Barınma fiyatları tercihleri olumsuz etkiliyor!

Barınma fiyatları tercihleri olumsuz etkiliyor!
Türkiye’de bulunan tüm eğitim kurumlarının listelendiği platform, 2023 üniversite yerleştirme trendlerini açıkladı.

İSTANBUL (İGFA) - 17-18 Haziran’da yapılan Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) sonuçlarının ÖSYM tarafından açıklanmasının akabinde üniversite tercih devri başladı.

Türkiye’de anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite üzere tüm eğitim kurumlarını listeleyen ve her yıl binlerce üniversite için aday öğrenci talebi alan Neredeoku.com, 8 Haziran’a kadar devam edecek olan tercih maratonu ile ilgili çarpıcı bir rapor yayınladı.

YKS sonuçlarının açıklandığı günden bugüne kadar Neredeoku.com’a gelen 8 binden fazla talep incelenerek hazırlanan trend raporu, artan vakıf üniversitesi fiyatları nedeniyle 2023 yılının kontenjanlarında büyük boşluklar yaşanabileceğini gösteriyor.

Buna nazaran, 2022 yılında yüzde 83 olarak gerçekleşen yerleşme oranının bu yıl yüzde 75’lere gerilemesi bekleniyor. 2023 YKS’ye giren ve puanı hesaplanan öğrencilerin yerleşme oranının ise yüzde 25’ler civarında olabileceği görülüyor. Bu datalar, YKS’ye giren her 4 öğrenciden yalnızca 1’inin üniversiteye yerleşebileceğini gösteriyor. Türkiye’de bilhassa son periyotta artan kira ve barınma fiyatları da öğrencilerin kent dışı üniversitelerde okuma planlarını olumsuz etkiliyor. Neredeoku.com’un bilgileri, kent dışındaki üniversite tercihlerinin üçte iki oranında azalabileceğini gösteriyor.

Platform üzerinden yapılan aday öğrenci müracaatlarına nazaran; bilgisayar mühendisliği, tıp ve hukuk kısımları, 2023 yılının en fazla tercih edilen kısımları ortasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıl yüzde 99’un üzerinde yerleşme oranı olan kısımların bu yıl da tıpkı biçimde talep görmesi bekleniyor. Mühendislik alanındaki kısımlar ağır talep toplarken, harita mühendisliği üzere daha az tanınan olan kısımlarda ise önemli bir kontenjan boşluğu yaşanacağı öngörülüyor.

DEPREMZEDELER BURS ARAYIŞINDA

Bu ortada 2023 yılı yerleştirme trendleri depremzedelerin ağır burs arayışında olduğunu gözler önüne seriyor. Buna nazaran, beklediği puanları ve sıralamaları yakalayamayan depremzedelerin vakıf üniversiteleri üzerinden burs talebinde bulunduğu gözlemleniyor. Depremzedelerin Neredeoku.com üzerinden bağlantıya geçtiği üniversiteler her talebi titizlikle incelese de burs konusunda devlet dayanağının büyük bir gereksinim olduğu ortaya çıkıyor.