BİK denetçileri alanda... İnternet haber siteleri birinci kere denetlenecek

BİK denetçileri alanda... İnternet haber siteleri birinci kere denetlenecek
Resmî ilan ve reklam yayımlama hakkı bulunan gazetelerin yanı sıra Kurum vazife alanına bu yıl dâhil olan internet haber siteleri birinci sefer kontrolden geçirilecek.

İSTANBUL (İGFA) - Basın İlan Kurumu (BİK), hazırlanan plan ve takvime nazaran 905’i gazete, 433’ü internet haber sitesi olmak üzere toplam bin 338 adet periyodik yayının kontrollerine başladı.

Yeni Resmî İlan ve Reklam Yönetmeliği temel alınarak ülke genelinde birinci kere gerçekleştirilecek kontrollerde, mevzuatın yüklediği sorumlulukların yanı sıra basın bölümünün güçlü, nitelikli ve günümüz gerçeklerine ahenk sağlayan bir yapıya kavuşmalarına yönelik bilgi paylaşımında da bulunulacak.

HABER SİTELERİ BİRİNCİ SEFER DENETLENECEK

Denetlemelerde, geçtiğimiz yıl kabul edilen yeni Basın Yasası ile müddetli yayın kapsamına alınarak resmî ilan ve reklam yayımında yeni mecra haline gelen internet haber siteleri birinci kere denetimden geçirilecek.

İnternet haber siteleri; imtiyaz sahipliği, defterlerin mevzuata uygun tutulup tutulmadığı, beyan edilen fikir çalışanlarının fiili olarak çalışıp çalışmadıkları, maaşların eksiksiz ve vaktinde ödenip ödenmediği, sigorta ve vergi tahakkuklarına ait yükümlülükler, içeriklerinin nitelik ve niceliksel şartları taşıyıp taşımadığı bahisleri ile ziyaretçi trafiklerinin doğruluğu bakımından incelemeye tabi tutulacak.

Resmî ilan yayımıyla alakalı gazetelerin denetlemelerinde ise periyodik yayınların genelini kapsayan mevzuat kararlarının yanı sıra yüzölçümü, baskı yerine ait koşullar, basılan nüsha adedi ve kalitesi, günlük ve aylık satış adedi, gazete satışlarının dağıtım basamağını müteakip son nokta bayilerde fiilen gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğine bakılacak.

Hatırlanacağı üzere, BİK Genel Müdürü Cavit Erkılınç, kontrollerle ilgili daha evvel yaptığı açıklamada, internet haber sitelerinin ziyaretçi trafiklerinde manipülasyon yaptıklarını gözlemlediklerini belirterek, “Satın aldıkları uydurma ziyaretçi trafikleriyle Kurumumuzu yanıltabileceklerini sananlar var. Kurumumuz kendi metriklerini dikkate alacağı için çeşitli arama motorlarının bilgilerine bakıp planlamalarını oraya nazaran yapan internet haber sitelerimiz 1 Ekim’de büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilir” ikazında bulunmuştu.

Sahadaki kontrollere ait değerlendirmede bulunan Genel Müdür Erkılınç, yaptırım kararının en son seçenek olduğunu belirterek, basın işletmelerini bir paydaş olarak kabul ettiklerini ve bu hassasiyetin titizlikle gözetildiğini kaydetti.