Antep el işlemesine UNESCO adımı

Antep el işlemesine UNESCO adımı
Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin, Ankara’da “Antep İşi El İşlemesi” nin UNESCO Kültürel Miras Listesi’ne girmesi için çalışmalara başladı.

GAZİANTEP (İGFA) - Yapımı büyük emek ve dikkat isteyen, Gazi kentte çeyizlerin olmazsa olmazı Antep El İşi’nin korunarak gelecek nesillere aktarılması için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından birinci atak yapıldı.

Bu kapsamda Lider Fatma Şahin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş’i ziyaret ederek, Antep El İşi’nin insanlığın ortak mirası olarak ilan etme konusunda UNESCO Kültürel Miras Listesi’ne girmesi için yürütülecek çalışmaları konuştu.

Ziyarette Lider Fatma Şahin’e Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, Genel Sekreter Yardımcısı Oya Alpay ve Büyükşehir Belediye Lider Danışmanı Zafer Okuducu eşlik etti.

Beyaz kumaş üzerine iplik sayılarak ve çekilerek el emeği ile yapılan Antep El İşi, çekilmiş ipliklerin beyaz, sarı, krem rengi ipliklerle sarılması ve örülmesi ile ajurları tamamlanır. Birinci örneklerinin tarihi kesin bilinmese de Gazi kentliler tarafından yaygın olarak yapılır. Eski Türk işlemeleri karakterini taşıyan Antep El İşi’nin günümüzde sürece tekniği bozulmadan sim, renkli iplikler ve yardımcı nakış iğneleri kullanılarak üretimi devam etmekte.