Bakan Uraloğlu: Kahramanmaraş eskisinden daha güçlü olacak

Bakan Uraloğlu: Kahramanmaraş eskisinden daha güçlü olacak
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 6 Şubat tarihinde meydana gelen ve 11 ili etkileyen asrın felaketi zelzelesinin yaşandığı merkez üssü Kahramanmaraş’ta uyum toplantısı öncesinde son duruma ait açıklamalarda bulundu.

KAHRAMANMARAŞ (İGFA) - Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, tüm ülkeyi yasa boğan asrın felaketinin üzerinden 6 ay geçtiğini ve hükümet olarak sarsıntının birinci gününden itibaren bölgede olduklarını ve çalışmaları titizlikle sürdürdüklerini belirtti.

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki büyük zelzele ile dünyada eşi gibisi görülmemiş bir felaket ile karşı karşıya kalındığını tabir eden Bakan Uraloğlu, “Ne yazık ki, bu felaketten 14 milyon insanımız etkilendi. Devlet gücünü göstererek, birinci günden bu ana kadar yaraların sarılması için adeta seferber oldu. Etraf ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ, Emlak Konut ve hayırseverlerimizin eliyle Kahramanmaraş merkez, Pazarcık ve Türkoğlu ilçesinde olmak üzere 7 farklı bölgede temel atıldı. Toplam 9 bin 74 konut ile 231 iş yeri için birinci kazma vuruldu. İnşallah, zelzelenin yıktığı kentlerimizi altyapısı ve üstyapıyla daha görkemli, daha sağlam, daha ferah bir biçimde inşa edeceğiz” diye konuştu.

ÇADIR HAYATI SONA ERDİ

Sadece ülkemizin değil insanlık tarihinin en yıkıcı afetlerinden birinin yaşandığını vurgulayan Bakan Uraloğlu, “Meydana gelen sarsıntıların akabinde insan iradesini aşan pek çok badireyle karşılaştık. Lakin birinci günden beri devlet millet el ele vererek AFAD uyumunda büyük çalışmalar gerçekleştirdik. O devirde hükümetimizin tek gündemi adeta sarsıntıydı. Zelzeleler sonrasında 2 milyon 500 bin afetzedemizi konteynerlerde, çadırlarda, yurtlarda, misafirhane ve otellere yerleştirdik. 330 binden fazla ailemize de kira takviyesi verdik. Toplam 3 milyon afetzedemize süreksiz barınma hizmeti sağladık. Alt yapısıyla, okul, sıhhat ocağı, mescit, oyun parkları üzere toplumsal donatılarıyla bugün 325 konteyner kentte 178 bin 350 konteyner kurulumunu gerçekleştirdik. Konteynerlerde 574 bin üstünde kişiyi konuk etmekteyiz ve bir ailenin hayatını sürdüreceği mutfak dahil tüm ihtiyaçları karşılıyoruz. Bu ayın sonu prestijiyle süreksiz barınma hizmetini yalnızca konteyner ve kira takviye yardımı yapılması suretiyle gerçekleştireceğiz. Şu anda 21 çadır kent alanında 2 bin 815 çadır kaldı. Kahramanmaraş genelinde ise çadır hayatı büsbütün sona erdi. Öteki bölgelerimizdeki kalan çadırlarda 2 hafta içerisinde kalkmış olacak. Buralarda kalan afetzedelerimizi kalıcı konutlarına kavuşuncaya kadar, isteklerine nazaran konteyner yahut kira dayanağı suretiyle konuk etmeye devam edeceğiz. Şimdiye kadar süreksiz barınma kapsamında kira yardımı, taşınma yardımı, konteyner, çadır ve tahliye dayanak ödemeleri dahil yaklaşık 75 Milyar Lira ödenek sağladık. Tüm bunları gerçekleştirirken bir yandan da TOKİ eliyle depremzedelerimizin kalıcı yuvalarını inşa ediyoruz” dedi.

ÇALIŞMALAR TAMAMLANIYOR

Kahramanmaraş’ta zelzeleden 79 kilometrelik yol kısmının etkilendiğini, Kahramanmaraş-Nurdağı Yolu’nda, Elbistan- Nurhak -Kapıdere Yolu’nda ve Kahramanmaraş-Göksun Yolu’nda çeşitli bölümlerde yol yüzeyinde çatlaklar oluştuğunu anımsatan Bakan Uraloğlu, "Aksu Köprüsü, DDY Üstgeçit Köprüsü ve Şekeroba Köprülerinde, Kahramanmaraş-Göksun yolundaki Hayati Vasfi Taşyürek Viyadüğünde, Aşık Mahsuni Şerif Tüneli ve Mehmet Akif İnan Tüneli’nde hasarlar hasarlar meydana geldi. Pazarcık Ayrımı-Çağlayancerit Yolu’nun 3 kilometrelik kısmında ve 81,2 kilometresinde bulunan Söğütlü Köprüsü yaklaşımında oturmalar oldu. Birinci andan itibaren buralara gruplarımızı yönlendirdik ve çalışmalarımızı tamamladık. Pazarcık 8. Bölge Hududu Ayrımı-Çağlayancerit Yolunda meydana gelen hasarlara ve Söğütlü Köprüsü yaklaşımında oluşan oturmalara müdahale ederek gerekli bakım tamirat çalışmalarını yaptık. Kahramanmaraş-Göksun yolundaki oluşan hasarların ve tamirlerini yaparak yolu trafiğe açtık. Hayati Vasfi Taşyürek Viyadüğü yaklaşım dolgusunda çatlak ve oturmalar için tamir çalışmalarını yaptık. Aşık Mahsuni Şerif ve Mehmet Akif İnan Tünellerinde yapılan birinci tamirat çalışmalarının akabinde yolu denetimli olarak trafiğe açtık. Tünellerdeki kalıcı tamir çalışmaları için ihale yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.

"ESKİSİNDEN DAHA ÂLÂ OLACAK"

“Kimsenin kuşkusu olmasın ki Kahramanmaraş’ın ulaşım ve irtibat altyapısını eskisinden dahi çok daha uygun duruma getireceğiz" diyen Bakan Uraloğlu, "Son 21 yılda Kahramanmaraş’ın ulaşım ve bağlantı altyapısına 39 milyar üzerinde yatırım gerçekleştirdik. 2003’te 72 km olan bölünmüş yol uzunluğunu 364 km’ye yükselttik. 35 km BSK’lı yolu vardı 279 km’ye çıkardık. Adana, Osmaniye, Gaziantep’e bölünmüş yolar ile bağladık. Birazdan da Pazarcık Etraf Yolu Şantiyemizdeki çalışmaları incelemeye geçeceğiz. Narlı-Pazarcık Devlet Yolu, Doğu Akdeniz’i Elazığ ve Malatya üzerinden Doğu Anadolu’ya, Karadeniz’e ve İran’a bağlayan güzergahta yer alması bakımından kıymet arz ediyor. Yaklaşık 45 kilometre uzunluğundaki yolumuz, mevcut haliyle 41,4 km’si sathi kaplamalı bölünmüş yol, 3,5 km’si sathi kaplamalı tek yol olarak hizmet veriyor. Yolumuzu bitümlü sıcak karışım kaplamalı hale getiriyoruz. Pazarcık kent geçişinde 2 km’lik kesim ile Ulubahçe Mevkiinde 2,5 km’lik kesim olmak üzere toplam 4,5 km tamamladık. Ulubahçe Mevkii’nde üstyapı imalatlarına devam ediyoruz. Proje kapsamında ayrıyeten, 10,5 km uzunluğundaki Pazarcık Etraf Yolu da yer alıyor. Böylelikle projenin toplam uzunluğu 55,4 km’ye ulaşmaktadır. Etraf yolu ile; Pazarcık kent merkezinden geçen kentler ortası trafiğin kentin dışına alınması sağlayarak, trafikte yaşanan yoğunluğun ve kazaların önüne geçmeyi hedefliyoruz" dedi.