Atık sularda yıllık tekrar kullanım maksadı 6 ayda aşıldı

Atık sularda yıllık tekrar kullanım maksadı 6 ayda aşıldı
Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, 2023 yılında arıtılmış atık suların yine kullanımında yüzde 5 oranındaki amacın birinci 6 ayda aşıldığını bildirdi. Özhaseki, atık suların yine kullanım oranına ait 2023 yılsonu için belirlenen yüzde 5 amacının yıl biteden tamamladıklarını söyledi.

ANKARA (İGFA) - Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Atık suların yine kullanım oranına ait, 2023 yılı sonu için belirlediğimiz yüzde 5'e çıkarma gayemizi yıl bitmeden tamamladık. Haziran ayı prestijiyle, atık suların yine kullanım oranını yüzde 5,2’ye çıkardık.” dedi.

Bakan Mehmet Özhaseki, resmî toplumsal medya hesabından yayımladığı paylaşımda, “Doğal kaynaklarımızın sürdürülebilirliğini sağlamak ve iklim değişikliğinin su kaynakları üzerindeki tesirlerini azaltmak sorumluluğuyla, atık suların yine kullanım oranına ait, 2023 yılı sonu için belirlediğimiz yüzde 5'e çıkarma amacımızı yıl bitmeden tamamladık. Haziran ayı prestijiyle, atık suların tekrar kullanım oranını yüzde 5,2’ye çıkardık.” sözlerini kullandı.

ARITILMIŞ ATIK SU KULANIMI TEŞVİK EDİLİYOR

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Etraf İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından, global iklim değişikliğinin en çok etkilediği doğal kaynaklardan birisi olan su kaynaklarının korunması için başlatılan çalışmalar titizlikle yürütülüyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca atık suların yine kullanılmasını teşvik etmek hedefiyle arıtma tesislerine elektrik faturaları için yüzde 50’sine kadar geri ödeme yapılıyor. 2872 sayılı Etraf Kanunu'nda yapılan düzenleme sonrasında bu oran, ileri arıtma teknikleri ile arıtılmış atık suyunu yine kullanan kuruluşlara kullanım oranına nazaran yüzde 100’e kadar kademeli olarak arttırılıyor.