Aile ve Toplumsal Hizmetler'in 'Ulusal Vefa'sı sürüyor

Aile ve Toplumsal Hizmetler'in 'Ulusal Vefa'sı sürüyor
Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Ulusal Vefa Projesi ile yaşlı ve engelli vatandaşların temel ve zorunlu gereksinimlerinin karşılandığını açıkladı.

ANKARA (İGFA) - Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, 'Ulusal Vefa Projesi' ile muhtaçlık sahibi olup temel gereksinimlerini karşılayamayan ve kendi öz bakımını yerine getiremeyen yaşlı, engelli ve ağır kronik hastalığı bulunan vatandaşları yalnız bırakmıyor.

Bu yıl içerisinde 7 binden fazla işçi ile 127 bini aşkın yaşlı ve engelli vatandaşın meskendeki temel ve zorunlu gereksinimlerini karşılamayı hedeflediklerini belirten Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, “Ekiplerimiz vatandaşlarımızın hanelerini nizamlı bir biçimde ziyaret ederek, konut ve şahsî temizliklerini sağlıyor. Bu doğrultuda ulusal program haline dönüştürülen ve ülke genelinde uygulanan Vefa Projesi için makul dönemlerle Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına kaynak aktarıyoruz” dedi.

Ulusal Vefa Projesi kapsamında öncelik sırasının gereksinim sahibi olan vatandaşlarda olduğunu belirten Bakan Göktaş, “Türkiye Yüzyılı vizyonu ile hiç kimseyi geride bırakmayan toplum anlayışıyla hareket ediyoruz. Bu kapsamda Ulusal Vefa Projemiz ile yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın temel muhtaçlıklarını karşılıyoruz. Şahsî bakımlarına ait temel ve mecburî muhtaçlıklarını karşılayamayan 60 yaş üstü şahısların yaşadığı haneler ile %40 ve üzeri engelli raporu olan bireylerin bulunduğu hanelerde gereksinimleri gideriyoruz" diye konuştu.

Sosyal hizmet faaliyetlerini her bir vatandaşın gereksinimlerini karşılayacak formda sürdürdüklerini belirten Bakan Göktaş, “Engelli ve yaşlı vatandaşlarımıza her türlü dayanağı sunmaya hazırız. Bu kapsamda onlara yönelik toplumsal hizmet modellerimizi daha titiz, daha şefkatli ve daha ilgili olacak formda devam ettireceğiz” dedi.