Bakan Özhaseki'den Önemli Konut Açıklaması

Bakan Özhaseki'den Önemli Konut Açıklaması
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaşandığı bölgede çalışmaların devam ettiğini kaydetti ve fay kırıkları ile fay hatlarının üzerinde yapılaşma olmayacağını vurguladı. Bakanlığın ev sahipliğinde düzenlenen yeni bir toplantıda Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 1 ilin belde ve belediye başlanları ile görüşüldü. Söz konusu toplantıda bu bölgelerin yeniden inşa çalışmaları gibi konular masaya yatırıldı.

170 Binden Fazla İş Yeri Yapılmalı 

Bakan Özhaseki yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalar yaparak 11 ilde binden fazla ilçe ve köy zarar gördü. Maddi anlamda zararın 100 milyar dolardan fazla olduğunu kaydeden Özhaseki, tespit ve planlamaların yapıldığını belirtti. 680 bin konut ve 170 binden iş yeri yapılması gerektiğini de ekleyen Özhaseki, 180 binden fazla ihale yapıldığını da söyledi. Konutların teslimatlarının da Ekim, Kasım ya da Aralık ayında gerçekleştirileceğini ekledi.

Fay Kırıkları ve Fay Hattına Ev Yapılmayacak 

Son olarak Özhaseki, vatandaşların sesine kulak verdiklerini, kırmızı çizgilerin olduğunu ve ne olursa olsun fay kırıkları ile fay hatları üzerinde yapılaşma olmayacağını vurguladı. Sıvılaşma olan alanlarda ve dere yataklarında zeminin müsait olmadığı alanlara konut yapılmayacağını söyleyen Özhaseki, mühendislik işlerinde de asla tolerans gösterilmeyeceğini kaydetti.