Almanya Göçmen Yasası Meclis'ten Geçti

Almanya Göçmen Yasası Meclis'ten Geçti
Almanya iktidarının desteklemiş olduğu Nitelikli İşçi Göç Yasası, 388 evet oyuyla kabul edildi. Oylamada 234 hayır ve 31 çekimser oy çıkarken, eski Başbakan Angela Merkel'in muhalefetteki partisi "Hıristiyan Birlik" ve sağ popülist "Almanya için Alternatif (AfD)" ise düzenlemeye karşı oy kullandı. Almanya, yaşlanan nüfus nedeniyle daralan istihdam piyasasında her yıl 400 bin nitelikli göçmene ihtiyaç duyuyor. Özellikle yaşlı ve hasta bakımı, şoförlük, inşaat sektörü ve bilgi teknolojileri gibi alanlarda ciddi bir personel açığı bulunmaktadır. Peki, yeni yasayla birlikte yapılan yenilikler neler?
  • Düzenlemeyle birlikte, Almanya'da çalışma vizesi almak için gereken alt gelir sınırı düşürüldü. Daha önce, çalışma vizesi için yıllık brüt 58.400 Euro gelir sağlayacak bir iş bulma zorunluluğu vardı, ancak yeni sınır 43.800 Euro'ya, yani aylık brüt 3650 Euro'ya indirildi.
  • "Vasıflı işçi" olarak istihdam edilen kişiler artık sektör değiştirebilecekler. Yani, ülkeye sekreter olarak gelen bir kişi isteği doğrultusunda lojistik alanında çalışabilecek ve sektör değiştirdiği için vizesini kaybetmeyecek.
  • Özellikle bilişim ve yazılım gibi alanlarda uzman kişilerden, niteliklerini kanıtlayabilirlerse üniversite diploması istenmeyecek. Meslek diploması sahipleri, eğitimlerinin Almanya'da denklik kabul etmediği durumlarda bile ülkeye gelebilecekler. Denklik işlemleri kişi çalışmaya başladıktan sonra tamamlanabilecek.
  • Normalde turist vizesiyle ülkeye gelen ve iş bulan kişilerin, önce kendi ülkelerine dönerek çalışma vizesine başvurmaları gerekiyordu. Ancak yapılan değişiklikle bu zorunluluk ortadan kalktı. İş teklifi alan bir kişi, ülkesine dönmeksizin hemen çalışmaya başlayabilecek.
  • Önlisans veya lisans mezunları, bir yıl boyunca geçimlerini sağlayacak düzeyde paraları olduğunu kanıtlayabilirlerse Almanya'ya iş aramak için gelebilecekler.
  • Yasadan önce sığınma başvurusunda bulunanların mesleki eğitim ve çalışma olanakları geliştirildi.
  • Aile birleşimi de kolaylaştırıldı ve çekirdek aile dışındaki ebeveynlerin de Almanya'ya gelmelerine imkan sağlandı.