Ağaç dalının uykularını yangın kaçırıyor

Ağaç dalının uykularını yangın kaçırıyor
Türkiye Ağaç Platformu Genel Lideri İsmail Uzuntaş, arkası gerisine meydana gelen yangınların ağaç kesimini etkilediğini söyledi.

İSTANBUL (İGFA) - Bilindiği üzere, yangın riskinde en tehlikeli kesimlerden biri ağaç bölümü. Ahşap tesislerinde yangına sebep olabilecek çok fazla öge var. Orman eserlerinden, mobilyaya ahşap paletten, kereste fabrikalarına çok fazla tesis maalesef önemli yangınlar gördü.

Bazı fabrikalar ufak çapta atlatsa da kimileri büsbütün yok oldu.

Ağaç dalına sigorta firmalarının sigorta yapmaması durumu daha vahim hale getiriyor. Bazen elektrik kontağından çıkan yangınlar, bazen de ufak bir izmarit ateşine bakabiliyor. Sonunda büyük acılar, heba olan büyük emekler oluyor.

Konuya ait açıklama yapan Türkiye Ağaç Platformu Genel Lideri İsmail Uzuntaş ; “Son yıllarda kesimimizde yangın haberleri doruğa ulaştı. İnegöl’de yaşanan devasa yangın bölümde tekrar önlemlerin konuşulmasına sebep oldu. Bu hafta Tosya’da ahşap kapı fabrikasının büsbütün yanması, emeklerin bir günde heba olması herkesi huzursuz etti. Yangınlar ağaç bölümünün uykularını kaçırmaya başladı. Önlemlerin artırılması gerekiyor. Bu hususta gece bekçileri kıymetli bir öge. Elektrik tesisatlarının denetim edilmesi, yanıcı yakıcı hususların ahşap eserlerinden uzak tutulması öbür değerli önlemler. Bu hususta üyelerimizin masraftan kaçınmamalarını değerle talep ediyoruz" dedi.