Bakan Tekin tercih yapacak gençlerle buluştu

Bakan Tekin tercih yapacak gençlerle buluştu
Ulusal Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Evvel Öğrenci platformunca İstanbul'da düzenlenen Tercih Dayanak Programında üniversite adayı gençlerle bir ortaya geldi.

İSTANBUL (İGFA) -Önce Öğrenci platformu tarafından Bahçelievler Belediyesi iş birliğinde düzenlenen ve pek çok farklı kentte gençlere ulaşacak olan Tercih Takviye Programı İstanbul'da 500 üniversite adayının iştirakiyle başladı.

Tercih yapacak öğrencilere birebir tercih danışmanlığı verilmesinin yanı sıra bakanlar, bürokratlar ve bölüm temsilcilerinin ortalarında bulunduğu alanında uzman isimlerin gençlerle deneyimlerini paylaştığı programa, Ulusal Eğitim Bakanı Yusuf Tekin de konuk oldu.

Bakan Tekin programda yaptığı konuşmada gençlerin bugün hayal ettikleri fakülte ve kısımda okuyabilmeleri için çok geniş bir seçenek havuzuna sahip olduklarını belirterek meslek planlaması ve tercih danışmanlığı için yapılan bu cins toplantıların onlar için önemli bir baht olduğunu söyledi.

Bakan Tekin, "Tercih sürecinde size en çok yararı olacak şeyler: kendi iç dünyanızı ve kendi yeteneklerinizi düzgün görmek ve ona nazaran tercihte bulunmak. Şayet bunu yapmazsanız bir ömür uzunluğu istemediğiniz, sevmediğiniz bir mesleği icra etmiş olacaksınız. Lakin bunu yaparsanız severek zevkle yapacağınız bir meslek yapmış olacaksınız." diye konuştu.

Kendisinin de bir ebeveyn olarak çocuklarının tercihine hürmet duyduğunu belirten Tekin, gençlerin istedikleri okulu kazanmaları temennisinde bulunduğunu söz ederek şöyle konuştu:

"Kazandıktan sonra kendinizi lütfen fakat lütfen üniversitelerde biz akademisyenlerin size vereceği derslerle sınırlandırmayın. Biz sizin hayatınızın yalnızca bir kısmında size danışmanlık vermiş olacağız. Ancak hayatın onun dışında tahminen yüzde elli, yüzde altmış, yüzde yetmiş beşlik bir kısmında öğreneceğiniz şeyler o yerleşke binasının içerisinde, dışında sizin diğer cins etkinliklerden alacağınız şeyler. Benim sizden isteğim bu ülkeye sahip çıkacak, bu ülke için çaba edecek, bu ülke için bedel, fikir üretecek bütün ortamlarda var olun, bulunun. Hem bu formda kendinizi daha âlâ geliştirmiş olacaksınız, hem de biz, sizin büyükleriniz, sizinle ilgili hoş fikirler içerisinde olacağız ve gönlümüz, içimiz ferah bir biçimde bu ülkeyi sizlere emanet etmiş olacağız."