Bakanlıktan Yurt Dışı İkinci El Otomobil İthalatına Dair Önemli Açıklama

Bakanlıktan Yurt Dışı İkinci El Otomobil İthalatına Dair Önemli Açıklama
Türkiye'de kur ve vergi oranlarının artmasıyla birlikte sıfır otomobil fiyatları da hızla yükseliyor. Bu durumda fırsatçılık yapan otomobil bayileri ve galeriler, sıfır araçları stoklayarak fahiş fiyatlarla ikinci el piyasasında satış yaptıklarından bazı düzenlemeler getirilmişti. Satmak için belli bir kilometre sınırı getirilen ikinci el araçlarla ilgili alınan ek önlemlerle birlikte yurt dışından ikinci el otomobil ithalatıyla ilgili söylentiler de ortaya çıkmıştı. Bakanlık ise konuyla ilgili ilk açıklamayı yaptı. İşte detaylar...

Yurt Dışından İkinci El Otomobil İthalatı Başlayacak mı?

Artan otomobil fiyatları ve fırsatçılara karşı önlem olarak otomobillere 6 yıl ve 6 bin kilometre kısıtlamaları getirildi. Ticaret Bakanlığı ise bu kapsamda denetimleri artırarak, fazladan ücret talep eden ve zorla aksesuar satan otomobil bayilerini tespit etmeye başladı. Bunun yanında yurt dışından ikinci el otomobil ithalatı gibi söylemler de ortaya çıktı. Ticaret Bakanlığı İletişim Danışmanı Fatih Uysan tarafından Twitter üzerinden yapılan yeni bir açıklamada, "Bakanlığımız tarafından resmi bir açıklama yapılmadığı sürece, bu tür asılsız haberlere lütfen inanmayın." ifadesine yer verildi.

Sıfır Otomobil Satışlarına Uygulanan Kısıtlamalar Artırılacak

Geçen yıl yürürlüğe giren 6 ay ve 6 bin kilometre kısıtlamasıyla birlikte, sıfır araçların fahiş fiyatlarla satılması engellenmişti. Bu yıl Temmuz ayında sona ermesi planlanan kararın, ileri bir tarihe kadar uzatılması gündeme geldi. Sektör liderleri, bireysel satışların da ikinci el otomobil piyasasında etkili olduğunu belirterek, şu ana kadar sadece kurumsal satıcılar için uygulanan 6+6 kuralının bireyler ve diğer firmalar için de geçerli olmasını talep etti.