752 yıllık tarihi enkazda lazerle nokta ölçümü

752 yıllık tarihi enkazda lazerle nokta ölçümü
Asrın felaketinde büsbütün yerle bir olan Hatay’daki sembol yapıtlardan 752 yıllık Antakya Ulu Cami’nin ayağa kaldırılması için devreye giren Bursa Büyükşehir Belediyesi, saha çalışmalarına başladı.

BURSA (İGFA) - Türkiye’yi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan en ağır yarayı alan Hatay’da yalnızca binalar değil, asırlık mescitler, kaleler, hanlar, kiliseler ve birçok tarihî eser de ya büsbütün yıkıldı ya da büyük ziyan gördü.

Hatay'ın eski mescitlerinden birisi olan 1271-1272 yıllarında yapıldığı sanılan tarihî Antakya Ulu Cami de sarsıntıların akabinde yıkılıp, büsbütün moloz yığınına döndü. Memlukler devrinde inşa edilen, medrese, yazlık camii, şadırvan, iki adet türbe, çeşme, imaret ve dükkânlar üzere farklı periyotlarda inşa edilmiş yapılardan meydana gelen bir külliye niteliğindeki Ulu Camii; harimde iki mihrabı bulunması açısından tek eser olma özelliğine de sahipti. Sarsıntının akabinde Hatay’da hayatın olağana dönmesi için yardımların dağıtımını üstlenen, seyyar tuvaletleri kuran ve 3 farklı bölgede 2000 konteynerden oluşan ömür alanları hazırlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, Antakya Ulu Camii’nin de onarımı işini de üstlendi.

Antakya Ulu Camii’nin onarımı için Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı oturumunda alınan kararla röleve, restitüsyon ve onarım projesi hazırlıklarına başlandı. Hazırlanacak projeleri data altlığı oluşturmak gayesiyle Harita Şube Müdürlüğü grupları, Antakya Ulu Camii’nin mevcut durumunu tespit etmek için alanda ölçümler yaptı. Lazer tarama aygıtıyla 207 milyon nokta ölçümü yapan takımlar, tıpkı vakitte drone çekimleri ile ‘tarihi enkazın’ havadan da modellemesini yaptı. Mevcut durumun 3D (3 boyut) tarama ile modellenmesi, nokta bulutu datalarının üretilmesi ve ortofoto haritasının hazırlanması çalışmaları için gerekli datalar toplandı. Üretilen data Hatay Antakya Ulu Camii’nin röleve, restitüsyon, restorasyon/rekonstrüksiyon, mühendislik projelerinin hazırlanması ve aslına uygun rekonstrüksiyon imali çalışmalarında kullanılacak.

ULU CAMİ KARDEŞLİĞİ

Kendisi de Hatay’da devam eden çalışmaları sık sık yerinde inceleyen ve daha evvel tarihi Antakya Ulu Camii’nin enkazında tespitler yapan Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, “Büyükşehir Belediyesi olarak Antakya Ulu Cami’yi tekrar ayağa kaldırma noktasında taahhüdümüz olmuştu. Mayıs ayı meclisinde gerekli kararları aldık. Röleve, onarım ve restitüsyon projeleri hazırlanıyor. Öbür taraftan gruplarımız ölçüm çalışmalarıyla enkazda modelleme çalışmalarını da tamamladı. Hatay ve Bursa zati iki kardeş kent. Artık Ulu Mescitler nezdinde de bir kardeşlik başlatmış olacağız. Hatay Ulu Cami, Bursa Ulu Cami’den daha eski. Etrafı da bu vesileyle düzenlenmiş olacak. İnşallah Hatay Ulu Cami, gelen konuklarını daha sağlıklı bir ortamda kabul edecek. Osmanlı’yı kuran kent Bursa’ya bu yakışırdı. Buna aracı olmak, vesile olmak benim için de son derece büyük bir mutluluk” diye konuştu.