Bodrum Belediyesi'nden çalışanına 'psikolojik' eğitim

Bodrum Belediyesi'nden çalışanına 'psikolojik' eğitim
Muğla'nın Bodrum Belediyesi, çalışanlarına yönelik “Psikolojik Birinci Yardım ve Toplumsal Cinsiyet Rolleri Atölyeleri” düzenliyor

MUĞLA (İGFA)- Muğla'nın Bodrum Belediyesi’nin çalışanlarına yönelik düzenlediği eğitimler kapsamında Bodrum Belediyesi Bayan ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü'ne bağlı Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Ofisi ile Bodrum Bayan Dayanışma Derneği iş birliğinde “Saha Çalışanları İçin Ruhsal Birinci Yardım Atölyesi ve Toplumsal Cinsiyet Rolleri Atölyesi” yeni iştirakçilerle devam ediyor.

Bodrum Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda düzenlenen atölyelerde, Ruhsal Danışman Ada Ümmühan Köse tarafından "Saha Çalışanları İçin Ruhsal Birinci Yardım Atölyesi" ve Bodrum Bayan Dayanışma Derneği'nden Füsun Doğan tarafından "Toplumsal Cinsiyet Rolleri Atölyesi" sunuldu.

Psikolojik Birinci Yardım Atölyesi'nde, alanda çalışacak işçinin travmaya hassas hizmet üretmelerine yönelik teknikler paylaşıldı. Atölye, çalışanın ruhsal güçlendirme ve dayanak hususlarında ayrıntılı bilgi alarak hizmet sürecinin uzun soluklu yürütülmesini sağlamayı amaçlıyor.

Toplumsal Cinsiyet Rolleri Atölyesi'nde ise toplumsal cinsiyet rollerinin ayrımcılık ve eşitsizlik yarattığı konusu ele alınırken atölyede iştirakçilere toplumsal cinsiyet rolleriyle ilgili farkındalık yaratmak ve bu bahiste yapılması gerekenler hakkında bilgiler verildi.

Başkan Ahmet Aras’ın 2019 mahallî seçimlerinin çabucak akabinde hayata geçirdiği “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” perspektifinde yeni idare yaklaşımı sonrası imzaladığı CEMR'in (Avrupa Lokal Hayatta Bayan Erkek Eşitliği Şartı) gereklerinden olan Lokal Eşitlik Hareket Planı (YEEP) ve Bodrum Bayan Dayanışma Derneği'nin Bodrum Belediyesi ile birlikte hayata geçirdiği, ''Bodrum'dan Türkiye'ye Bayanlar Eşitlikçi ve Şiddetsiz Kentini Yaratıyor'' projesi kapsamında Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini faal bir halde geliştirmek ve uygulamak üzere Bodrum Belediye çalışanına düzenlenen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitimleri sürüyor.

Bodrum Belediyesi, eğitimlerine muhakkak bir program dahilinde düzenlemeye devam edecek. Çalışanın mesleksel gelişimine katkı sağlamayı hedefleyen eğitimler, belediye çalışanlarının daha şuurlu, hassas ve tesirli hizmet sunmalarını amaçlıyor.