Aşırı Sıcaklar Bugün Zirve Yapacak! 45 Dereceyi Göreceğiz

Aşırı Sıcaklar Bugün Zirve Yapacak! 45 Dereceyi Göreceğiz
Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından yapılan açıklamalara göre İtalya başta olmak üzere Türkiye, Yunanistan ve İspanya'da bugün yeni sıcaklık rekorlarının kırılacağı bildirildi. Ayrıca yüksek sıcaklıklar nedeniyle çıkan yangınlara müdahale çalışmalarının tüm Avrupa genelinde devam ettiği de belirtildi.

Sıcak Hava Dalgasında İkinci Aşama

Sıcak hava dalgasının ikinci aşamasına Avrupa Kıtası hazırlanırken, bu hafta Güney Avrupa'da bazı bölgelerde sağlık sorunlarına yol açabilecek ve orman yangınlarına neden olabilecek olan sıcaklıkların artması bekleniyor. Geçtiğimiz haftalarda ismi "Cerberus" olan sıcak hava dalgasıyla birlikte İtalyan uzmanlar, Yunan mitolojisindeki "Charon" adı verilen ve yeraltı dünyasına ruh taşıyan feribotçunun bir diğer sıcak hava dalgasının yolunu açtığını kaydetti.

Yüksek Sıcaklıklara Karşı Uyarılar ve Mücadele

İtalya, İspanya, Yunanistan ve Türkiye birkaç gündür acımasız sıcaklarla karşı karşıya, ancak Avrupa Uzay Ajansı'na (ESA) göre sıcak hava dalgası henüz başlangıç aşamasında! İtalya başta olmak üzere çok sayıda şehirde sıcaklıkların 40 dereceyi aşması bekleniyor. Hatta öyle ki ESA'ya göre sıcaklıklar 48.8 derecelik rekoru dahi aşacak...

Aşırı Hava Koşulları Ağustos'a Kadar Sürecek 

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) yetkilileri tarafından yapılan yeni bir açıklamda bazı bölgelerdeki aşırı hava koşulları, Ağustos ayına kadar devam ediyor olacak. Kuzey yarımkürenin bazı bölgelerinde ise şimdiden yeni rekorların kırıldığına dikkat çekildi. Bugün İtalya'da en yüksek 47 derecelik bir sıcaklık beklenirken Yunanistan, İspanya ve Türkiye'de orman yangınları hala devam ediyor. ESA tarafından paylaşılan yeni verilere göre İtalya'da bugün sıcaklık 47 derece, Türkiye'de 45 derece, İspanya'da 42 derece ve Yunanistan'da da 38 derece civarında seyrediyor olacak.