Goodyear Ve NASA Mobilite Geleceğini Şekillendirmek İçin Güçlerini Birleştiriyor

Goodyear Ve NASA Mobilite Geleceğini Şekillendirmek İçin Güçlerini Birleştiriyor
Goodyear, müşteri ihtiyaçlarını dikkatle takip ederek geleceğin mobilitesine katkıda bulunacak teknolojik gelişmeleri hayata geçiriyor. Lastikler, akıllı, güvenli ve sürdürülebilir bir mobilite vizyonunu gerçekleştirme konusunda adım atıyor.

Goodyear, 125 yılı aşkın bir süredir teknolojik yeniliklerin öncüsü olarak araçların daha akıllı daha güvenli ve daha sürdürülebilir hale gelmesine katkı sağlamaya devam ediyor. Firma, müşteri ihtiyaçlarını takip ederek ve teknolojik gelişmeleri hayata geçirerek, mobilite sektörünün geleceğini şekillendirmeye devam ediyor. Bu yolda önemli iş birliklerinden biri ise uzayın derinliklerine kadar uzanıyor.

125 yıl önce kurulan Goodyear, bu uzun yolculuğunda birçok iş birliği gerçekleştirdi ve son yıllarda NASA gibi önde gelen kuruluşlarla stratejik bir ortaklık geliştirdi. NASA ile olan bu iş birliği, mobilite ve uzay teknolojileri alanlarında birçok önemli başarıya imza attı.

Özellikle, 1969 yılında Apollo 11 uzay aracının Ay'a ilk insanlı görevini gerçekleştirirken, Goodyear'ın katkısı hayatiydi. Goodyear, Apollo 11 için gerekli olan ürünleri tedarik ederek Ay yolculuğunun başarısına katkı sağladı. Ayrıca, Goodyear tarafından üretilen frenler, füzelerin fırlatma rampasında güvenle yerlerine oturmasına yardımcı oldu ve Apollo kapsülünün Dünya'ya geri dönerken dik bir şekilde kalmasını sağlayan yüzdürme torbalarını üretti. Bu önemli katkılar, tarihî Ay görevinin başarılı bir şekilde tamamlanmasına yardımcı oldu.

1971'deki Apollo 14 görevi için Goodyear ve NASA ay lastiği projesini başlattı ve ayda lastik izi bırakan ilk araç olarak tarihe geçen iki adet pnömatik olmayan XLT (Deneysel Ay Lastiği) üreterek uzay araştırmaları ve hareketliliğinin geleceği için zemin hazırladı.

Aya ilk yolculuktan 50 yıl sonra, inovasyonu teşvik etme ve lastik performansını artırma tutkusunu sürdüren Goodyear, Temmuz 2019'da Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) lastik bileşenlerini test etti.

NASA ile işbirliği içinde çalışan ISS ABD Ulusal Laboratuvarı ile yapılan anlaşma çerçevesinde, astronotlar Goodyear adına ISS'nin mikro yerçekimi ortamında silika partiküllerinin gelişimini inceledi. Amaç, çökelmiş silikanın benzersiz formlarının performanslarını artırmak için lastiklerde kullanılıp kullanılamayacağını belirlemekti.

2009 yılında ayrıca aydaki en zorlu ortamlara ve dünyadaki en zorlu arazilere dayanacak şekilde tasarlanan Spring Tire-Yaylı Lastik geliştirildi. Goodyear'ın projedeki baş araştırmacısı Joe Lettieri tarafından "son derece dayanıklı ve çok enerji verimli" olarak tanımlanan yük taşıyıcı 800 yaya sahip havasız lastik, ağır araçları uzak mesafelere taşıyacak şekilde tasarlandı. Ay'da geniş çaplı keşiflere ve gelecekteki ileri istasyonların potansiyel gelişimine ve hatta muhtemelen araçların dünya üzerinde mevcut lastiklerle gidemeyeceği yerleri keşfetmesine olanak sağladı.

Ay aracı lastiklerine odaklanmaya devam eden Goodyear, 2022 yılında Lockheed Martin ile Ay'da uzun süreli ticari araç operasyonları gerçekleştiren ilk şirket olma hedefiyle bir Ay mobilite aracı geliştirmek için işbirliği yaptı. Goodyear, Ay yüzeyinde ilerlemek için gerekli olan görev açısından kritik bir bileşen olan lastikler konusundaki uzmanlığından yararlanarak ekibe paha biçilmez bir katkı sağlıyor.

Son yıllarda uzay macerası devam eden ve artık mobilitenin gelecekteki FACES'ine (Filolar, Otonom, Bağlantılı, Elektrikli Araçlar ve Sürdürülebilir) odaklanan Goodyear, son teknoloji lastikler geliştirerek ve bunları pazara sunarak mobilitenin geleceğine öncülük etmeye devam ediyor.

2021 yılında pazara sunduğu SightLine ile lastik bilgi edinme çözümleri alanında hızla sektör lideri olan Goodyear, mobiliteyi desteklemek vizyonuyla 2027'ye kadar lastiği ve lastik hizmetlerini yeniden yaratmayı, tüm yeni ürünlerde veri ve sensör kullanımı olanağı sunmaya hedefliyor. Marka 2030'a kadar da dünyanın ilk tamamen sürdürülebilir malzemeden ve bakım gerektirmeyen lastiğini üreterek sorumlu inovasyonda öncü olmayı amaçlıyor.

Haber Editörü