Bodrum'da 'Gıda Bankacılığı' uygulaması

Bodrum'da 'Gıda Bankacılığı' uygulaması
Bodrum Belediyesi,gıda israfının önlenmesine yönelik gerçekleştirdiği çalışmalar kapsamında Besin Bankacılığı Sistemi Projesini hayata geçirdi.

MUĞLA (İGFA) - Ocak 2022’de Bodrum Belediyesi ileBodrum Toplumsal Yardımlaşma Derneği ortasında iş birliği protokolü imzalanarakbaşlayan Besin Bankası Sistemi Projesi, Bodrum Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü’nce hayata geçirildi. Kültür ve Toplumsal İşler Müdürlüğü Toplumsal HizmetlerBirimiekipleri, besin israfını önlemekveihtiyaç sahibi kişilereulaşabilmek ismine Besin Bankacılığı çalışmalarına orta vermeden devam ediyor.

GIDA BANKACILIĞINA YAPILAN BAĞIŞLARDA KIYMETLİ VERGİ AVANTAJI

Gıda Bankacılığı kapsamındafaaliyet gösteren Bodrum Toplumsal Yardımlaşa Derneği’ne bağışlanan besin, yakacak, paklık ve giyecek materyallerinin maliyetlerinin tamamı Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi ve Katma Kıymet Vergisinden indirim konusu yapılabilirken bu da bağışçılara değerli bir vergi avantajı sağlıyor.

Bodrum Belediyesi, Besin Bankacılığı kapsamında 2023 yılının birinci 6 ayında13 mahallede,toplam bin 750 haneye besin takviyesinde bulundu. Takımlar, bağış takiplerini, kabul ve onaylarını belediyenin “Fazla Besin Portalı” üzerinden yapıyor. Sıhhat bakımından sakıncası olmayan, son tüketim tarihleri geçmemiş, paketleme ya da etiket yanılgısı sebebiyle satılamayan ürünleralındıktan sonra uygun bir formda paketleme yapılıp Herodot Kültür Merkez’indeki soğuk hava depolarında koruma ediliyor. Toplumsal Hizmetler Ünitesi grupları,düşük gelirli ailelerin tespiti için konut ziyaretleri ve gelir tespiti görüşmelerinden sonra belirlenen aileler deşifre edilmedenürünlerdağıtılıyor.

AHBAP Derneği ile yapılan görüşmeler sonucu alınan bin adet besin kolisi, 300’er adet kırtasiye ve besin çeki üzere kıymetli bağışlar, gereksinim sahiplerine ulaştırıldı. Ayrıyeten bir hayırsever tarafından geçtiğimiz günlerde derneğe 280gıda kolisi teslim edildi.

Kış aylarında üreticilerin elinde kalan ve satamadığı iki ton mandalinaBodrum Belediyesi Ziraî Hizmetler Müdürlüğü tarafından satın alınarak gereksinim sahiplerine dağıtıldı.

Gıda Bankacılığı kapsamında alınan yardım ve bağışlar zelzele bölgesinde bulunan muhtaçlık sahiplerine de ulaştırıldı.

Gıda Bankacılığının değerine vurgu yapan Bodrum Belediye Lideri Ahmet Aras, günümüz problemlerinden biri olan besin israfının ele alınması gereken bir bahis olduğuna dikkati çekerek, “İsrafın önlenmesi, toplumsal dayanışmayı artırmak ve gereksinimi olan vatandaşlarımıza ulaşabilmek amacıylaGıda Bankacılığı Sistemi ProjesiniBodrum Belediyesi olarak gerçekleştirdik. Talep edilen eser teminini süratli bir formda sağlamak ve vatandaşların gereksinimlerini karşılamak ismine Besin Bankacılığı bizim için ehemmiyet arz etmektedir. Besin Bankacılığı, takım arkadaşlarımın özverili çalışmasıyla devam edecektir" dedi.