'Adli Bilimler'e talep artıyor... Yeni meslek kapısı!

'Adli Bilimler'e talep artıyor... Yeni meslek kapısı!
Ülkemizde son periyotta yükselen ve cazip meslek fırsatları sunan alanlardan biri de İsimli Bilimler oldu. Hata oranlarının artışı ve kabahatle uğraştaki gereksinim, İsimli Bilim Uzmanlarına olan talebi artırıyor.

İSTANBUL (İGFA) - Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Bağımlılık ve İsimli Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy, üniversite tercih devrinde öğrencilere İsimli Bilimler alanını ve meslek imkanlarını anlattı.

Suç oranları arttığında, isimli bilimlerin daha fazla cürüm olayını çözme, kanıt tahlili ve cürümle gayrette kullanıldığını söz eden Atasoy, “Suçlarla uğraşta ve hatalıların tespitinde isimli bilim uzmanlarının bilgi ve maharetleri büyük kıymet taşır. İsimli bilimler, kabahatlerin çözülmesine katkı sağlar. Bu bilimler sayesinde kanıtların gerçek bir formda toplanması, tahlil edilmesi ve yargı süreçlerine sunulması mümkün olur. DNA tahlili, parmak izi tespiti, balistik incelemeler ve dijital isimli bilim teknikleri üzere yollar, hata olaylarını aydınlatmada ve hatalıların tespitinde kıymetli rol oynar.” diye konuştu.

Adli Bilimler ve Otopsi Yardımcılığı alanında öğrencilere olay yeri incelemesi, parmak izi tahlili, kimyasal tahliller, ateşli silah incelemeleri, isimli tıp üzere hususlarda teorik bilgi ve pratik marifetler kazandırıldığını belirten Prof. Dr. Sevil Atasoy, kısımda öğrencilere, isimli laboratuvarlarda çalışma ve hata olaylarına müdahale etme pratiği yapma imkânı da sağlandığını söyledi.

Atasoy, “Bu sayede öğrenciler, gerçek ömür senaryolarına benzeri ortamlarda deneyim edinerek İsimli Bilimlerde aktif bir formda misyon alabilecek donanımlarını geliştirirler. Üsküdar Üniversitesinde sunulan eğitim kalitesi tarafından Türkiye ve milletlerarası platformlarda yeterli bir pozisyondadır. Öğrencilere verilen eğitim ve staj imkânları, mezunların iş gücü piyasasında rekabet edebilecek seviyede donanımlı olmalarına yardımcı olur.” dedi.

Adli bilimlerin, kabahatlerin çözülmesine ve hatalıların tespitine yönelik teknik ve metotlar sunduğunu kaydeden Prof. Dr. Sevil Atasoy, “Bu bilimlerle elde edilen datalar ve tahliller, toplumun kabahatlerle uğraş stratejileri ve cezalandırma siyasetlerinin belirlenmesinde de kullanılabilir. Kısım, adaletin sağlanması için kabahatin aydınlatılması temeline dayandığı için “Kriminalistik“ dediğimiz fen kısımlarının kabahati aydınlatmak üzere kullanılmasını gerektirir.” dedi.

Bölümde okutulan dersleri de sıralayan Atasoy, “Derslerimiz meslekidir. Öğrencilerimiz, İsimli Fizik, İsimli Kimya, İsimli Biyoloji dersleri alır. Matematik, istatistik, bilişim üzere pek çok fen dersini de isimli maksatlı kullanmak üzere yetiştirilir. Fizik kurallarını kullanarak yüksekten düşme hadisesinde bir kişinin ‘itilmiş mi yoksa düşmüş mü?’ sorusunu aydınlatmayı öğrenirken, olay yerinden elde edilen tek bir kıl adedinden bir kişinin DNA tahlilini yapıp bu kişinin kim olduğunu biyoloji bilgisini kullanarak öğrenmektedir. İsimli Bilimler cürmü önlemek üzere toplumsal kollarını da kullanır. Bu sebeple öğrencilerimiz Kriminoloji-Viktimoloji dersleri ile İsimli Bilimlerin toplumsal yanını da öğrenmektedir" diye konuştu.

ADLİ BİLİMLER ALANINI 360 DERECE ÖĞRENİYORLAR…

Adli Bilimler öğrencileri, mezun olduktan sonra uzmanlık yapacakları için mahkeme ve savcılıklardan gelen belgeleri değerlendirebilmek ve adalet sisteminin yargı organlarıyla tıpkı lisanı konuşmak ismini hukuk dersleri de alıyorlar.

Bu sayede öğrenciler, İsimli Bilimler alanını 360 derece öğrenecek nitelikte bir eğitim alarak “Adli Bilimci” unvanını kazanıyorlar.

“ADLİ BİLİM DE DİJİTALLEŞTİ”

Dijitalleşme ve yapay zekâ teknolojilerinin, kanıt tahlili ve kabahat tespitinde kullanıldığını belirten Prof. Dr. Sevil Atasoy, isimli bilimlerde kullanılan teknolojileri şöyle sıraladı:

“Olay yerinde yahut dijital ortamda toplanan kanıtları tahlil ederken, yüz tanıma, ses tahlili ve izleme sistemleri üzere teknolojiler, hatalıların tespit edilmesini kolaylaştırır ve kabahat tedbire emeliyle kullanılabilir. İsimli bilimlerde toplanan çok ölçüde bilginin tahlili ve yorumlanması sürecinde yapay zeka, büyük data kümelerini süratli ve tesirli bir halde işleyerek kıymetli ipuçlarına ulaşılmasını sağlar. Dijital ispatların tahlilinde ve doğruluğunun tespitinde de yapay zekadan yararlanılır. Cürüm olayları artık daha fazla dijital platformda gerçekleştiği için bilgisayarlar, cep telefonları, toplumsal medya hesapları ve öbür dijital aygıtlar üzerinden elde edilen kanıtlar, isimli soruşturmalarda büyük değere sahiptir. Yapay zekâ algoritmaları, makul örüntüleri ve davranışları süratli bir formda tespit edebilir. Kabahat tedbire ve isimli soruşturma süreçleri daha süratli bir halde ilerleyebilir ve kararlar alınabilir. İsimli tıpta da yapay zekâ, otopsi raporlarının kıymetlendirilmesi, toksikoloji tahlilleri ve patoloji incelemeleri üzere alanlarda kullanılır. Yapay zekâ, hekimlerin daha yanlışsız teşhis koymasına ve mevt sebeplerini belirlemesine yardımcı olabilir.”