Ayıların ormanda kaşınma dansı!

Ayıların ormanda kaşınma dansı!
Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü, yaban hayvanlarının doğal davranışlarına hürmet olarak ayıların kaşınma ağaçlarını garanti altına aldı. Ulusal Parklar toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ayıların ormanda kaşınma dansını bu imgelerle paylaştı.

ANKARA (İGFA) - Doğa Muhafaza ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye nazaran Sarıkamış Ormanları, Allahuekber Dağları Ulusal Parkı, Kars, Erzurum, Ardahan, Artvin vilayetlerinde Yaban Hayatı Koridorunda bulunan “Etobur Cinslerin Araştırılması Projesi’ kapsamında yapılan çalışmalarla bozayı, kurt, vaşak ve domuzların koku, tüy, kıl üzere işaretlerini bıraktığı ağaçlar tespit edildi.

Bu ağaçlar yaban hayvanlarının hayat hudutları belirlemek ve alan hâkimiyetlerini kendi cinsindeki öbür hayvanlara anlatmak için kullandıkları işaret alanları olarak belirlendi.

Yaban hayvanları bu ağaçlarda kokularını bırakmak suretiyle ayakları ve pençeleri ile işaretlenirken, ağaçlara ise "Bu ağaç biyolojik çeşitliliğin korunması çin tabiatta bırakılmıştır" tabelası takıldı.

Konuya ait haberi toplumsal medya hesabı üzerinden duyuran Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü, kaşınma ağaçlarında gözlemledikleri ayılara ait paylaşımını "Ayıların kaşınma dansı" diyerek bu görüntü ile yaptı.