Afete hazırlıkta örnek Kocaeli

Afete hazırlıkta örnek Kocaeli
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 17 Ağustos 1999 sarsıntısının 24. yılında afete hazırlıkta örnek Kocaeli sloganıyla sarsıntı gerçeğini daima gündeminde tutuyor.

KOCAELİ (İGFA) - Kocaeli’ni zelzeleye karşı dirençli bir kent haline getirmek maksadıyla birçok projeyi hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi artık de 1999 zelzelesinden evvel inşa edilen binaları mümkün bir afete hazırlıklı hale getirmek için gerekli adımları atıyor.

“Yerli Yerinde Hizmet ve Eser Dolu 4 Yıl” sloganıyla gerçekleşen basın toplantısında, “Kocaeli’de öncelikli olarak taranması gereken 250 bin bina var. Biz bu binaların süratli bir formda incelemesini yapacağız” diyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, afetle uğraşta kendine yeten bir kent olma mantığında hareket edildiğini söz etmişti.

250 BİN BİNA AYRINTILI TARANACAK

Kentsel Dönüşüm Dairesi ile Afet İşleri Dairesi Başkanlığı’nı kuran, akademik çevrelerle oluşturulan Zelzele Şurası ile Afet Aksiyon Planı hazırlayan ve buna bağlı olarak 14 unsurluk Afet Hareket Planını hayata geçirmek için akademisyenlerle ve alanında uzman isimlerle çalışma kümeleri oluşturan Büyükşehir, zelzele gerçeğini gündeminin birinci sırasında tutuyor. Son olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İMO Kocaeli Şubesi ile ortasında yapılan protokole nazaran, 1999 Gölcük sarsıntısını geçiren ve Sismik Tehlike Bölgeleri Haritasında 1. Derece Tehlikeli alanda kalan 250 bin yapı ayrıntılı olarak taranacak. Proje kapsamında birinci 6 aylık dilimde 160 bini aşkın yapı stokunun taraması tamamlanacak. Yapılacak ikinci bir protokolle de sonraki 3 ay içinde 90 bin yapının daha incelenmesi hedefleniyor. İncelenecek yapı stoku sayısı 250 bin olacak.

İSKÂN VE RUHSAT EVRAKLARI TARANIYOR

İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Taban Sarsıntı İnceleme Şube Müdürlüğü ise yaklaşık 314 bin yapının taranmasına yönelik bina envater çalışması yürütüyor. Üretim yılı 2008 ve sonrası yapıların MAKS’a (Mekansal Adres Kayıt Sistemi’ne) kayıtlı olması sebebiyle bu tarihten evvelki yapılara ilişkin iskan ve ruhsat dokümanlarını tarayan Büyükşehir grupları bugüne kadar 159.019 belgeyi sayısallaştırdı. Bu dokümanın 33.128 adedini bina ile eşleştirerek her yapıya ilişkin bir kimlik numarası veren Büyükşehir’in bu taraftaki çalışması devam ediyor.