev yapan gazetecileri ağırlayan başkan Biçer, gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı, gazetecilere kalem kestane kolonyası hediye etti.
Programda konuşan Biçer, gece gündüz demeden, her yerde, zor şartlarda haber yapmaya çalışan gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik etti.
Simav’ı hak ettiği çağdaş ve modern bir noktaya getirmek için ekibiyle birlikte yaptıkları çalışmalarda gazetecileri hep yanında görmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade eden Biçer, “Ben bilirim değil, biz biliriz felsefesiyle tüm kurum ve kuruluşlarla ortak akılla başladığımız çalışmalarımızda Simav adına önemli mesafeler kaydettik. Bir taraftan tasarrufa giderken bir taraftan da devlette devamlılık vardır felsefesiyle termal ve doğa turizminin yanı sıra jeotermal kaynaklı yarım kalan projelerimizi sırasıyla gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Şirin ilçemize katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Devamını Oku
Başkan Biçer Gazetecileri ağırladı...

Kar Çiftçinin umutlarını yeşertti...

KÜTAHYA’nın Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, 6 Ocak 2020 Pazartesi saat 01.30 sularında başlayan ve salı gece saatlerinde sona eren yoğun kar yağışı ile birlikte, ilçe genelinde kendini iyiden iyiye hissettiren kuraklık riskinin de ortadan kalktığını söyledi.
Şehir merkezinde 30 santimetre, yüksek kesimlerde 50-60 santimetreyi bulan ve salı gece saatlerinde sona eren yoğun kar yağışının, yer altı sularını beslediğine, doluluk seviyesi oldukça düşen baraj ve sulama göletlerindeki doluluk oranını artırdığına dikkat çeken başkan Bütüner, “Son yağan kar ile birlikte Simavlı çiftçinin yüzü güldü. Şükürler olsun kuraklık riski de ortadan kalkmış oldu. Kar umutlarımızı yeşertti” dedi.
Geçen yıl yeterli yağış olmaması nedeniyle kuraklık tedirginliği yaşayan çiftçiler, yeni yılın ilk haftasında başlayan ve salı gece saatlerinde sona eren kar yağışı ile büyük sevinç yaşadı.
Kütahya’nın verimli topraklarıyla ünlü Simav Ovasın’da yaklaşık 198 bin dekarlık bir alanda buğday ve arpa gibi hububat ekimi yapan çiftçiler, geçen yıl yeterli yağmur yağmaması nedeniyle kuraklık endişesi yaşıyordu. Ektikleri ürünlerin kurumaması için artezyen kuyular açmaya başlayan çiftçiler, 2020 yılının ilk haftasında yağan kar ile büyük bir sevinç yaşadı. Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, yılın ilk kar yağışı ile birlikte topraktaki nem oranının arttığını belirtirken, nemlenen toprakla birlikte buğday ve arpaların çimlenmeye başladığını ifade etti. Bütüner, "Son bahar mevsiminin kurak geçmesi hububat üreticisi çiftçilerimizi mağdur etmişti. Geçtiğimiz 6 Ocak Pazartesi günü saat 01.30 ‘den itibaren yağmaya başlayan ve salı gece saatlerinde sona eren yoğun kar yağışının ekilen buğday ve arpa gibi mahsulleri kısa sürede çimlendirmesini bekliyoruz" şeklinde konuştu.
Yılın ilk kar yağışıyla birlikte hububat ekili alanlara bereket yağdığını belirten Bütüner, Mevsimin ilk karı, topraktaki nem oranını arttırdı. Çiftçinin beklentilerine cevap verdi. Kuraklık endişesini de ortadan kaldırdı” diye konuştu.
Şu anda ekili tarım alanlarının karla kaplandığını ifade eden Başkan Bütüner, “İnşallah bu yağışlar kış boyu devam eder. Kar yağması özellikle buğday ve arpada oluşabilecek hastalıkları yok ettiği gibi ürünün üzerini örterek yorgan görevi görmektedir. Bunun sonucunda buğday ve arpa soğuktan ve dondan etkilenmemektedir. Bu durum ürünün hasat döneminde daha verimli ve kaliteli olmasına büyük etki eder” diye konuştu.

Devamını Oku
Kar Çiftçinin umutlarını yeşertti...

Güngör Avcıoğlu'nun 3 Ocak tarihli Söyleyeceklerimiz Var Programı...

Program Konuğu : Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık...

Üniversiteliler Askerler şehit olmasın diye İnsansız Tank yaptı...

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Simav Teknoloji Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü son sınıfında öğrenim gören 3 öğrencinin “Askerler Şehit Olmasın” diye geliştirdiği yapay zekâ ile görüntü işlemeli uzaktan kumandalı, lazer ateşleyici "İnsansız Tank" projesi basına tanıtıldı.
Öğretim görevlisi Prof. Dr. Rüştü Güntürkün'ün danışmanlığında 4 aylık bir süreçte gerçekleştirilen proje ile güvenlik güçlerinin operasyonlarda başarı sağlanması hedefleniyor.
Yapay zekâ ile yüz tanıyıp, hedefteki düşman ve dostu belirleyebilen insansız tank, düşmanı belirlediğinde hedefi vurup etkisiz hale getirirken, dost olarak belirlediklerine bir işlem yapmıyor. Diğer tanklardan tek farkı insansız olması.
Proje koordinatörü proje Prof. Dr. Rüştü Güntürkün, projenin Turan Erdoğan, Samet Çiçek, Gökhan Süner isimli öğrenciler tarafından mezuniyet tezi olarak hazırlandığını ve basına tanıtıldığını söyledi
Güntürkün, “Düşman saldırısında askerlerimizin şehit olmasını önlemek için uzaktan kumandalı yapay zeka ile çalışan insansız bir tank üretmeyi başaran öğrencilerimi yürekten kutluyorum” dedi.
Proje ekibi öğrencilerinden Turan Erdoğan, "İnsansız tank projesinde, uzaktan kumanda ile lazer silahı kullandık. Düşman olarak belirlediğimiz hedeflere ateş ediyor, dost belirlediğimiz hedeflere ise ateş etmiyor. Bu projedeki amacımız Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bunun daha gelişmiş olanını kazandırarak askeri zayiatları önlemektir" diye konuştu.
Proje ekibi öğrencilerinden Samet Çiçek, Proje çalışmasında bir ay süreli araştırma yaparak Prof. Dr. Rüştü Güntürkün ile birlikte 4 ay gibi kısa bir sürede hazırladıklarını belirtti.
Çiçek, "Bu çalışma için üç boyutlu yazıcıdan çıktı aldık. Teknolojik araştırmalar sonunda hedef vurabilmesi için uzaktan kumandalı lazer kullandık" şeklinde konuştu.
Proje ekibi öğrencilerinden Gökhan Süner, hazırladıkları insansız tank aracında kameranın özelliğine göre, görüş açısı doğrultusunda atış yapabildiğini belirterek, kullanılan kameranın görüş mesafesinin uzaklığına göre atış yapabileceğini ifade etti.

Devamını Oku
Üniversiteliler Askerler şehit olmasın diye İnsansız Tank yaptı...

85 lik Terzinin meslek aşkı...

KÜTAHYA Simav’ın 85’ yaşındaki terzisi İlyas Aksoy, 59 yıldır mesleğini sürdürüyor. 59 yıldır elinden iğne ve ipliğini düşürmeyen 4 çocuk babası Aksoy meslektaşları arasında pir olarak adlandırılıyor.
Son yıllarda hazır giyim sektörünün piyasayı eline geçirmesiyle birlikte bir zamanların gözde meslekleri arasında ilk sıralarda yer alan terziliğin yok olma noktasına geldiğini ifade eden Aksoy, sadık müşterileri sayesinde ayakta durmaya çalıştığını bildirdi.
Simav’da bir zamanlar 60 dolayında terzi olduğunu ve siparişleri yetiştirmekte zorlandıkları günleri hatırladığını dile getiren Aksoy, günümüzde bu işi yapanların sayısının bir elin parmaklarını geçmediğini söyledi.
Mesleği sayesinde Bağ-Kur'dan emekli olduğunu ancak çok sevdiği mesleğinden emekli olamadığını dile getiren Aksoy, mesleğe başladığı dönemde bir terzinin aylık kazancının bir memurun aylık maaşının 3 veya 4 katı kadar olduğunu anlattı.
Teknoloji ile birlikte hazır giyimin sektörü ele geçirmesiyle birlikte terzilere ilginin giderek azaldığını ifade eden Aksoy, böyle giderse mesleğin birkaç yıla varmadan yok olacağını söyledi.
Takım elbise dikmenin zor ve zahmetli bir iş olduğunu anlatan Aksoy, “Takım elbise deyip geçmeyin. El emeği göz nuru dökülerek elde edilen takım elbise en az bir haftada çıkar ve müşteriye öyle teslim edilir” dedi.
Bir zamanlar müşterileri arasında seçkin kişilerin bulunduğuna dikkat çeken Aksoy şimdilerde ise sadık müşterilerinin yanı sıra takım elbise ve özel pantolon dikmek yerine sökük ve paça tamiri ile ütü yaparak mesleği sürdürmeye çalıştıklarını söyledi.
Ömrü yettiğince bu mesleği sürdürmeye kararlı olduğunu belirten Aksoy, “Simav’da mesleğin en yaşlısı ben kaldım. Benimle birlikte terzilik mesleğine bağ-Kur’dan emekli olduktan sonra mesleği bıraktı. En yaşlı terzi olarak ben kaldım. Ben de mütevazı dükkanımda mesleğimi sürdürmeye ve sadık müşterilerim sayesinde ayakta durmaya çalışıyorum” dedi.
Mesleğe “Sanat altın bileziktir” atasözü ile başladığını ifade eden Aksoy, günümüzde bu sözün artık bir değerinin kalmadığını söyledi.
Simav’da çırak bulamadıkları için mesleğin yakın bir tarihte yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğuna dikkat çeken Aksoy, "Terzilik mesleğine artık ilgi yok. Burada çalışacak ve işi öğrenecek eleman bulamıyoruz. Böyle devam ederse yeni terziler yetişmeyecek. Belki de ben Simav’da bu mesleğin son nesli olabilirim” şeklinde konuştu.
Diktikleri ürünün arkasında eskiyip çürüyene kadar durduklarını ifade eden Aksoy, “Müşterimiz ürünü giydikten belli bir süre sonra yanıza gelir. Şurası dar geliyor, şurası bol geliyor dediği zaman biz hemen elden geçirir ve onu eski haline getiririz. Yani beyaz eşyada olduğu gibi garanti veririz. Hazır giyim öyle değil. Dar veya bol geldiğinde atılıyor. Ancak ucuz olduğu için müşteri hazır giyimi tercih ediyor” diye konuştu.

Devamını Oku
85 lik Terzinin meslek aşkı...

Simav'da Çiftçilere 4 bin adet ayva fidanı dağıltıldı...

KÜTAHYA’nın Simav ilçesinde kapama meyve bahçelerinin oluşturulmasına yönelik çalışmalar kapsamında 30 çiftçiye 125 dekarda oluşturulacak meyve bahçeleri için 4 bin adet ayva fidanı dağıtıldı.
Simav Tarım ve Orman İlçe Müdürü Murat Tokdemir, Kütahya İl Özel İdaresinden ayrılan kaynakla ilçeye bağlı Aksaz köyünde 30 çiftçiye 125 dekar alanda oluşturulacak kapama meyve bahçesi için toplam 4 bin adet eşme cinsi ayva fidanının ücretsiz olarak dağıtıldığını bildirdi.
Kapama meyve bahçelerinin oluşturulmasının tarımsal çeşitliliği artırma ve geliştirme adına önemli bir faaliyet olduğunu ifade eden Tokdemir, “Kapama meyve bahçelerinin oluşturulmasını teşvik ediyor ve destekliyoruz. Çiftçilerimiz son yıllarda kapama meyve bahçesi projemize büyük anlamda destek veriyorlar. Bu durumun hem çiftçilerimizin hem de ilçe ekonomisi için önemli bir katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi. Tokdemir, meyveciliğin ekonomik olabilmesi için meyve bahçesinin belli büyüklükte olması lazım. İdeal olanı ise en az 2 dönüm ve daha fazla olmasıdır. Aksaz köyümüz meyvecilik potansiyeli olan bir yer” şeklinde konuştu.
Hak sahibi çiftçiler de memnuniyetlerini ifade ederken sağlanan destek nedeniyle teşekkür etti.

Devamını Oku
Simav'da Çiftçilere 4 bin adet ayva fidanı dağıltıldı...

Güveç Dükkanında nostaljik objeler...

KÜTAHYA’nın Simav ilçesinde yaşayan Ali Samsun(30), koleksiyonunu yaptığı nostaljik eşyaları göveç dükkanında kullandı. Ağdacılar Caddesindeki mekanda 1880 yılı ve sonrasına ait sigara paketlerinden 150 yıllık bıçak, satır, saat, radyo, kösele ayakkabı, bakır kaplar, el yazması Kuran-ı Kerime kadar bir çok nostaljik objeyi sergileyen Samsun, eski tutkusu nedeniyle böyle bir girişimde bulunduğunu söyledi.
Samsun, “Dükkana gelen müşterilerin göveçden ziyade bir cam büfenin içerisinde sergilenen nostaljik eşyalarla daha çok ilgilendiklerini ve kendisinden detaylı bilgiler aldıklarını söyledi.
Bekar olan Samsun, sadece özel bir fırında göveç pişirip müşterilerine sunduğu dükkanın kendisine babasının dedesinden miras kaldığını söyledi. Samsun, “Bu gün benim işlettiğim bu dükkan bana babamın dedesi İsmail Efendiden miras olarak kalmıştır. 1881 yılında bu dükkanda ağda imal ediliyormuş. Daha sonra kasap dükkanına dönüştürülmüş. Şimdi de Simav’a has taş fırında göveç pişirip müşterilerimize sunuyoruz. Benim antika ve eski eşya tutkum beni böyle bir girişimde bulunmaya yöneltti. Burada sergilediğimiz eşyaların pek çoğu Simav ve yöresine ait eski ve tarihi eşyalar ve malzemelerden oluşuyor. Sergilediğim bu nostaljik objelerle hem kendi tutkularımı tatmin ediyor hem de gelen müşterilerimin geçmişlerini hatırlamalarını sağlıyorum. Yaptığım işten zevk alıyorum” diye konuştu.

Devamını Oku
Güveç Dükkanında nostaljik objeler...

Simavlı Kıbrıs Gazilerinin yıllar sonra gelen madalya sevinci...

Türk Silahlı Kuvvetlerinin 20 Temmuz 1974 yılında gerçekleştirdiği Kıbrıs Barış Harekatına katılan Simavlı 21 gazi, madalyalarına 45 yıl sonra kavuştu. 1974 yılında gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatına Kütahya’nın Simav ilçesinden katılan 21 gazi için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tarafından gönderilen madalya ve beratları ilçede bu gün Kaymakamlık tarafından düzenlenen törenle takdim edildi.
45 yıl sonra madalya ve beratlarına kavuşan gaziler buruk sevinç yaşadı.
Simavlı Kıbrıs gazilerine madalyalarının takdim edilmesi için bu gün ilçede tören düzenlendi. Gaziantep Et Lokantasında verilen öğle yemeğin ardından Kaymakamlık tarafından Karşıyaka Seyir Terasına götürülen 21 Kıbrıs Gazisine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından gönderilen madalya ve beratları protokol tarafından takdim edildi.
Duygusal anların yaşandığı törene Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Simav Garnizon Komutanı Jandarma Yarbay Mustafa Matar, Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, Kütahya Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ömer Turan, Simav İlçe Emniyet Müdürü Aytaç Ayhan, daire müdürleri ile gaziler katıldı.
Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Simavlı gazilerin bu gün aldıkları madalya ve beratları 45 yıl önce Kıbrıs Barış Harekatı esnasında gösterdikleri kahramanlıklarla çoktan hak ettiklerini söyledi. Gazileri gururlandıran böyle bir madalya ve beratları kendilerine takdim etmekle onur ve gurur duyduğunu ifade eden Kaymakam Halim, “Bu vatan sizlerle ne kadar övünse azdır” diye konuştu.
Simavlı Kıbrıs Gazisi Remzi Alkan(62), Yavru Vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından kendilerine gönderilen gazilik madalyasının mutluluğunu ve gururunu yaşadığını söyledi. Alkan, “Ölmeden önce gazi madalyamı aldığım için çok mutluyum. Bu madalyanın bizim için önemi çok büyük. Kıbrıs Barış Harekatı bizim için bir onurdu. Bu onuru göğsümüzde taşımak istiyorduk. 2013 yılında Kıbrıs Meclisi tarafından “Milli Mücadele Madalyası verileceğini duyunca umutlarımız yeşerdi, ala bir türlü madalyamız gelmedi. 45 yıl sonra gönderilen madalyamızı şimdi göğsümüze onurla takıyoruz. Madalyamı alınca çok gururlandım Bu madalyamı şeref ve onurla taşıyacağım. Bu madalya benim çocuklarıma bırakabileceğim bir şeref mirasıdır ” dedi.

Devamını Oku
Simavlı Kıbrıs Gazilerinin yıllar sonra gelen madalya sevinci...

Güngör Avcıoğlu'nun 15 Aralık tarihli Kahve Tadında Programı...

Program Konukları : Dumlupınar Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Atilla Batur, Türk Halk Müziği Sanatçısı Mücahid Yaşar...