Birinci ayçiçeği eseri kilosu 24,50 TL’den alıcı buldu

Birinci ayçiçeği eseri kilosu 24,50 TL’den alıcı buldu
Dönemin birinci ayçiçeği eseri Keşan Ticaret Borsası’nda (TB) gerçekleştirilen sembolik salon satışıyla kilosu 24.50 TL’den Beşerler Küme tarafından satın alındı.

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) - Keşan Ticaret Borsası İdare Konseyi Lideri Necmi Kaymaz, birtakım idare heyeti üyeleri, Keşan Ziraat Odası İdare Şurası Lideri Hasan Şen, Keşan İlçe Tarım ve Orman Müdür Vekili Göksel Alım, Keşan Tarım Kredi Kooperatifi yetkilileri ve tüccarlar dönemin birinci ayçiçeği eserinin satışı için hazır bulundu.

"DOĞANIN 1 YILDA KOYDUĞUNU BİZ 5 AY EVVELCE BİTİRİYORUZ"

Satıştan evvel konuşma yapan Keşan TB İdare Şurası Lideri Necmi Kaymaz, dönemin bölgemize, ülke iktisadına, üreticilere güzel olmasını diledi.

"Doğanın 1 yılda koyduğunu biz 5 ay evvelce bitiriyoruz" diyen Kaymaz, "Bundan sonraki süreçte kuraklık, iklim krizi suyun ne kadar değerli olduğunu ve verimli kullanılması gerektiğini, ülke idaresi olarak besinin güvenliği açısından su idaresinin daha verimli kullanılabilmesi için basınçlı sulama sistemlerinin bir an evvel hayata geçirilmesi ve su kaynaklarımınızın verimli kullanılabilmesi için tedbirler alınması gerektiğine inanıyorum" dedi.

2023 döneminin tüm çiftçilere iyi olmasını dileyen Keşan Ziraat Odası Lideri Hasan Şen, birinci eserlerin gelmeye başladığını, Keşan bölgesi için üretici için çok güç geçecek üzere göründüğünü söyledi. Şen, çeltik ile ilgili bir su külfetinin olmadığını lisana getirdi.

Konuşmalar akabinde salon satışına geçildi.

İlk ayçiçeği eserini Keşan TB’ye getiren Boztepe Köyü’nden İlyas Tuna’nın 1 tonluk eseri açık arttırmayla kilosu 24,50 TL’den Beşerler Küme tarafından satın alındı.

Üretici İlyas Tuna’ya, Keşan TB tarafından tablo ve 50 litrelik mazot, Keşan Ziraat Odası tarafından 2 bin TL’lik ikram çeki, Tarım Kredi Kooperatifi tarafından ise yaprak gübresi ikram edildi.