Antalya'da yanan ormanı onlar yeşillendirecek

Antalya'da yanan ormanı onlar yeşillendirecek
Antalya’nın Kemer ilçesinde pazartesi gecesi başlayan yangında alevlerle gayret sürerken Muratpaşa Belediyesi’nin Toplumsal Hayat Dayanak Merkezi’nin engelli çocukları, yeni evlenen çiftlere ikram için hazırladıkları tohum toplarının yanan alanların yeşillendirilmesinde kullanılmasını istedi.

ANTALYA (İGFA) - Muratpaşa Belediyesi’nin falez kıyı bandında yer alan Adalya Vakfı Özel İhtiyaçlı Bireyler Toplumsal Ömür Dayanak Merkezi’nde pazartesi sabahı engelli çocuklar, aileleri ve eğitmenler tohum topları hazırlamak için bir ortaya geldi.

Toprakta bitki oluşumunu geliştiren, toprağı canlandıran ve havalandıranbu küçük toplar için atık kağıtlar ve gazete modülleri kullanıldı. Küçük modüller haline getirilen kağıtlar evvel ıslatıldı. Yumuşaması beklendi ve akabinde bitki ve çiçek tohumlarıyla karıştırıldı. Hamur haline getirilen karışım çocukların ellerinde yuvarlanarak top halini aldı.

Bu çalışmayla engelli çocukların küçük kas maharetlerinin, el-göz uyumun, sanatsal maharetleri ve hayal güçlerinin desteklenmesi amaçlanırken çocuklar, yeni evlenen çiftlere ikram edilecek tohum toplarını için Kemer’de pazartesi gecesi başlayan orman yangının akabinde çocuklar ve aileleri fikir değiştirdi. Çocuklar alevlerle uğraşın devam ettiği yangının sonrası bölgenin yeşillendirme çalışmalarında kullanılması için saklanmasını istedi.