15 dakikada bir 'jet' kontrol... Bursa kıyılarında gerçeği aratmayan tatbikat

15 dakikada bir 'jet' kontrol... Bursa kıyılarında gerçeği aratmayan tatbikat
Türkiye'nin mavi bayraklı en uzun plajı olma unvanına sahip Karacabey Boğazı plajında cankurtaranlar tarafından yapılan jet skili kurtarma tatbikatı nefesleri kesti. Kumsaldaki tatilciler, kurtarma tatbikatını ilgiyle izledi.

BURSA (İGFA) - Bursa'nın 19 kıyısında 27 başka noktada misyon yapan 66 cankurtaran, insanların hayatlarını kurtarmak için kendi canlarını tehlikeye atıyor.

Bursa’nın iki mavi bayraklı kıyısından biri olan Karacabey Kurşunlu Halk Plajı’nda yaşanan boğulma olaylarının önüne geçmek için Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı cankurtaran takımları tatbikat gerçekleştirdi. Senaryo gereği boğulan iki gence jet ski ile müdahale edilen tatbikat gerçeğini aratmadı.

Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı cankurtaranlar Bursa'nın deniz ve göl kıyısında yüzen insanların hayatlarını kendi canlarını hiçe sayarak kurtarıyor.

Bursa'nın 115 kilometrelik kıyısının 27 farklı noktasında vazife yapan 66 cankurtaran, 1 Haziran ile 15 Eylül ortasında insanların hayatlarını kurtarmak için gözlerini kırpmadan hazırda bekliyor.

GERÇEĞİ ARATMAYAN TATBİKAT

Bursa’nın iki mavi bayraklı plajından biri olan Karacabey Kurşunlu Halk Plajı’nda gerçekleşen tatbikatta senaryo gereği boğulan iki kişiyi kurtarmak için cankurtaran grupları harekete geçti. Cankurtaran kulesinden dürbünle yapılan izleme ile fark edilen vatandaşı kurtarmak isteyen takım saniyelerle yarıştı.

Senaryo gereği boğulma tehlikesi geçiren vatandaşlara jet ski ile müdahale eden grup, can simidi yardımıyla denizden çıkardı. Denizden çıkarılan vatandaşlara birinci müdahale de kumsalda yapıldı. Boğulma tehlikesi geçiren şahıslar hayata döndürüldü. Tatbikata tanıklık eden vatandaşlar ise cankurtaran gruplarını ayakta alkışladı.

15 DAKİKADA BİR JET SKİLİ DEVRİYE

Gün uzunluğu yarım saatte bir karadan, 15 dakikada bir ise denizden jet ski vasıtasıyla devriye atıldığını belirten cankurtaran Okan Çelik, “Karacabey Kurşunlu köyünde mavi bayrak alanında duruyoruz. Burada yoğunluk Haziran ayında başlıyor. Eylül ayında ise bitmiş oluyor. Faaliyetlerimiz sabah 9.00’da açılıp, akşam 19.00’da bitiyor. Bizler burada günlük işlerimizi yapıyoruz. Yarım saatte bir olmak koşuluyla devriye atıyoruz. Toplamda 17 işçi çalışıyoruz, 2 adet botumuz var. Biz bu bölgede 3 işçi çalışıyoruz. Denize giren vatandaşlarımıza göz kulak oluyoruz, daima hazır halde bekliyoruz. Şezlonglar artınca bizim bulunduğumuz bölgeye daha çok yoğunluk gelmeye başladı. Acil durumlar için jet skimiz mevcut. 15 dakika ortayla jet ski ile devriye atmaktayız” biçiminde konuştu.

“YÜZME BİLMEYENLERİN DERİNLERE GİTMEMESİ GEREK”

Meslekte 7. yılını dolduran Osman Adatepe, “7 yıl içerisinde ölümlü boğulma hadisesi yaşamadık. Burada bilhassa yüzme bilmeyen vatandaşlarımızın derinlere gitmemesi lazım. Aslında bizler eza yaşayacak bireyleri gözlemleyebiliyoruz. Onlara ikazlarımızı yapıyoruz. Sonuç olarak vatandaşlarımızın can güvenliği bizim elimizde. Burada 3 bölge var. Kurşunlu, Malkara ve Yeniköy olmak üzere bizim sorumluluğumuz altında” dedi.