ASELSAN’dan denizlere 'Engin' yetenek

ASELSAN’dan denizlere 'Engin' yetenek
Deniz Kuvvetleri’ne üç metreden daha uygun menzil çözünürlüğü ve elektronik karıştırmaya karşı önlem yeteneği kazandıracak olan Engin Deniz Gözetleme Radarı (DGR) Projesi başlatıldı.

ANKARA (İGFA) - Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN ortasında Deniz Kuvvetleri’ne üç metreden daha uygun menzil çözünürlüğü ve elektronik karıştırmaya karşı önlem yeteneği kazandıracak olan Engin Deniz Gözetleme Radarı (DGR) Projesi başlatıldı.

Bu kapsamda 16’ncı Memleketler arası Savunma Sanayii Fuarı IDEF 2023 kapsamında SSB EHRS ile ASELSAN ortasında Engin Deniz Gözetleme Radarı İmza Merasimi gerçekleştirildi.

Törene Savunma Sanayii Lideri Prof. Dr. Haluk Görgün, Savunma Sanayii Lider Yardımcısı Mustafa Murat Şeker, ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol ile ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Akkul katıldı. SSB Lideri Prof. Dr. Görgün, ulusal imkanlarla yürütülecek ve Türkiye’ye büyük yetenek kazandıracak projenin güzel olmasını diledi.

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, projeyle su üstü maksatların tespit ve takibi, dost-düşman ayrımının yapılması, tehdit olabilecek radar sistemlerinin istikamet ve pozisyon bilgilerinin belirlenmesi mümkün olacağını ve komuta denetim merkezlerine bilgi transferi yapılabileceğini kaydetti. Projenin başlangıç evresinde, bir adet prototip sistem ve bir adet seri üretim sistem tedariki gerçekleşeceğini söyleyen Akyol, "15’ten fazla yerli alt yüklenici bugüne kadar yurt dışından tedarik edilen radar sistemlerini ulusal imkanlarla geliştirecek" dedi.